اعلام برنامه های حمایتی صندوق نوآوری در توسعه صادرات شركتهای ایرانی به سوریه

اعلام برنامه های حمایتی صندوق نوآوری در توسعه صادرات شركتهای ایرانی به سوریه

به گزارش تولیدو مدیر توانمندسازی صندوق نوآوری و شکوفایی ضمن تشریح برنامه های حمایتی این صندوق در توسعه صادرات شرکتهای دانش بنیان و فناور به سوریه، اظهار داشت: توسعه پایگاه صادراتی سوریه و همینطور پشتیبانی از حضور شرکتهای دانش بنیان در چارچوب پاویون یا حضور مستقل در نمایشگاه های بیلدکس، نمایشگاه بازرگانی و ˮهای تکˮ سوریه بخشی از خدمات صندوق در این حوزه است.


به گزارش تولیدو به نقل از ایسنا، دکتر مرضیه شاوردی در رویداد یکشنبه صادراتی به سوریه خدمات صادراتی صندوق به شرکتهای دانش بنیان را شرح داد و اظهار داشت: خدمات صادراتی متنوعی برای پشتیبانی از اکوسیستم نوآوری کشور در صندوق نوآوری طراحی شده که ارزیابی توان صادراتی یکی از این موارد است و شرکت ها را در مراحل مختلف از عدم احراز شرایط صادراتی تا تبدیل شدن به شرکت صادراتی برتر تا ۹۰ درصد از هزینه ها و سقف ۴ میلیون تومان همراهی می نماییم.

وی افزود: پشتیبانی از حضور شرکتهای دانش بنیان در دو قالب حضور مستقل و حضور پاویونی دیگر برنامه حمایتی صندوق نوآوری است که بر این اساس هفته گذشته پاویون شرکتهای دانش بنیان در نمایشگاه ۴*۱ سوریه با حضور ۳۰ شرکت دانش بنیان و با حمایت ۹۰ درصدی صندوق نوآوری برگزار شد.

دیگر خدماتی که شاوردی به آن اشاره نمود شامل پایگاه صادراتی و خدمت جدید پشتیبانی از هزینه های نمایشگاهی به صورت بلاعوض بود. وی توضیح داد: پایگاه صادراتی با هدف کمک و تسهیل ورود به بازارهای هدف در صندوق نوآوری طراحی شده است و ۷۰ درصد از هزینه ها تا سقف ۱۲۰ میلیون تومان در سال را به صورت بلاعوض شامل می شود. هم اکنون ۴ نمایشگاه در عراق، آذربایجان، ارمنستان و چین به راه افتاده است و تاسیس دفاتر صادراتی در کشورهای دیگر هم درحال نهایی شدن است. همینطور خدمت جدیدی تحت عنوان خدمات بلاعوض آزمایشگاهی به خدمات استانداردسازی صندوق اضافه شده است. خدمات آزمایشگاهی هم تا سقف ۳۰۰ میلیون تومان در سال به صورت بلاعوض به شرکتهای دانش بنیان عرضه می شود.

مدیر توانمندسازی صندوق نوآوری و شکوفایی در انتها در مورد برنامه های صادراتی این صندوق برای بازار سوریه هم بیان نمود: برنامه های صندوق نوآوری امسال شامل توسعه نمایشگاه دائمی سوریه و همینطور پشتیبانی از حضور در نمایشگاه های بیلدکس و نمایشگاه بازرگانی و "های تک" در سوریه است.

دعوت از شرکتهای ایرانی برای حضور در بازار سوریه

در ادامه این رویداد هم علاء هلال، مدیرعامل شرکت عربین گروپ، شرایط اجتماعی سوریه را مثبت بیان کرد و اظهار داشت: بیشتر از دو سال است که امنیت در سوریه برقرار شده است و اشرار در یک محل تحت کنترل هستند. امیدوارم همانطور که در زمینه سیاسی و نظامی روابط خوبی با ایران داریم، در زمینه تجارت و اقتصاد هم تعاملات برقرار شود.

وی افزود: از دو سال قبل نمایشگاه های مختلفی در سوریه رونق گرفته است و از شرکتهای ایرانی درخواست می نماییم که بر مبنای محصول و توانمندی های خود نمایشگاه مورد نظر را انتخاب کنند. امیدوارم شرکتهای بزرگ ساختمانی ایران هم در نمایشگاه بیلدکس حضور پیدا کنند.

مزیت های روابط تجاری با بخش خصوصی سوریه

همینطور سید محمدحسین سجادنژاد، مشاور رئیس سازمان توسعه تجارت ایران، شرایط حضور در بازار سوریه را توضیح داد و اظهار داشت: ترجیح بخش خصوصی سوریه در مذاکرات تجاری، دریافت نمایندگی انحصاری است که مزیت آن کاهش هزینه ها و اشتراک در پرداخت هزینه است، اما ریسک آن قوانین جاری سوریه است. سوریه تنها کشوری است که ایران موافقتنامه تجارت آزاد با آن امضا نموده است.

به نقل از روابط عمومی صندوق نوآوری و شکوفایی، مشاور رئیس سازمان توسعه تجارت ایران در ادامه جزییاتی که باید تجار و شرکتهای دانش بنیان در همکاری مشترک با طرف سوری رعایت نمایند را متذکر شد و اضافه کرد: شریک تجاری شما باید عضو اتاق بازرگانی باشد، چونکه ریسک کمتری را متحمل خواهید شد. همینطور در صورت عقد قرارداد با یک نفر از سوریه دیگر اجازه تجارت با افراد دیگر را نخواهید داشت و در صورت عدم رعایت این قانون، محصول شما در گمرک سوریه متوقف می شود؛ بر این اساس بهتر است برای قرارداد نمایندگی خود سقف مالی و زمانی تعیین کنید و پس از این مدت به سمت تمدید قرارداد بروید. سوریه چهار اتاق بازرگانی شامل اتاق کشاورزی، صنایع، اتحادیه اتاق های بازرگانی و اتاق بازرگانی دارد که در هر کدام بین ۱۰ تا ۲۰ هزار نفر عضو هستند.
منبع:

1400/03/09
21:03:06
5.0 / 5
392
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
تولیدو