گزارش تولیدو؛

سركوب قیمت آخرین سنگر دولت برای پنهان كردن سوءمدیریت

سركوب قیمت آخرین سنگر دولت برای پنهان كردن سوءمدیریت

تولیدو: در صورتیکه صنعت دامپروری به سبب افزایش سرسام آور هزینه های تولید رو به ورشکستگی است، دولت در ادامه سیاست سرکوب قیمتی و با وجود نظر دستگاه های تخصصی حاضر به اصلاح نرخ شیرخام نیست.


به گزارش تولیدو به نقل از مهر، در صورتیکه دامداران به سبب افزایش شدید هزینه های تولید روزانه درحال زیان هستند و برای کاهش زیان به کشتار دام های خود روی آورده اند دولت باوجود نظر موافق دستگاه های مسئول نرخ شیرخام اجازه اصلاح نرخ شیر خام را نمی دهد. مقاومت دولت در حالی است که همه دستگاه های مسئول اذعان دارند که قیمت فعلی شیرخام باتوجه به هزینه های تمام شده تولید، به زیان دامداران است و صنعت دامپروری کشور را با مشکل جدی مواجه کرده است. بطوریکه دامداران که از یک سو ناچار به تهیه نهاده های دامی با قیمت های بسیار بالا هستند و از طرف دیگر شیر خام تولیدی را با نرخ قبلی به کارخانجات لبنی می فروشند، در دو راهی «ادامه فعالیت با زیان»، یا «راهی کردن گاوها به کشتارگاه»، به راه دوم روی آورده اند. عقب نشینی دستگاهها و پاسکاری به هم!
قطعاً نرخ شیرخام باید تعیین تکلیف شود اما باتوجه به دستور رییس جمهور، قرار شد صبر نماییم که از ۲۲ تیرماه مسئولیت تنظیم بازار محصولات کشاورزی به وزارت جهاد کشاورزی بازگردد و خود جهاد کشاورزی درباره نرخ شیرخام تصمیم گیری کند ۳۱ خرداد ماه امسال، سید احمد مقدسی، رییس هیأت مدیره انجمن صنفی گاوداران در گفت و گو با خبرنگار مهر از افزایش قیمت شیر خام به ۶ هزار و ۴۰۰ تومان آگاهی داد و آنطور که اعلام نمود قرار بود یکم تیر ماه این نرخ جدید از طرف ستاد تنظیم بازار ابلاغ شود.(جزئیات بیشتر) انتشار این خبر، با واکنش صنایع لبنی مواجه گردید و صنایع لبنی اعلام نمودند اگر قیمت شیرخام به ۶، ۴۰۰ تومان افزایش یابد، باید قیمت محصولات لبنی هم تا ۷۰ درصد افزایش یابد. (جزئیات بیشتر) این اظهارنظرها سبب واکنش مسئولان دولتی شد؛ محمود واعظی رییس دفتر رییس جمهوری در واکنشی عجیب به این اظهارات، تصمیم برای افزایش قیمت شیر خام را تکذیب و اعلام نمود «آقای رییس جمهور دستور دادند در این ماههای آخر دولت، بدون هماهنگی نباید هیچ قیمتی افزایش پیدا کند.» (جزئیات بیشتر) مواجهه منفعلانه دولت با تصمیم منطقی ستاد تنظیم بازار برای افزایش قیمت شیرخام، در شرایطی که دامداران کشور ماه هاست تحت فشار هزینه های سرسام آور قرار دارند، واکنش های زیادی را از طرف دامداران و اتحادیه ها در پی داشت؛ بعنوان نمونه اتحادیه سراسری دامداران در نامه ای به وزیر جهاد، خواهان افزایش قیمت شیرخام متناسب با افزایش قیمت نهاده های تولید شد و اعلام نمود که دامداران اکنون هرکیلوگرم شیر خام را با ۳، ۵۰۰ تومان زیان می فروشند. (جزئیات بیشتر) یک مقام آگاه دراین زمینه به خبرنگار مهر اظهار داشت: بطور قطع نرخ شیرخام باید تعیین تکلیف شود اما باتوجه به دستور رییس جمهور، قرار شد صبر نماییم که از ۲۲ تیرماه مسئولیت تنظیم بازار محصولات کشاورزی به وزارت جهاد کشاورزی بازگردد و خود جهاد کشاورزی درباره نرخ شیرخام تصمیم گیری کند. وی افزود: تعیین تکلیف قیمت شیر خام و به تبع آن صنایع لبنی مورد توافق مسئولان وزارتخانه صمت و کشاورزی قرار گرفته است و بطور قطع شاهد تغییر قیمت خواهیم بود اما تصمیم قطعی درباره افزایش و میزان افزایش، با وزارت جهاد کشاورزی خواهد بود. (جزئیات بیشتر) آغاز هشدارهای جدی درباره بحرانی شدن وضعیت تولید از اسفند ۱۳۹۹ مشکلات به وجود آمده برای دامداران کشور مربوط به الان نیست و ماه هاست که فعالان صنعت دراین زمینه هشدار می دهد در همین راستا، اسفندماه سال گذشته، موسی رهنمایی، قائم مقام نظام صنفی کشاورزی و منابع طبیعی کشور در گفتگو با خبرنگار مهر عنوان کرده بود: ما از دولتمردان می خواهیم که تدابیری بیندیشند تا روزهای پایانی سال جاری و روزهای ابتدای سال آینده، تنش کمتری را در زمینه تامین نهاده های دامی شاهد باشیم.