اتاق اصناف مصوبه پشتیبانی از مستأجران را به مشاوران املاك ابلاغ نمود

اتاق اصناف مصوبه پشتیبانی از مستأجران را به مشاوران املاك ابلاغ نمود

اتاق اصناف ایران در اطلاعیه ای مصوبه اخیر ستاد ملی مقابله با کرونا درباب اجاره املاک مسکونی را ابلاغ نمود.به گزارش تولیدو به نقل از مهر، اطلاعیه اتاق اصناف ایران درباب پشتیبانی از خانوارها در حوزه اجاره املاک مسکونی در امتداد پیگیری اجرای بند ۱ مصوبه هفتاد و دومین جلسه ستاد ملی مدیریت کرونا مورخ ۱۴۰۰/۰۳/۲۲ را ابلاغ و بدین شرح منتشر شد:
حمایت از خانوارها در حوزه اجاره املاک مسکونی
۱-۱ حداکثر افزایش اجاره بها یا مبلغ رهن برای این قراردادها در کلان شهر تهران تا سقف ۲۵ درصد و سایر کلانشهرها تا سقف ۲۰ درصد و برای سایر مناطق شهری کشور تا سقف ۱۵ درصد خواهد بود.
۱-۲ مهلت ثبت نام اشخاص واجد شرایط برای دریافت تسهیلات کمک ودیعه اجاره مسکن تا اختتام شهریور ماه ۱۴۰۰ تمدید می شود. بانک ها و مؤسسات اعتباری موظفند حداکثر تا اختتام آذرماه سال جاری تسهیلات مذکور را پرداخت نمایند.
سقف مبلغ این تسهیلات برای کلانشهر تهران ۷۰ میلیون تومان، سایر کلان شهرها ۴۰ میلیون تومان و سایر شهرها ۲۵ میلیون تومان تعیین می شود. شرایط و مقررات مترتب برای این تسهیلات در سال ۱۳۹۹، امسال نیز به قوت خود باقی است. تا سقف مبلغ ۱۰ هزار میلیارد تومان از بسته تسهیلات کرونائی، در سال ۱۴۰۰ به پرداخت تسهیلات برای این مساله اختصاص داده می شود.
۱-۳ با توجه به استمرار شرایط بیماری کرونا، کلیه قراردادهای اجاره مربوط به املاک مسکونی استیجاری که از تاریخ ابلاغ این مصوبه تا آخر سال ۱۴۰۰ مدت زمان اعتبار آنها به پایان می رسد، در صورت عدم توافق طرفین و تمایل مستاجرین، به مدت یکسال بصورت خودکار تمدید می گردد. موارد ذیل از مشمول این حکم مستثنی می باشد:
۱-۳-۱ چنانچه مالک، بمنظور تخریب واحد مسکونی، راه اندازی ساختمان جدید و یا تعمیرات اساسی واحد مسکونی، پروانه ساختمانی یا پروانه تعمیرات اساسی ستاندن نموده باشد.
۱-۳-۲ چنانچه مستأجر تا یک ماه بعد از تمدید قرارداد اجاره جدید، برمبنای مستندات مثبته و به تشخیص مرجع صالح رسیدگی کننده، ما به التفاوت مال الاجاره را به موجر پرداخت ننموده باشد.
۱-۳-۳ املاک مورد اجاره که قبلاً یا در مدت تمدید قرارداد بطور قطعی و رسمی مورد معامله قرار گرفته باشند، مستأجر می بایست ظرف مدت دو ماه از تاریخ انتقال سند رسمی نسبت به تخلیه و تحویل آن اقدام نماید.
۱-۳-۴ چنانچه مستأجر با افزایش مبلغ اجاره با نرخ های فوق الذکر موافقت ننماید، به تشخیص مرجع صالح رسیدگی کننده، واحد قابل تخلیه است.
۱-۳-۵ مستاجرینی که در دوره قرارداد اجاره بر طبق این مجوز، به تشخیص مرجع صالح رسیدگی کننده به تعهدات خود عمل نکنند و سبب تضییع حقوق موجر شوند، مشمول این مصوبه نخواهند شد.
۱-۳-۶ چنانچه موجر و افراد تحت تکفل وی فقط مالک همین واحد مسکونی مورد اجاره بوده و نیاز (مالک و افراد تحت تکفل) موجر به ملک مسکونی مورد اجاره برای سکونت، توسط مرجع صالح رسیدگی کننده احراز شود.
۱-۳-۷ چنانچه بنا به تشخیص مرجع صالح رسیدگی کننده، رفتار مستأجر بر خلاف عرف بوده و موجب شکایت سایر ساکنین واحدهای مسکونی شده باشد.
۱-۳-۸ چنانچه مستأجر در دوران استفاده از واحد مسکونی استفاده غیر ویا خلاف تعهدات مقرر در اجاره نامه شامل کاربری نماید.
۱-۳-۹ چنانچه مستأجر در دوره قبل نسبت به ایفای تعهدات از قبیل پرداخت بموقع اجاره بها، هزینه و شارژ اقدام ننموده و سبب ضرر و زیان شایان توجه موجر (به تشخیص مرجع صالح رسیدگی کننده) شده باشد.

1400/03/26
22:47:18
5.0 / 5
569
تگهای خبر: اصناف
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۵
تولیدو