تاب آوری اقتصاد ایران در وضعیت نامطلوب

تاب آوری اقتصاد ایران در وضعیت نامطلوب

اتاق بازرگانی تهران در جدید ترین گزارش خود به بررسی وضعیت کشورها در حوزه شاخص تاب آوری پرداخته که نشان از افت جایگاه ایران دارد.


به گزارش تولیدو به نقل از ایسنا، شاخص تاب آوری در سال ۲۰۲۰ تحت تأثیر شیوع کرونا و بحرانی که در عرصه بهداشت عمومی به وجود آمد با ضربه ای شدید مواجه گردید و جایگاه خیلی از کشورها در این شاخص تغییر نمود، اما با این وجود با بهبود نسبی شرایط و همینطور اقداماتی که دولت ها در سایر حوزه ها داشته اند، بعضی از کشورها در این بخش پیشرفتی قابل توجه را به ثبت رسانده اند.
شاخص تاب آوری جهانی در موسسه بیمه دارایی ها و بر مبنای ۱۲ شاخص کلی محاسبه می شود. شاخص هایی همچون بهره وی، ریسک سیاسی، میزان مصرف نفت و نوع شهرنشینی در اقتصاد، بلایای طبیعی، ریسک آتشسوزی و ریسک سایبری در حوزه کیفیت ریسک و کنترل فساد، کیفیت زیرساخت و حکمرانی شرکت ها در حوزه زنجیره تأمین، اصلی ترین شاخص هایی هستند که بر مبنای آنها تاب آوری اقتصادی کشورها محاسبه می شود.
در سالهای گذشته، اروپای غربی از نظر قرار گیری در لیست بالاترین اقتصادهای تاب آور افت کرده بود اما سال جاری، دانمارک با بهبود شاخص مقابله با آتشسوزی توانست در صدر این لیست قرار گیرد. ایالات متحده آمریکا اما از رتبه ۱۰ به رتبه ۱۷ سقوط کرده و چین هم با سقوطی ۹ پله ای به رده ۷۷ رسیده است. انگلستان بار دیگر به ۱۰ کشور برتر در این بخش بازگشته و سنگاپور هم با ۱۰ پله صعود به رده ۱۲ جهانی رسیده است.
ایران برای اولین بار در بین سه کشور با بدترین عملکر در شاخص تاب آوری قرار گرفته و از میان ۱۳۰ کشور بررسی شده در رده ۱۲۸ ایستاده است. هاییتی و ونزوئلا تاب آوری اقتصادی کمتری دارند و چاد، اتیوپی، لبنان، مالی، موزابیک، نیکاراگوئه و هندوراس بالاتر از ایران قرار گرفته اند.
در بین برترین کشورها هم بعد از دانمارک، نروژ، لولزامبورگ، آلمان، سوییس، فنلاند، سوئد، اتریش، آمریکای مرکزی و انگلستان قرار دارند.
در بین کشورهای منطقه هم امارات متحده عربی با قرار گرفتن در رده ۳۲ بهترین جایگاه را به خود اختصاص داده و بعد از آن، قطر، عربستان سعودی، ترکیه و عمان قرار دارند. نزدیک ترین شرایط به ایران در بین کشورهای منطقه به پاکستان اختصاص یافته که در رده ۱۱۹ جهانی ایستاده است.
منبع:

1400/03/29
11:33:17
5.0 / 5
256
تگهای خبر: اقتصاد , شركت , كیفیت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۵
تولیدو