(جزئیات بیشتر) وی همین طور در اردیبهشت ماه ۱۴۰۰ در گفتگویی دیگر با خبرنگار مهر با اعلان اینکه مرغداران و دامداران کشور در وضعیت بسیار دشواری به سر می برند، اضافه کرد: متأسفانه یک سال و نیم است که تولیدکنندگان فریاد می زنند شرایط مطلوب نمی باشد اما کسی صدای آنان را نمی شنود. این فعال بخش خصوصی نحوه واردات غلات و نهاده های دامی به کشور را افتضاح خواند و اظهار داشت: شیوه توزیع نهاده ها در سامانه بازارگاه مطلوب است و دامداران از آن رضایت دارند اما این سامانه مانند بنزی است که بنزین ندارد بدین سبب نمی تواند حرکت نماید.
سرکوب قیمتی در بخش کشاورزی همچون چالش های مهم این بخش طی سالهای اخیر است؛ در تمام دنیا کشورها به فکر تامین امنیت غذایی خود هستند و از مهم ترین عامل استقلال کشورها همین بحث امنیت غذایی است رهنمایی با تاکید بر این که شرایط فعلی تولید بسیار بسیار بسیار بحرانی است، افزود: اتفاقی که سال قبل برای مرغ افتاد با ادامه این روند برای دام نیز رخ می دهد و دامداری به شکلی نیست که مانند مرغ بتوان کاهش تولید آنرا در مدت زمان کوتاهی جبران کرد. این فعال بخش خصوصی اصرار کرد که متأسفانه به سبب عدم تامین نهاده های دامی، گله های مولد درحال حذف شدن هستند که این خسارت را هیچ چیزی نمی تواند جبران کند و معتقدم کسانی که موجب بی نظمی در سیستم تامین و توزیع نهاده های شده اند، خیانت بزرگی به کشور کرده اند. کمبود نهاده های دامی، افزایش مصرف علوفه و خشکسالی هزینه های تمام شده تولید را به شدت افزایش داد وی با اشاره به گرانی علوفه های خشبی که تولید داخل هستند، اضافه کرد: اکنون قیمت کاه و کلش که ارزش غذایی زیادی هم ندارد به کیلویی ۲، ۵۰۰ تومان رسیده در صورتیکه دو سال قبل کیلویی ۵۰۰ تومان بوده است. رهنمایی افزود: کمبود نهاده های دامی و افزایش مصرف علوفه های خشبی در کنار خشکسالی پیش آمده همچون دلیلهای این امر است. وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به افزایش چشم گیر هزینه های تمام شده تولید، اظهار داشت: اکنون قیمت تمام شده تولید هر کیلوگرم شیرخام بین ۶ هزار و ۵۰۰ تا ۷ هزار تومان است اما همچنان شیر را از دامدار کیلویی ۴ هزار و ۵۰۰ تومان خریداری می کنند. (جزئیات بیشتر) اقدامات مشابه دولت در سال های اخیر و عواقب جبران ناپذیر آن مروری بر تجربیات گذشته نشان میدهد که اقدامات دولت در زمینه سرکوب قیمت محصولات کشاورزی عواقب جبران ناپذیری را به همراه داشته است، بعنوان مثال اواخر سال قبل که قرار بود دولت درمورد قیمت مرغ تصمیم گیری کند، این مساله را به بهانه آرامش بازار شب عید به سال ۱۴۰۰ موکول کرد و همین مورد سبب کاهش تولید و از هم گسیختگی بازار شد تا جایی که دولت مجبور به تشکیل قرارگاه ساماندهی مرغ برای کنترل اوضاع شد و با این وجود هم نتوانست آنچنان که باید، بازار را کنترل کند. سرکوب قیمت؛ چالش مهم بخش کشاورزی در همین زمینه ارسلان قاسمی، رییس کمیسیون کشاورزی اتاق تعاون در گفتگو با خبرنگار مهر با اعلان اینکه در دو تا سه سال قبل کشاورزان نشان دادند که پای کارند و فقط دولت نباید دست و پای آنها را بندد، اشاره کرد: تولیدکنندگان ما در وضعیت دشوار تحریم مبادرت به تولید کردند و سرپا ماندند، حتی خود مسئولان نیز بارها اذعان کرده اند که رشد اقتصادی کشور طی دو سال قبل مرهون رشد بخش کشاورزی است و در چنین شرایطی ما نباید به سمت و سویی حرکت نماییم که تولید داخلی محصولات کشاورزی تضعیف شده و قاچاق خروجی گسترش یابد.
