با موافقت دولت ۵۰۰ هزار رأس دام مازاد صادر می شود

با موافقت دولت ۵۰۰ هزار رأس دام مازاد صادر می شود

به گزارش تولیدو مدیرعامل اتحادیه تعاونی های عشایری دامداران متحرک ایران اظهار داشت: ما صادرات یک میلیون رأس دام مازاد را به وزارتخانه پیشنهاد کردیم که با 500 هزار رأس آن موافقت شده است.


به گزارش تولیدو به نقل از ایسنا، فضل خرّم، مدیرعامل اتحادیه تعاونی های عشایری دامداران متحرک ایران در برنامه «صبح و گفت وگو» اظهارکرد: عشایر با ۲۴۶ هزار خانوار و ۲۲ میلیون و ۴۰۰ هزار رأس حدود ۲۵ تا ۳۰ درصد گوشت قرمز کشور را تامین می کند.
وی با اعلان اینکه عشایر نیاز گوشت حدود ۱۶ نفر ایرانی را تامین می کند اضافه کرد: عشایر با وجود خدمات گسترده ای که به کشور ارائه می دهد اما کمترین توقع و کمترین خدمات را از جامعه دریافت می کند.
مدیرعامل اتحادیه تعاونی های عشایری دامداران متحرک ایران، کاهش یک میلیون و ۶۰۰ هزار تن از علوفه مرتعی عشایر را نگران کننده خواند و اظهار داشت: این میزان کاهش علوفه اثر سنگینی بر زندگی جامعه عشایر گذاشته به طوریکه نمی توانند در بازه زمانی مناسب دام را به بازار عرضه کنند.
خرّم اضافه کرد: کاهش علوفه سبب شده که دام زودتر از موعد اصلی خود به بازار ارائه شود که این موجب کاهش قیمت دام زنده در بازار و زیان خود جامعه عشایری می شود و از جانب دیگر، به خاطر کمبود دام، ذخایر ژنتیکی و دام های مولد نیز از بین می روند.
این مقام مسئول با اشاره به این که ۱۰۰ هزار تن نهاده در اختیار جامعه عشایری قرار داده شد اظهار داشت: تصمیم دوم هم این بود که یک میلیون رأس دام از جامعه عشایری خریداری شود که البته شیوه خرید شیوه مناسبی نیست و بدین جهت با دولت مطرح کردیم که بجای دید اقتصادی با رویکرد مدیریت بحران ورود کند.
وی یادآورشد: ما صادرات یک میلیون رأس دام مازاد را به وزارتخانه پیشنهاد کردیم که با ۵۰۰ هزار رأس آن موافقت شده و قرار بر این است که به ازای آن نهاده دامی وارد نماییم و در اختیار عشایر قرار دهیم تا ضمن کاهش قیمت هزینه تولید، یک امنیت روانی خوبی هم در جامعه عشایری ایجاد شود.
مدیرعامل اتحادیه تعاونی های عشایری دامداران متحرک ایران با تذکر این نکته صادرات ۵۰۰ هزار رأس دام تأثیری بر قیمتها در بازار نخواهد گذاشت اظهار داشت: این اقدامات تا حدودی می تواند از تبعات و نتایج ناشی از خشکسالی در مناطق عشایری پیشگیری کند.
خرّم از ورود ارتش به این بخش سخن گفت و اضافه کرد: باتوجه به افزایش هزینه های حمل و نقل، ارتش تعهد کرده که تعدادی کامیون حمل کالا و نهاده و تانکرهای آب رسانی و ذخیره آب را در اختیار ما قرار دهد.
منبع:

1400/04/02
22:54:41
5.0 / 5
243
تگهای خبر: اقتصاد , بازار , تولید , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
تولیدو