بر اساس اعلام اتاق ایران؛

یخ تجارت ایران و تركیه در سه ماهه ۲۰۲۱ باز شد

یخ تجارت ایران و تركیه در سه ماهه ۲۰۲۱ باز شد

اتاق تجاری ایران اعلام نمود: باوجود موافقت نامه های تسهیل تجارت ایران و ترکیه، در یکی دو سال اخیر شاهد افت مبادلات بوده ایم؛ حالا اما آمارها از بهبود تجارت دو کشور خبر می دهد.به گزارش تولیدو به نقل از اتاق تجاری، صنایع، معادن و کشاورزی ایران، آمارهای رسمی ترکیه از افزایش ۵۳ درصدی مبادلات کالایی با ایران در سه ماهه نخست سال ۲۰۲۱ میلادی در مقابله با زمان مشابه سال قبل حکایت دارد؛ با توجه به این که محدودیت های کرونا در هر دو دوره زمانی تقریباً یکسان بوده، بنظر می رسد با کاهش تنش های ارزی و همین طور تغییر فضای سیاسی در دوره پساترامپ، یخ تجارت ایران با ترکیه نیز درحال باز شدن است.
ایران و ترکیه باوجود امضای موافقت نامه ترجیحی و سابقه دیرینه دادوستد، همچنان در رساندن حجم مبادلات خود به سطحی متناسب آب ظرفیت ها ناموفق بوده اند اما در سالهای اخیر تحت تأثیر تحریم، تنش ارزی ایران و همین طور شیوه کرونا، مراودات دو کشور به کمترین میزان رسیده بود که درحال حاضر آمارهای رسمی از بهبود آن حکایت دارد.

