در واكنش به گزارش مهر؛

وزارت صمت در مورد علل گرانی كالاها توضیح داد

وزارت صمت در مورد علل گرانی كالاها توضیح داد

تولیدو: وزارت صمت در واکنش به گزارش مهر در مورد گرانی کالاها همچون نان، شکر، لبنیات، میوه و خشکبار، سبزیجات و حبوبات، توضیحاتی را ارائه کرده است.به گزارش تولیدو به نقل از مهر، در تاریخ ۹ خرداد ماه امسال، خبرگزاری مهر طی گزارشی با عنوان «گاهی به سفره مردم نگاه کن! / از هشتگ قدردانی تا تورم ۶۰ درصدی نان» به بررسی تأثیر فشار تورمی بر معیشت دهک های پایین و متوسط درآمدی پرداخت. در واکنش به این گزارش روابط عمومی وزارت صمت توضیحاتی را ارسال کرد.
متن توضیحات روابط عمومی وزارت صمت را در ادامه می خوانید:
بر این اساس رشد نقدینگی تا حدود ۳۰ درصد، محدودیت های ارزی کشور ناشی از تحریم های ظالمانه، محدود شدن سهم ارزی تعدادی از کالاهای اساسی و تغییر گروه کالایی، افزایش چند برابری نرخ سهمیه ارزی آنها در بعضی از کالاهای ضروری و افزایش قیمت نهاده های تولید، تأثیر اجتناب ناپذیر در افزایش قیمت ها داشته است.
علیرغم همه محدودیت ها و مشکلات به ویژه محدودیت های ارزی وزارت صمت در حوزه تامین، تولید، توزیع، قیمت گذاری و نظارت بر قیمت ها در سطح خرده فروشی، تمام تلاش خودرا جهت تامین و تولید حدود ۲۰ میلیون تن کالاهای اساسی مشمول ارز ترجیحی و حدود ۴۰ میلیون تن کالاهای حساس و ضروری مشمول ارز نیمایی و سایر مواد اولیه، قطعات و تجهیزات تولید مشمول ارز آزاد را در طول سال قبل و ادامه آن امسال با هماهنگی وزارت جهاد کشاورزی و دیگر ارگان های ذیربط بوسیله کارگروه تنظیم بازار مدیریت نموده تا از نظر موجودی کالا در بازار مشکلی برای مردم و کشور ایجاد نشود.
در زمینه کنترل و نظارت بر حسن اجرای قیمت ها و جلوگیری از احتکار، عرضه خارج از شبکه، فروش تحمیلی و گرانفروشی از حداکثر ظرفیت های در اختیار همچون سازمان حمایت، اتاق اصناف، اتحادیه های صنفی، سازمان های صمت استانها و سازمان تعزیرات حکومتی استفاده می شود. باتوجه به شرایط و گستردگی بازارها ضرورتاً نمی تواند فقط به بازرسی و نظارت فیزیکی محدود شد و با توسعه ابزارها و زیرساخت های نوین، همچون سامانه های الکترونیکی و خصوصاً سامانه جامع تجارت، سامانه انبارها، سامانه قیمت ها و … در صورتیکه کاملاً اجرائی شود امکان کنترل نظارت سامانه ای به نحو مطلوبی فراهم خواهد شد. این مهم با پیگیری های مستمر درحال تکمیل است.
نان:
نظام قیمت گذاری نان برمبنای اختیارات تفویض شده توسط کارگروه ساماندهی گندم، آرد و نان استانها به ریاست استانداران محترم کشور تعیین و اعلام می شود این درحالیست که باتوجه به قیمت تمام شده گندم که امسال بیش از هر کیلوگرم ۵، ۰۰۰ تومان است، سهمیه گندم برای عرضه انواع نان یارانه ای (حدود ۸۵ درصد خبازی ها) به ازای هر کیلوگرم ۶۶۵ تومان اختصاص می یابد و حدود ۱۵ درصد از نانوایی های کشور که اصطلاحاً و به غلط بعنوان آزادپز نام برده می شوند گندم دولتی را برابر هر کیلوگرم ۹۰۰ تومان دریافت می کنند. در همین راستا تا زمانی که نرخ جدیدی برمبنای کارگروه ساماندهی گندم، آرد و نان استانها اعلام نشود، نرخ های اعلام شده قبلی به قوت خود باقی است و واحدهای نانوایی مکلف به اجرای قیمت و ضوابط مربوط به آن همچون کمیت و کیفیت انواع نان هستند.
شکر:
