جزئیات واردات مرغ

جزئیات واردات مرغ

با وجود مصوبه دولت در ارتباط با مجوز واردات حدود ۱۷۰ هزار تنی مرغ با ارز ۴۲۰۰ تومانی جهت تنظیم بازار، امسال فقط حدود ۱۱ هزار تن واردات صورت گرفته است.


به گزارش تولیدو به نقل از ایسنا، پس از آنکه در نیمه دوم سال ۱۳۹۹ بازار مرغ گرفتار نوسان شدید شده و تا ۱۲۰ درصد هم افزایش قیمت داشت، دولت برای تأمین ذخائر و تنظیم مصوباتی در ارتباط با واردات مرغ با استفاده از ارز ۴۲۰۰ تومان داشت، این در شرایطی است که از مدت ها قبل مرغ از فهرست ارز ترجیحی کنار رفته و واردات آن با ارز نیمایی صورت می گرفت.

بر این اساس در اواخر اسفند ماه، هیات وزیران مصوب کرد که شرکت پشتیبانی امور دام مجاز به واردات تا ۵۰ هزار تن گوشت مرغ با ارز ترجیحی باشد. پس از آن امسال و در خرداد ماه بود که بار دیگر هیات وزیران مصوبه ای برای واردات مرغ داشت که این دفعه مجوز واردات ۱۲۰ هزار تن با ارز ترجیحی را صادر کرد.
اما بررسی آمار گمرک ایران نشان داده است از آغاز سالجاری تا نیمه تیر ماه ۱۱.۲ هزار تن مرغ به ارزش ۲۲.۳ میلیون دلار وارد کشور شده است در حالیکه در مدت مشابه سال قبل ۴۴ تن به ارزش ۷۹.۱ هزار دلار وارد شده بود.
واردات مرغ در مدت مورد بررسی حداقل ۲۵ هزار درصدی از لحاظ وزنی و ارزشی نسبت به سال گذشته افزایش دارد. این در شرایطی است که پارسال با عنایت به تأمین واردات مرغ در داخل کشور وارداتی از این محصول به صورت چشمگیر صورت نگرفته بود.
با این حال معلوم نیست تمام این مرغی که امسال وارد شده آیا بر مبنای همان مصوبه و با ارز ترجیحی بوده یا به نحو دیگری صورت گرفته است که به احتمال فراوان در ارتباط با مصوبه هیات دولت خواهد بود که در این حالت با وجود مجوز واردات ۱۷۰ هزار تنی جهت تنظیم بازار ظاهرا حدود ۱۱ هزار تن فقط وارد شده است.
منبع:

1400/05/11
12:22:00
5.0 / 5
175
تگهای خبر: بازار , شركت , قیمت , واردات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۵
تولیدو