كامیون هم داستان شد

كامیون هم داستان شد

به گزارش تولیدو آنطور که مسؤلان گمرک ایران می گویند حداقل دو میلیون تن کالای اساسی ترخیص شده در بندر امام خمینی(ره) امکان خروج نداشته و در محوطه بندر مانده است؛ البته این مورد محدود به بندر امام نیست.


به گزارش تولیدو به نقل از ایسنا، از عمده ترین علل دپوی حدود ۶.۵ میلیون تنی کالاهای اساسی در گمرک و بنادر، مشکلات تأمین ارز اعلام می شود، ولی در همین بین این روزها آن دسته از کالاهایی هم که به هر ترتیبی و بر مبنای مصوبات موجود به صورت قطعی یا درصدی ترخیص می شود، با مشکل دیگری تحت عنوان حمل و نقل روبرو شده است.

معادله ورود کالا و خروج ترخیص شده ها جور نیست
مهرداد جمال ارونقی - معاون فنی گمرک ایران - در این رابطه به ایسنا، اظهار داشت: هم اکنون حجم تخلیه کالا از کشتی افزایش پیدا کرده و با وجود تسریعی که در ترخیص صورت گرفته، همچنان حجم خروجی از بنادر پایین بوده و این بر رسوب کالا و دپوی آن می افزاید.
وی به صورت خاص به جریان ترخیص کالا در بندر امام خمینی(ره) که بیشترین حجم کالای اساسی در آن دپو شده اشاره نمود و اضافه کرد: هم اکنون از حدود هفت میلیون تن کالای موجود در بنادر و آنچه در شناورها وجود دارد، بیشتر از ۳.۴ میلیون تن کالا در بندر امام موجود و بالغ بر یک میلیون تن هم در شناورهای کنار اسکله یا منتظر در لنگرگاه در این بندر قرار دارد و در حالیکه میزان تخلیه بار از شناورها به روزانه حدود ۱۰۰ هزار تن می رسد و در جریان ترخیص قرار می گیرد، اما خروجی از بندر برای کالاهای ترخیص شده حدود ۳۰ هزار تن است که ۲۳ هزار تن در کامیون ها و حدود ۷۰۰۰ تن به صورت ریلی جابجا می شود.
معاون فنی گمرک ایران با بین این که در این حالت ۷۰ هزار تن به کالاهای رسوبی و دپو شده اضافه می شود، خاطرنشان کرد: با عنایت به شرایط فصل میزان کامیون ها برای حمل کالا کاهش یافته است؛ به طوری حالا باوجود افزایش خروجی، کالای موجودی در حال افزایش می باشد و برای رفع این مشکل به حداقل ۲۵۰۰ تا ۳۰۰۰ کامیون نیاز داریم.
این مقام مسئول در گمرک ایران تصریح کرد که هم اکنون، دو میلیون تن کالای اساسی ترخیص شده در بندر امام وجود دارد که با کمبود وسیله حمل مواجه و از بندر خارج نشده است.

کاهش ۱۶ درصدی بارگیری در بندر امام/ انبارها پر شده است
ارونقی همینطور آمار مقایسه ای تخلیه و بارگیری کالای اساسی در بندر امام خمینی(ره) از آغاز سال تا ۲۰ تیرماه را اعلام نمود و اظهار داشت: جمع کل بارگیری در این دوره ۴.۱ میلیون تن بوده در صورتی که این میزان در مدت مشابه سال قبل بالغ بر ۴.۹ میلیون تن بوده است که نشان دهنده کاهش ۱۶ درصدی بارگیری در بندر امام است. این در شرایطی است که موجودی کالای اساسی در این بندر ۵۵ درصد، تعداد کشتی درحال تخلیه ۴۳ درصد و کشتی های در لنگرگاه ۲۱۴ درصد افزایش داشته است.
وی خاطرنشان کرد که هم اکنون تمامی انبارهای بندر امام پر شده و آنچه تخلیه می شود، در محوطه قرار گرفته که زیر آفتاب شدید و رطوبت قرار دارد و خود شرایط نامناسبی را برای نگهداری کالا بوجود می آورد.
به گزارش تولیدو به نقل از ایسنا، انباشت کالاهای اساسی در بندر امام خمینی(ره) و خروج آن موضوعی بود که در ابتدای سالجاری به صورت ویژه مورد بررسی قرار گرفت و طی پیشنهاداتی به رئیس جمهور، وی موافقت خویش را اعلام و مصوبات که در اهم آن رفع موانع ارزی و تمدید ترخیص ۹۰ درصدی بود در دستور کار قرار گرفت.
در این مدت گرچه برخی مشکلات ارزی همچنان پابرجا می باشد، ولی به هر ترتیب اقداماتی صورت گرفت و ترخیص تسریع شد، ولی ظاهرا جریان حمل مانع پررنگ تری در خروج کالا و کاهش دپو شده است.1400/04/22
20:32:13
5.0 / 5
542
تگهای خبر: كالا
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
تولیدو