رئیس سازمان توسعه تجارت تشریح كرد

سرنوشت نهایی صادركنندگان تحت تعقیب!

سرنوشت نهایی صادركنندگان تحت تعقیب!

تولیدو: رییس سازمان توسعه تجارت می گوید تا اختتام تیر ماه امسال، تکلیف صادرکنندگانی که تحت تعقیب قضایی قرار گرفته اند مشخص خواهد شد.


به گزارش تولیدو به نقل از ایسنا، از اردیبهشت سال ۱۳۹۷ و همزمان با شروع تحریم های دولت ترامپ مقابل ایران، دولت در یک برنامه ریزی ارزی اعلام نمود برای تضمین تامین ارز موردنیاز برای کالاهای اساسی وارداتی، صادرکنندگان غیرنفتی موظفند بخش مهمی از ارز حاصل از صادرات خودرا در قالب تعهدات ارزی به کشور بازگردانند.
در طول سه سال قبل اختلافات زیادی میان دولت و بخش خصوصی بر سر چگونگی اجرای این سیاست و ایفای تعهد ارزی وجود داشته و دو طرف بر سر آمارها و دستورالعمل ها مشکلاتی داشته اند هرچند بنظر می رسد در نیمه دوم سال گذشته، با کاهش برخی اختلافات بار دیگر سرعت بازگشت ارز به کشور بالا رفته است.
با وجود این، بخش محدودی از صادرکنندگان از سال ۱۳۹۷ تا حالا یا هیچ ارزی به کشور بازنگردانده اند یا میزان ارز بازگشتی آنها محدود بوده و همین موضوع سبب شده دولت با همکاری قوه قضاییه به این حوزه ورود کند. در این چارچوب فعالیت برخی از صادرکنندگان بد حساب متوقف گردید و آنهایی که به نظر می رسید که عملا این تعهد را کنار گذاشته اند، تحت تعقیب قضایی نیز قرار گرفتند.
چند ماه بعد از شروع این برخوردها حالا رییس سازمان توسعه تجارت گفته سرنوشت صادرکنندگان تحت تعقیب قرار گرفته مشخص خواهد شد. حمید زادبوم دراین زمینه گفته: در مورد نحوه‌ی ایفای تعهدات ارزی صادرکنندگانی که قرار منع تعقیب از طرف مقامات قضایی برای آنان صادر شده تا اختتام تیرماه سال جاری تصمیم گیری می شود تا این گروه از صادرکنندگان بتوانند بعد از ایفای تعهدات خود نسبت به شروع مجدد فعالیت تجاری اقدام نمایند.
او تاکید کرده: این دسته از صادرکنندگان موظف می باشند پرونده قضایی خودرا بوسیله مراجع قضایی پیگیری کنند تا بعد از تعلیق تعقیب قضایی درباب ایفای تعهدات ارزی صادراتی اقدام گردد. بعد از احراز وجود ارز حاصل از صادرات، این گروه از صادرکنندگان باید تعهد ارزی خودرا بوسیله سامانه نیما یا واردات در مقابل صادرات ایفا کنند، ضمن آنکه امکان واگذاری کوتاژهای صادراتی آنان به وارد کنندگان درحال بررسی است.
منبع:

1400/03/11
21:07:50
5.0 / 5
371
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۲
تولیدو