آخر جدال بر سر ذرت های آلوده

آخر جدال بر سر ذرت های آلوده

به گزارش تولیدو رئیس سازمان ملی استاندارد با اشاره به اینکه ترخیص کالاها به لحاظ استاندارد ۲۴ تا ۴۸ ساعت طول می کشد، درباره جدید ترین وضعیت ذرت های آلوده اظهار داشت: احتمالاً با تمهیدات چیده شده مابقی ذرت های آلوده از کشور خارج خواهد شد و دیگر چیزی بعنوان ذرت آلوده در کشور نخواهیم داشت.


غلامرضا شریعتی در گفتگو با ایسنا، اظهار نمود: دپوی اخیر کالاها در گمرک ربطی به استاندارد نداشته و سازمان ملی استاندارد پس از انتخاب عنوان سال از جانب مقام معظم رهبری، بسته حمایتی ابلاغ نمود که در زمینه ورود کالاها بخصوص مواد اولیه تولید، مقررات و شرایطی بوجود آورده که ترخیص آنها به حداقل به زمان، یعنی ۲۴ تا ۴۸ ساعت از نظر سازمان صورت گیرد.
وی ادامه داد: شرایط ترخیص مواد اولیه به ساده ترین صورت رسیده و در عین حال نظارت بر کالاها هم به شکل جدی انجام می شود. ازاین رو سازمان ملی استاندارد در ترخیص کالاها مشکلی ندارد.
رئیس سازمان ملی استاندارد در پاسخ به سوالی درباره جدید ترین وضعیت ذرت های آلوده هم اظهار داشت: احتمالاً با تمهیدات چیده شده مابقی ذرت های آلوده از کشور خارج خواهد شد و دیگر چیزی بعنوان ذرت آلوده در کشور نخواهیم داشت.
وی ادامه داد: با پیگیری انجام شده این محموله به کشورهایی که استاندارد آنها با استاندارد ایران متفاوت می باشد و متقاضی این محموله هستند یا می خواهند آنرا به مواد دیگری تبدیل کنند منتقل خواهد شد.
ذرت محصولی است که برای خوراک دام و خوراک انسان در محصولاتی همچون ذرت حجیم شده مصرف می شود و اگر ذرت آلوده به مصرف دام شیری و پرواری برسد، شیر و گوشت دام هم آلوده به آن سموم خواهد شد.
ماجرای ذرت های آلوده چه بود؟
ماجرای این ذرت ها در ارتباط با سال ۱۳۹۵ است که حدود ۱۲۰ هزار تن ذرت وارد بندر امام (ره) شد و با انجام آزمایش های مختلف از جانب سازمان ملی استاندارد، وجود سم آفلاتوکسین بالا در این محموله اثبات شد و گواهی انطباق برای این محموله صادر نشد. در نهایت سال قبل نیره پیروزبخت رئیس سابق سازمان ملی استاندارد، اعلام نمود که رئیس جمهوری دستور توقف واردات ذرت های آلوده به کشور و برخورد قضایی با متخلفان را صادر کرده و تکلیف کرده است که اگر این محموله مرجوع نشود، باید امحا شود.
اما وضعیت امحا یا مرجوع کردن این محموله ها زمانی برای افکار عمومی اهمیت پیدا کرد که آبان ماه سال قبل نایب رییس کمیسیون اصل ۹۰ مجلس شورای اسلامی - در یک برنامه تلویزیونی اظهار داشت که مجموعا ۵۰۰ هزار تن ذرت در استان خوزستان وجود داشته که از این مقدار، ۳۵۰ هزار تن که استاندارد آن از جانب وزارت بهداشت و سازمان ملی استاندارد تایید شده به کشور وارد شده، اما ۱۴۰ هزار تن از این محموله طبق آزمایش های انجام شده آلوده به سم آفلاتوکسین هستند که هنوز در انبار نگهداری می شود. اما سازمان ملی استاندارد ایران، گمرک و وزارت کشاورزی در بیانیه مشترکی اعلام نمودند که کیفیت و سلامت ۳۵۰ هزار تن ذرت، پیش از ورود به کشور از جانب سه مرجع نظارتی یعنی سازمان ملی استاندارد ایران، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و سازمان دامپزشکی پایش و تایید شده و سپس مجوزهای لازم برای ترخیص صادر گردیده است.
سال قبل گمانه زنی هایی درباره تبدیل ذرت ها به الکل هم عنوان شد که به سرانجام نرسید.
دو سال پیش هم سازمان اموال تملیکی اعلام نمود پیشبینی کرده بود که با فروش این ذرت ها به کشورهای غیرهمسایه که امکان برگشت این محموله به ایران کاملا منتفی باشد، حداقل نصف ارز خارج شده برای خرید این محموله ها بار دیگر وارد ایران شود.
منبع:

1400/03/25
23:10:37
5.0 / 5
624
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۴
تولیدو