مقام مسئول ؛

آخرین فرصت رجیستری موبایل واره ها 12 و 19 تیرماه

آخرین فرصت رجیستری موبایل واره ها 12 و 19 تیرماه

به گزارش تولیدو سخنگوی ستاد مبارزه با قاچاق اظهار داشت: آخرین فرصت گذاشتن سیمکارت و فعال کردن ساعت هوشمند تا ۱۲ تیر و PDA، بارکد اسکنر و مبدل تلفن ثابت به سیار تا ۱۹ تیر ماه است.حمیدرضا دهقانی نیا در گفت و گو با خبرنگار مهر عنوان کرد: با اجرای طرح رجیستری تلفن همراه در ۳ سال گذشته، سهم ۹۰ درصدی قاچاق از بازار داخل، تبدیل به سهم ۹۰ تا ۹۵ درصدی واردات رسمی گشت و منتج به کاهش ۶.۳ میلیارد دلاری قاچاق در این عرصه شده است. اجرای این طرح نزدیک به ۱۰ هزار میلیارد تومان از محل حقوق ورودی، مالیات بر ارزش افزوده و مالیات علی الحساب برای دولت درآمد داشته است.
سخنگوی ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز اضافه کرد: همینطور با عنایت به این که این طرح منتج به سهم ۹۵ درصدی واردات رسمی شده، کمک به ثبات نرخ ارز با کاهش تقاضا در بازار آزاد هم کرده است، چونکه این تقاضا دیگر به سمت تأمین شدن غیررسمی ارز برای واردات قاچاق تلفن همراه نمی رود. از سویی دیگر هم جلوی کالای بی کیفیت و غیراستاندارد را گرفته است.
وی افزود: همینطور با عنایت به راه افتادن سامانه گارانتی، گارانتی های تقلبی حوزه تلفن همراه قطع شده است. همین هم اکنون مردم با کد دستوری *۷۷۷۷# می توانند استعلام اصالت هر تلفن همراهی را بگیرند از راه پیامک اطلاعات شرکت تولیدکننده، شرکت واردکننده و تاریخ آغاز گارانتی برای مصرف اعلام می شود.
دهقانی نیا اظهار داشت: با عنایت به این که این زیرساخت در ثبت شناسه های IMEI های دستگاههای تجاری محیا بود و با عنایت به ماده ۱۳ قانون مبارزه با قاچاق و بند ح تبصره ۸ قانون بودجه، با هماهنگی ستاد و همکاری وزارت ارتباطات و اطلاعات و جلسه ای که روز گذشته برگزار شد، تاریخ ۱۲ تیر ۱۴۰۰ آخرین تاریخ برای گذاشتن سیمکارت درون ساعت هوشمند اعلام گردید. یعنی فرد بعد از گذاشتن سیمکارت باید فعالیتی با آن همچون تماس و … انجام دهد.
وی تصریح کرد: تا پیش از ۱۲ تیر باید در ساعتهای هوشمند دارای سیمکارت، سیمکارت گذاشته و فعال شود.
سخنگوی ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز اضافه کرد: بعد از ۱۲ تیر اگر مردم خواستند ساعت هوشمند بخرند باید از راه کد دستوری *۷۷۷۷# استعلام اصالت را بگیرند و متن پیامک را تجهیزی که می خرند مطابقت دهند تا از اصالت آن مطمئن شوند. در پیامک باید اصالت برند و مدل و نوع واردات مشخص باشد چونکه اگر واردات از راه مجاری رسمی و شرکتهای واردکننده باشد مشمول خدمات بعد از فروش است و اگر واردات مسافری باشد مشمول خدمات بعد از فروش نیست.
دهقانی نیا خاطرنشان کرد: کسانی که از قبل ساعت هوشمند دارند، دستگاه را روشن کنند و سیمکارت درونش بگذارند و یکی از فعالیت ها را همچون نوتیفیکشن، پیامک و تماس و … را انجام دهند.
وی اضافه کرد: مبحث دیگر مشمول شدن PDA، بارکد اسکنر و مبدل تلفن ثابت به سیار از ۱۹ تیر ماه است. به عبارت دیگر لزوم دارد مردم اگر از این دستگاه ها استفاده می نمایند تا پیش از ۱۹ تیر ماه ۱۴۰۰ سیمکارت درونش بگذارند و فعالیتی انجام دهند.
دهقانی نیا اظهار داشت: مردم پس از ۱۹ تیر ماه ۱۴۰۰ هنگام خرید، باید استعلام اصالت را از راه کد *۷۷۷۷# انجام دهند و اگر در پیامک اعلام گردید که این دستگاه قانونی می باشد، نسبت به ادامه فرآیند خرید اقدام نمایند.
وی خاطرنشان کرد: منظور این است که افرادی که دارای این دستگاه ها هستند باید پیش از این تاریخ ها مبادرت به گذاشتن سیمکارت در دستگاههای خود کنند. چونکه در غیر این صورت دیگر نمی توانند این رویه را طی کنند.
سخنگوی ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز خاطرنشان کرد: سفارش می نماییم رویه گذاشتن سیمکارت را موکول به لحظات پایانی نکنند؛ حتما از راه کد *۷۷۷۷# استعلام اصالت را هنگام خرید دستگاه بگیرند و اگر پیامک قانونی بودن دستگاه آمد، مبادرت به خرید کنند.
وی اضافه کرد: همینطور مردم حتما به متن پیامک دقت داشته باشند؛ در پیامک باید به قانونی بودن دستگاه توجه کنند؛ برند یا نشان تجاری باید با برند دستگاه تطبیق داشته باشد، مدل دستگاه باید تطبیق داشته باشد، نوع واردات هم دقت شود. واردات مسافری مشمول گارانتی نیست و واردات رسمی مشمول گارانتی است.
دهقانی نیا اظهار داشت: آخرین تاریخ و مهلت جهت سیمکارت گذاشتن در تبلت ها هم ۷ تا ۱۰ روز دیگر اعلام می شود. در مورد تبلت هم همین رویه باید صورت گیرد و هر چه زودتر سیمکارت درونش گذاشته شود.


منبع:

1400/04/01
09:37:47
5.0 / 5
246
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
تولیدو