دولت بطور قطع می داند که سرکوب قیمت شیرخام چه تبعاتی را به دنبال خواهد داشت و کشور را در آینده با چه چالش هایی مواجه می کند بدین سبب جای تعجب دارد که چگونه اجازه می دهد یکی از مهم ترین صنایع کشور تا این حد گرفتار زیان شود قاسمی اشاره کرد: سرکوب قیمتی در بخش کشاورزی همچون چالش های مهم این بخش طی سالهای اخیر است؛ در تمام دنیا کشورها به فکر تامین امنیت غذایی خود هستند و از مهم ترین عامل استقلال کشورها همین بحث امنیت غذایی است.
قاسمی در ادامه با انتقاد شدید از سیاست های دولت در این عرصه افزود: سال قبل نیز ما شاهد بودیم که قیمت مصوب مرغ حدود ۴ هزار تومان از نرخ تمام شده تولید آن کمتر بود و همان موقع می شد حدس زد که چه اتفاقاتی در بازار رخ خواهد داد.
چالش صنعت دامپروری با بخشنامه حل نمی شود!
وی اضافه کرد: پس از آن برای تنظیم بازار مجبور به واردات مرغ شدیم در صورتیکه اگر همین میزان ارزی را که الان می خواستند صرف واردات مرغ کنند را در زمان درست، صرف تولید می کردند و از قیمت گذاری دست برمی داشتند، بازار مرغ این اندازه نابسامان نمی شد.
در عین حال، شرایط موجود سبب شده که دامداران به کشتار دام های مولد و آبستن روی آورند که این مساله برای آینده دامداری کشور بسیار خطرناکست و می تواند منجر به نابودی آن شود. به دنبال هشدارهای گسترده ای که دراین زمینه مطرح شده، چند روز قبل رییس سازمان دامپزشکی کشور در نامه ای خطاب به مدیران کل دامپزشکی استانها بر ممنوعیت کشتار دام های مولد و آبستن تاکید کرده و از آنان خواسته است ترتیبی اتخاذ کنند تا دستورالعمل ممنوعیت کشتار دام های مولد آبستن در کشتارگاه های دام کشور بصورت جدی اجرا شود.
کاهش جمعیت دامی کشور علاوه بر ایجاد کمبود و چالش های جدی در بازار، مجدداً کشور را جزو واردکنندگان عمده گوشت قرمز و لبنیات قرار می دهد و سبب عقب گرد بزرگ کشور در عرصه تولید محصولات پروتئینی خواهد شد، نامه رییس سازمان دامپزشکی اولین واکنش دولت به این مساله است اما بنظر می رسد کنترل این بحران با یک نامه و یا بخش نامه، کاری بسیار دشوار است و دولت باید اقدامی فراتر از صدور بخش نامه و نامه نگاری های بین بخشی انجام دهد.
در همین زمینه یک دامدار ضمن انتقاد از عدم حمایت دولت از تولیدکنندگان به خبرنگار مهر اظهار داشت: رییس سازمان دامپزشکی بگویند که تامین نهاده و تغذیه دام مولد برگشتی از کشتارگاه چگونه خواهد بود و کدام نهاد دراین زمینه پاسخگوست؟! تأخیر دولت در تعیین نرخ واقعی محصولات کشاورزی و هم اکنون شیرخام و نادیده گرفتن نظر دستگاه های تخصصی به سبب فرار از افزایش قیمت لبنیات و فشار افکار عمومی است، این در حالیست که تأخیر دولت دراین زمینه، هزاران میلیارد تومان به صنعت دامپروری کشور لطمه زده و خواهد زد؛ ضمن این که امروز یازدهم تیر ماه ۱۴۰۰ است و ۱۴ روز تا ۲۲ تیرماه زمان باقی مانده، علاوه بر این زمانی هم که وظایف قانون انتزاع بطور کامل به وزارت جهاد کشاورزی برگردد، این وزارت خانه بلافاصله تعیین نرخ شیرخام را در دستور کار قرار نمی دهد بدین سبب عملاً تعیین قیمت شیر به دولت بعد موکول خواهد شد. دولت بطور قطع می داند که سرکوب قیمت شیرخام چه تبعاتی را به دنبال خواهد داشت و کشور را در آینده با چه چالش هایی مواجه می کند بدین سبب جای تعجب دارد که چگونه اجازه می دهد یکی از مهم ترین صنایع کشور تا این حد گرفتار زیان شود، باتوجه به اتفاقی که سال قبل برای قیمت و تولید مرغ افتاد، از دولت انتظار می رود با تدبیر بیشتری در این عرصه عمل کند و شرایط را به شکلی پیش نبرد که کشور از یک سوراخ برای چندمین بار گزیده شود.


منبع:

1400/04/11
15:50:21
5.0 / 5
312
تگهای خبر: اقتصاد , بازار , تولید , خرید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۱
تولیدو