تراز تجاری مثبت به نفع ایران
بر اساس آمارهای رسمی کشور ترکیه، مبادلات تجاری ایران با این کشور در فصل نخست ۲۰۲۱ میلادی بیش از ۹۸۶ میلیون دلار بوده که نسبت به زمان مشابه در سال قبل میلادی حدود ۵۳ درصد افزایش نشان میدهد.
بررسی های معاونت اقتصادی اتاق تهران نشان می دهد: از مجموع ۹۸۶ میلیون دلار تجارت ایران و ترکیه، حدود ۵۰۵ میلیون دلار از آن مربوط به صادرات ایران به ترکیه و حدود ۴۸۱ میلیون دلار آن مربوط به واردات ایران از این کشور اختصاص داشته است. این در حالیست که در فصل نخست ۲۰۲۰ میلادی، عمده تجارت ایران با ترکیه مربوط به واردات ایران از این کشور بوده است.
بر اساس این آمارها، در فصل نخست ۲۰۲۱، تراز تجاری ایران و ترکیه، به نفع ایران مثبت شده است؛ چونکه در این دوره باوجود افزایش ۲۹ درصدی واردات ایران از ترکیه نسبت به زمان مشابه سال قبل، صادرات ایران به این کشور نیز با رشد قابل توجه ۸۷ درصدی مواجه بوده و سبب شده تراز تجاری ایران با ترکیه از منفی ۱۰۴ میلیون دلار در فصل نخست ۲۰۲۰ به مثبت ۲۴.۴ میلیون دلار در فصل نخست ۲۰۲۱ برسد. در حقیقت تراز تجاری دو کشور در این دو دوره معادل ۱۲۸ میلیون دلار به نفع ایران تغییر کرده است.
روند فصلی تجارت ایران با ترکیه
آمارهای رسمی ترکیه نشان میدهد تجارت کالایی ایران و ترکیه از فصل دوم سال ۲۰۱۹ با افت شدیدی همراه بوده و روند نزولی تجارت با این کشور تا فصل دوم سال ۲۰۲۰ همچنان ادامه داشته است؛ اما پس ازآن روند صعودی در پیش گرفته و در فصل نخست سال ۲۰۲۱ برای سومین فصل پی در پی بالا رفته است.
نکته قابل توجه این که واردات کالایی ایران از ترکیه از فصل دوم ۲۰۲۰ روند صعودی را آغاز نموده اما در فصل اول ۲۰۲۱ بعد از دو ماه متوالی با کاهش همراه شده و به کمترین مقدار خود از شروع سال ۲۰۱۹ تا حالا رسیده است. هم زمان صادرات کالایی ایران به ترکیه که عمدتا غیرنفتی بوده برای سومین فصل پی در پی بالا رفته و در فصل نخست ۲۰۲۱ به ۴۹۶ میلیون دلار رسیده است.
کالاهای صادراتی ایران به ترکیه
بازخوانی کارنامه تجارت ایران و ترکیه در سه ماهه ۲۰۲۱ میلادی حاکی از این است که ۹۸.۱ درصد از ارزش کل صادرات کالایی ایران به این کشور فقط ۲۰ قلم کالا بوده که از تنوع پایین اقلام صادراتی ایران به این کشور حکایت دارد.
بررسی لیست ۲۰ گانه اقلام صادراتی ایران به ترکیه نشان میدهد کالاهای فصل ۳۹ کتاب مقررات صادرات و واردات شامل پلاستیک و اجزای آن با سهم ۳۷ درصدی و پس ازآن، اقلام مشمول فصل ۷۴ شامل مس و مصنوعات مس با سهم ۱۹ درصدی، اقلام مشمول فصل ۷۹ شامل روی و مصنوعات آن با سهم ۱۱ درصدی و اقلام مشمول فصل ۷۶ شامل آلومینیوم و مصنوعات آن با سهم ۱۰ درصد از کل ارزش صادرات، بخش عمده صادرات ایران به ترکیه را ایجاد کرده اند.
آمارها نشان میدهد این چهار گروه کالایی، در حالی در صدر لیست فصول عمده صادراتی ایران به ترکیه قرار گرفته اند که ارزش صادرات آنها نسبت به فصل نخست ۲۰۲۰ با افزایش بیش از دو برابری همراه بوده است. بررسی ها حاکی از این است که در بین ۲۰ قلم نخست صادراتی ایران به ترکیه، صادرات محصولات صنعت آردسازی شامل مالت، نشاسته و فکول، اینولین و گلوتن گندم و همین طور فرآورده های سبزیجات، میوه ها و محصولات نباتی نیز با رشد روبه رو شده است.
کالاهای صادراتی ترکیه به ایران
گرچه بخش عمده صادرات ایران به ترکیه در سه ماهه نخست ۲۰۲۱ منحصر به ۲۰ قلم کالای صادراتی بود؛ اما بررسی ها نشان میدهد ۲۰ قلم عمده صادرات ترکیه به ایران در این فصل حدود ۸۱ درصد از کل ارزش صادراتی ترکیه به کشورمان را در بر می گیرد و وضع این کشور ازنظر تنوع محصولات صادراتی، تا حدودی بهتری از جانب مقابل است.
بررسی صادرات ترکیه به ایران در فصل نخست ۲۰۲۱ میلادی نشان میدهد بیشترین سهم از صادرات ترکیه به ایران مربوط به کالاهای فصل ۸۴ کتاب مقررات صادرات و واردات شامل دیگ های بخارآب گرم، ماشین آلات و وسایل الکترونیکی و اجزا و قطعات آن بوده که درمجموع ۱۷ درصد از کل ارزش صادرات ترکیه به ایران را شامل می شود و ارزش آن با رشد حدود ۱۳ درصدی نسبت به زمان مشابه سال قبل به حدود ۸۲ میلیون دلار رسیده است.
پس ازآن، اقلام مشمول فصل ۵۵ شامل الیاف سنتتیک یا مصنوعی غیر یکسره با سهم ۷.۳ درصدی و اقلام مشمول فصل ۳۹ شامل مواد پلاستیکی و اشیای تولید شده از این مواد با سهم ۷ درصدی در رده های بعدی این لیست قرار دارند. بررسی ها نشان میدهد در بین ۲۰ قلم عمده وارداتی ایران از ترکیه در فصل نخست ۲۰۲۱، به غیراز اقلام مشمول فصل ۵۵ (الیاف سنتتیک یا مصنوعی غیر یکسره) و اقلام مشمول فصل ۴۷ (خمیر چوب یا سایر مواد الیافی سلولزی)، ارزش واردات سایر فصول نسبت به زمان مشابه سال قبل با افزایش همراه بوده است.

1400/03/09
10:21:02
5.0 / 5
387
تگهای خبر: اقتصاد , تولید , صادرات , صنعت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۱
تولیدو