امضای تفاهم نامه تولید خودروی برقی در شیراز

امضای تفاهم نامه تولید خودروی برقی در شیراز

فارس طی مراسمی تفاهم نامه تولید خودرو های الکتریکی (برقی) بین شرکتهای خودروسازان جنوب و کارخانجات مخابراتی ایران، امضاء و مبادله شد.


سه شنبه ۱۵ تیر طی مراسمی با حضور ابراهیم عزیزی و جعفر قادری ۲ نماینده از جمع ۴ نماینده شیراز و زرقان در مجلس، حمیدرضا ایزدی، رئیس سازمان صمت فارس، سیامک حجت مدیرعامل شرکت خودروسازان جنوب و روح الله نصیری مدیرعامل کارخانجات مخابراتی ایران، تفاهم نامه تولید خودرو های الکتریکی (برقی) امضاء و مبادله شد.
مدیرعامل شرکت خودروسازان جنوب در این مراسم اظهار داشت: ایران از سال ۱۳۳۸ در صنعت خودرو ورود کرد، اما به علت نبود مدیریت صحیح تابحال پیشرفت مناسب و مطلوب را شاهد نبوده ایم و نتوانسته ایم مانند کشورهایی نظیر چین و هند و... جایگاه مناسبی در خودروسازی جهان داشته باشیم.
سیامک حجت ضمن ابراز امیدواری نسبت به این که در دولت جدید و با همراهی مجلس، شاهد بازگشت اعتماد مردم به خودروسازان داخلی باشیم، اضافه کرد: با امضای این تفاهمنامه شاهد تحول عظیمی در صنعت خودرو خواهیم بود.
مدیرعامل شرکت خودروسازان جنوب، شیراز را دارای سابقه ای طولانی در حوزه صنایع الکترونیک دانست و اظهار داشت: شیراز طی سالهای اخیر و به علل مختلف از جایگاه اصلی خود در حوزه صنایع الکترونیک و مخابرات دور شده است.
رونمایی از اکسیژن
وی تصریح کرد که در صورت وجود حمایت جدی از این تفاهم نامه، میتوان امیدوار بود که شهریور سال جاری نخستین خودروی الکتریکی ملی ایران با نام اکسیژن در شیراز رونمایی شود.
حجت افزود: اکسیژن نخستین خودروی الکتریکی ملی ایران است که تأمین انرژی آن با استفاده از یک باطری لیتیوم ۸.۶ کیلوواتی تأمین می شود و تنها ۲۰ درصد قطعات وابستگی به خارج دارد.
وی تولید موتورسیلکت الکتریکی را یکی دیگر از برنامه ها ذکر و افزود: تلاش می نماییم که نیمه دوم سال آینده تولید موتورسیکلت الکتریکی را به صورت مشترک با شرکت آی تی ام سی آغاز کنیم؛ به طوریکه ۱۸۰ قطعه در شرکت itmc تولید خواهد شد و این مورد زمینه اشتغال بالغ بر ۱۰۰۰ نفر را در شیراز فراهم می آورد.
حجت اظهار داشت: طراحی خودروی الکتریکی اکسیژن بگونه ای است که از نظر مصرف داخل کشور و صادرات بهترین گزینه باشد؛ امیدواریم بتوانیم تحول در صنعت خودرو را از شیراز مهد فرهنگ، علم داشته باشیم.
عزم جدی برای مشارکت در تولید نخستین خودروی برقی
مدیرعامل کارخانجات مخابراتی ایران هم اظهار داشت: خوشحالیم این تفاهمنامه بین دو هم استانی منعقد می شود که عزم و اراده جدی در تلاش و همکاری را به دنبال خواهد داشت بنابراین با سرعت در انجام کار توانایی خودمان را اثبات خواهیم کرد.
روح الله نصیری اضافه کرد: ۸۰ درصد این خودرو داخلی است و با ظرفیتی که در کارخانه آی تی ام سی شیراز وجود دارد، می توانیم تولید موتورسیکلت برقی را هم در دستور کار قرار دهیم.
نصیری ضمن اشاره به سابقه ۵۰ ساله کارخانجات مخابراتی ایران در زمینه الکترونیک و مکانیک، تصریح کرد: در این کارخانه تلاش بر شناسایی نیاز بازار باتوجه به پیشرفت تکنولوژی های جدید جهان بوده و تحقیقات بر مبنای نیاز بازار انجام شده است.
مدیرعامل کارخانجات مخابراتی ایران با اشاره به اینکه پلتفرمی در iot برای کنترل بار وسایل سرمایشی ساخته شده است، اظهار داشت: بزودی می توانیم مدل اقتصادی این سامانه کنترلی را در وزارت نیرو تعریف نماییم و قرار داد بزرگی منعقد شود.
به گفته نصیری، اینترنت اشیا، هوش مصنوعی، اینترنت نسل پنجم و... سایر مواردی است که در این کارخانه دنبال می شود و طی پژوهش های صورت گرفته نمونه دستگاه ونتیلاتور با نصف قیمت جهانی که ۱۴ هزار دلار است و را عرضه و تولید نماییم.
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان فارس هم در این نشست ضمن اشاره به ضرورت بالا بردن کیفیت خودرو ها برای کاهش آلودگی هوا، اظهار داشت: تولید خودرو های برقی تأثیر مطلوبی بر کاهش آلایندهای زیست محیطی موثر بوده و استفاده از آن در همه ابعاد مقرون به صرفه است.
حمیدرضا ایزدی اضافه کرد: با عنایت به تکنولوژی و تجهیزات این نوع خودرو ها، استفاده از خودرو های الکتریکی در حوزه های حمل و نقل، تجاری و ورزشی بازخورد خوبی داشته و کاربرد آن در صنایع استان به خوبی شکل گرفته است.
رئیس سازمان صمت فارس بیان نمود: خوشبختانه با همکاری مجموعه خودروسازان جنوب فرصت مناسبی فراهم شده تا با کسب تجربه های جدید به موقعیت های اقتصادی متفاوت تر و گسترده تری دست یابیم.
ایزدی با اشاره به اینکه سال قبل قراردادهای گوناگونی با سرمایه گذاران مختلف منعقد شده است، اظهار داشت: سازمان صمت امیدوار است که با همکاری گروه خودروسازان جنوب، تولیدات مناسب و ایمن تری را در حوزه خودروسازی تولید نماید.
منبع:

1400/04/16
13:03:05
5.0 / 5
244
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
تولیدو