رئیس كل سازمان توسعه تجارت:

موافقتنامه ایران و اوراسیا به تجارت آزاد ارتقا یابد

موافقتنامه ایران و اوراسیا به تجارت آزاد ارتقا یابد

تولیدو: رییس کل سازمان توسعه تجارت بر ضرورت ارتقای موافقتنامه ترجیحی میان ایران و اتحادیه اقتصادی اوراسیا به موافقتنامه تجارت آزاد تا یک سال آینده تاکید نمود.به گزارش تولیدو به نقل از سازمان توسعه تجارت ایران، حمید زادیوم بعد از مراسم افتتاحیه نمایشگاه اختصاصی اوراسیا در تهران در نشست مقامات کشورهای عضو اتحادیه اقتصادی اوراسیا ضمن قدردانی از برگزاری این رویداد در وضعیت پاندمی کرونا، بر اهمیت همکاری تجاری با کشورهای عضو اتحادیه اقتصادی اوراسیا تاکید نمود.
رئیس کل سازمان توسعه تجارت ایران با ابراز خرسندی از امضای موافقتنامه موقت تجارت ترجیحی جمهوری اسلامی ایران و اتحادیه اقتصادی اوراسیا بمنظور کاهش تعرفه های تجاری به ضرورت ارتقای این موافقتنامه به موافقتنامه تجارت آزاد طی یک سال آینده اشاره نمود.
معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت ایران همین طور ابراز امیدواری کرد با رفع تحریم های ظالمانه مقابل کشورمان و رفع تحریم های بانکی، همکاریهای تجاری ایران با کشورهای عضو این اتحادیه بیش از پیش توسعه پیدا کند.
در ادامه این جلسه ایبرایف، رییس شورای تجاری اتحادیه اقتصادی اوراسیا، ضمن تشکر از ابتکار ایران در برگزاری این رویداد بزرگ با وجود شرایط کرونائی، با اشاره به وجود تحریم ها و مشکلات نقل و انتقال پول و برخی مشکلات حمل و نقل و لجستیکی و عدم استفاده حداکثری از ظرفیت های بنادر دریای خزر و ضرورت حل این مشکلات، ابراز امیدواری کرد تا با تلاش مشترک همکاریهای تجاری و اقتصادی خصوصاً در حوزه های کشاورزی و پتروشیمی و سدیگر زمینه ها توسعه یابد.
همچنین، اسکوف یوگنی، رییس کمیته سیاست اقتصادی و توسعه استان ولگاگراد روسیه، که بصورت مجازی در جلسه حضور داشت با تشریح موقعیت بسیار عالی جغرافیایی و سیستم حمل و نقل این استان از آمادگی ولگاگراد در حوزه تولید و صادرات محصولات کشاورزی خصوصاً غلات آگاهی داد.
در ادامه، تکاچنکو، رییس اتاق تجاری و دیگر نماینده استان ولگاگراد نیز با اشاره به ظرفیت های بندری ولگاگراد، گزارشی از سفرهای انجام شده هیأت های ایرانی خصوصاً سفر هیأتی از استان مازندران به این شهر در سالهای قبل و امضای تفاهم نامه و تأسیس خانه تجاری استان مازندران در استان ولگاگراد ارائه داد.
جلالی، سفیر جمهوری اسلامی ایران در روسیه، عبیدانف، رییس شورای تجاری ایران و روسیه، منصوری، رییس اداره همکاریهای بین المللی وزارت امور خارجه، عابدی، رییس اتاق مشترک ایران و قزاقستان و همین طور رایزنان تجاری سفارت خانه های بلاروس و قزاقستان در تهران نیز در این جلسه به ایراد سخنرانی پرداختند و با قدردانی از برگزاری این نمایشگاه بر اهمیت توسعه هر چه بیشتر همکاریهای اقتصادی میان ایران و اتحادیه اقتصادی اوراسیا، رفع تحریم ها و مشکلات زیر ساختی، تسهیل در صدور روادید و نیز استمرار برگزاری چنین رویدادهایی تاکید نمودند.
یادآور می شود، برمبنای اعلام مدیر کل دفتر اروپا و آمریکا، واردات ایران از اوراسیا در سال ۲۰۲۰ به حدود یک میلیارد و ۶۵۰ میلیون دلار رسیده است که نسبت به سال ۲۰۱۹ با وجود شیوع ویروس کرونا و کاهش حجم تجارت جهانی رشد داشته و این در حالیست که واردات ایران از جهان طی این مدت با کاهش ۱۴ درصدی روبرو بوده است.
همچنین صادرات ایران به اوراسیا در سال ۲۰۲۰ به رقم یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون دلار رسیده که نسبت به سال قبل نشان دهنده رشد ۵۰ درصدی است و در مجموع حجم تجارت فیمابین در سال ۲۰۲۰ به حدود ۲ میلیارد و ۹۰۰ میلیون دلار رسیده که رشد ۱۸ درصدی را نسبت به سال ۲۰۱۹ نشان میدهد. خاطرنشان می سازد، اولین نمایشگاه اختصاصی اوراسیا در تهران، ۱۸ تیر ماه در محل دائمی نمایشگاه بین المللی تهران راه اندازی شد.
گفتنی است، این نمایشگاه که با حضور هیأت هایی از کشورهای عضو اتحادیه اقتصادی اوراسیا شامل کشورهای روسیه، بلاروس، ارمنستان، قزاقستان، قرقیزستان، و شرکتهای ایرانی در حوزه های مواد غذایی، حمل و نقل، پتروشیمی، مناطق آزاد و فروشگاه های زنجیره ای برگزار شده است تا روز دوشنبه ۲۱ تیرماه برپا خواهد بود و نشست های تخصصی رو در رو بین تجار با فعالان اقتصادی روسیه، قزاقستان، قرقیزستان و ارمنستان نیز در طول نمایشگاه انجام می شود. لازم به ذکر است، تجار، بازرگانان و علاقمندان می توانند از این نمایشگاه با رعایت پروتکلهای بهداشتی بازدید نمایند.


منبع:

1400/04/19
23:58:09
5.0 / 5
238
تگهای خبر: اقتصاد , تولید , سازمان , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
تولیدو