اواخر سال ۱۳۹۸، شکر خام وارداتی از شمول تخصیص ارز ترجیحی خارج و واردات آن برمبنای ارز نیمایی و قیمت حاصل از آن تعیین شد. واردکنندگان مکلف شدند در قالب دستورالعمل های قیمت گذاری کالاهای وارداتی هیأت تعیین و تثبیت قیمت ها و با درج در سامانه مربوطه نسبت به تعیین قیمت و توزیع آن اقدام نمایند. باتوجه به افزایش قیمت های جهانی شکر خام و در نتیجه افزایش قیمت تمام شده شکر وارداتی در مبادی ورودی حدود قیمت شکر سفید حاصل از شکر خام وارداتی با ارز نیمایی برای هر کیلوگرم بیش از ۱۲ هزار تومان درب واحدهای تصفیه شکر است. باتوجه به افزایش نرخ چغندر قند توسط شورای قیمت گذاری و اتخاذ سیاست های حمایتی محصولات اساسی کشاورزی وزارت جهاد کشاورزی، رشد حقوق و دستمزد و هزینه مواد اولیه و با عنایت تصمیمات کارگروه تنظیم بازار دایر بر «تعیین قیمت شکر از شروع سال ۱۴۰۰، برمبنای ضوابط قیمت گذاری هیأت تعیین و تثبیت قیمتها خواهد بود»، قیمت تمام شده شکر قابل عرضه تولید داخل نیز افزایش محسوسی یافته است.
با وجود افزایش قیمت مذکور، شکر مورد مصرف خانوار از محل تولیدات داخلی و کسری آن از محل ذخایر تا اختتام ماه مبارک رمضان تامین و توزیع شده تا اثر تغییر گروه ارزی واردات این کالا و افزایش قیمت تمام شده تولید داخل، بر قدرت خرید و مصرف خانوار به حداقل برسد. بعد از ماه مبارک رمضان در جلسه کارگروه تنظیم بازار، قیمت شکر وارداتی به ازای هر کیلوگرم معادل ۱، ۵۰۰ تومان قیمت تمام شده درب انبار مورد توافق قرار گرفت. ضمن این که شکر بسته بندی و قند نیز با رعایت ضوابط قیمت گذاری و برمبنای هزینه های مترتب و سود متعارف مشخص و با نظارت ارگان های نظارتی راسا توسط واحد تولیدی قیمت گذاری و در سامانه قیمت ها درج می شود.
لبنیات:
قیمت فراورده های لبنی تحت تأثیر مستقیم شیرخام بعنوان ماده اولیه است. قیمت باتوجه به افزایش هزینه مؤثر در بهای تمام شده همچون قیمت نهاده های دامی (جو، ذرت، کنجاله و…) داروها و مکمل ها و سایر عوامل تعیین کننده قیمت شیرخام، ناگزیر این افزایش به فراورده های لبنی منتقل می گردد، البته قیمت ۱۰ قلم محصول لبنی دارای بیشترین مصرف در سبد خانوار بصورت مدیریت شده اصلاح نرخ می گردد و بعد از طرح در کارگروه تنظیم بازار و موافقت اعضا تغییر نرخ اعمال می گردد.
میوه و خشکبار، سبزیجات و حبوبات:
قیمت محصولات کشاورزی برمبنای عرضه و تقاضا و بدون مداخله مستقیم دولت انجام می پذیرد و فقط برمبنای قانون اصلاح قانون خرید تضمینی محصولات کشاورزی و در امتداد کمک به ادامه روند تولید محصولات داخلی قیمت خرید تضمینی و سایر سیاست های در رابطه با آن توسط شورای سیاست گذاری و زیر نظر وزارت جهاد کشاورزی انجام می پذیرد هر چند مصوبات کارگروه تنظیم بازار نیز در امتداد صادرات مازاد محصولاتی همچون پیاز و سیب زمینی و مداخله خرید مازاد توسط سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران انجام شده، علی ایحال قسمتی از افزایش قیمت انواع میوه ناشی از تغییر فصل و تولید میوه های نوبرانه است که با عرضه بیشتر طی هفته های اخیر روند قیمت همچنان که در بعضی از اقلام شاهد می باشیم کاهشی ماست.


منبع:

1400/04/01
20:03:52
5.0 / 5
331
تگهای خبر: ابزار , اصناف , بازار , تورم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۴
تولیدو