قطعی برق به نفع دلالان سیمان شد

قطعی برق به نفع دلالان سیمان شد

آنطور که بعضی فعالان صنعت ساختمان و نمایندگان مجلس می گویند تقاضای کاذب ناشی از کمبود برق و اعمال محدودیت برای واحدهای تولیدی نهاده های ساختمانی منجر به افزایش قیمت محصولات این کارخانجات شده و پرواضح است که در این شرایط واسطه های سیمان و فولاد بیشترین بهره را می برند.


به گزارش تولیدو به نقل از ایسنا، سازندگان مسکن در ایام اخیر با شوک افزایش مجدد قیمت سیمان و آهن مواجه گشتند. آنطور که ایرج رهبر ـ نایب رئیس انجمن انبوه سازان تهران ـ می گوید هر پاکت سیمان به بالای ۶۵ هزار تومان و هر کیلوگرم میلگرد به ۲۰ هزار تومان رسیده است. یک سال و نیم قبل یعنی اواخر سال ۱۳۹۸ قیمت هر پاکت سیمان بین ۱۰ تا ۱۲ هزار تومان و میلگرد کیلویی ۴۲۰۰ تومان بود. ایرج رهبر معتقد می باشد که نگاه صاحبان کارخانجات به صادرات است و سیمان و فولاد کمتری به بازار داخلی تزریق می کنند.
از طرف دیگر نمایندگان مجلس، قطعی برق را از عوامل گرانی فولاد و سیمان می دانند. فرهاد طهماسبی ـ عضو هیات رییسه کمیسیون صنایع مجلس ـ با اعلان اینکه وزارت نیرو با توجیه کمبود برق، فعالیت واحدهای تولیدی را محدود کرده، گفته است: با کاهش فعالیت واحدهای تولیدکننده سیمان و فولاد تقاضای کاذب در بازار به سبب بار روانی ناشی از تعطیلی این واحدها افزایش یافت که این امر سبب گرانی این محصولات شد.
باتوجه به صحبتهای طهماسبی، قصور چندانی متوجه کارخانجات نیست اما رد پای دلالان و واسطه ها در گرانی اخیر نهاده های ساختمانی دیده می شود و ظاهرا چاره ای هم برای حل این معضل وجود ندارد؛ چونکه بارها جلساتی بین وزرای دولت و نمایندگان مجلس برای قطع دست دلالان برگزار شده اما نتیجه بخش نبوده است.
نرخهای دستوری هم عدم کارآیی خودرا در عمل نشان میدهد. بطور مثال قیمت سیمان در حالی به بالای ۶۵ هزار تومان در بازار رسیده که برمبنای دستورالعمل ها هر پاکت سیمان تیپ ۵ درب کارخانه حدود ۲۴ هزار تومان فروخته می شود. البته بتازگی سازمان پشتیبانی از مصرف کنندگان به کارخانجات سیمان اجازه داد تا قیمت سیمان فله را مشروط به فروش محصول به مصرف کننده نهایی ۱۲ درصد بالا برند.
افزایش قیمت نهاده های ساختمانی و قیمت زمین بعنوان مولفه های درونی بخش مسکن در کنار متغیرهای بیرونی مثل جهش نرخ ارز، در حالی منجر به کاهش شدید قدرت خرید متقاضیان مسکن شده است. نمایندگان مجلس از فامیل ها و مافیای قدرت و ثروت در صنعت سیمان و فولاد سخن می گویند. اواخر اردیبهشت امسال نیز علیرضا رزم حسینی ـ وزیر صمت ـ در جمع نمایندگان مجلس، وجود مافیای سیمان و فولاد را تایید نمود.
پیش از گرانی های اخیر نهاده های ساختمانی، سازندگان مسکن می گفتند اگر نرخ زمین را صفر در نظر بگیریم هزینه ساخت به بالای پنج میلیون تومان در هر متر مربع رسیده که باتوجه به رکود معاملات، ساخت و ساز کاهش یافته است. طبق گزارش مرکز آمار در پاییز ۱۳۹۹ تعداد ۱۳ هزار و ۱۷۱ واحد مسکونی در پروانه های صادره شهر تهران پیش بینی شده که نسبت به تابستان همان سال ۴.۷ درصد و در مقایسه با فصل مشابه سال پیش از آن ۱۸.۷ درصد کاهش داشته است. معاملات مسکن شهر تهران در خرداد ۱۴۰۰ نیز ۵.۱ هزار فقره بود که کاهش ۵۳ درصدی را نسبت به خرداد ۱۳۹۹ نشان میدهد.
گرانی نهاده های ساختمانی به رکود ساخت و ساز در بخش خصوصی منجر شده اما خیلی از انبوه سازان برای ساخت مسکن ملی با دولت قرارداد امضا کرده اند که قیمت این واحدها در آخر پروژه برمبنای هزینه ساخت محاسبه می گردد. با وضعیتی که وجود دارد مشخص نیست واحدهای مسکن ملی با چه قیمتی به دست متقاضیان خواهد رسید.1400/04/25
21:52:58
5.0 / 5
228
تگهای خبر: بازار , تولید , خرید , سازمان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
تولیدو