توافق های تجاری جدید ایران در راهست

توافق های تجاری جدید ایران در راهست

رئیس سازمان توسعه تجارت می گوید ایران آماده است توافق های تجاری جدیدی را با کشورهای حاضر در منطقه نهایی کند.


به گزارش تولیدو به نقل از ایسنا، حمیدزادبوم در دومین همایش ملی چشم انداز اقتصادی صنایع پلاستیک در ایران ۱۴۰۰ اظهار نمود: امروز در خیلی از کشورهای جهان، هم پیوندی در بازارهای اقتصادی اهمیت ویژه ای در راه افزایش حجم تجارت دارد و هم ایران هم باید از این ظرفیت استفاده نماید.
به نقل از ایشان، در سالهای گذشته یکی از اصلی ترین اولویت های تجاری ایران استفاده از ظرفیت کشورهای همسایه و منطقه بوده و آمارها هم نشان داده است که بخش مهمی از صادرات ایران به کشورهای منطقه ارسال شده و باید این روند گسترش یابد.
رئیس سازمان توسعه تجارت ضمن اشاره به نهایی شدن توافق عضویت ایران در اورسیا، بیان نمود: ما از سال ۱۳۹۴ کار خویش را برای حضور در این اتحادیه آغاز کردیم که خوشبختانه در آبان ۱۳۹۸ عضویت ما رسما شروع شد. این نخستین موافقتنامه تجاری ایران با یک اتحادیه تجاری است و می تواند راهگشای ما برای نهایی کردن توافقات رسمی و اتحادیه های تجاری جدید در بین کشورهای همسایه و منطقه است.
زادبوم افزود: ایران در سالهای گذشته با کشورهای همسایه مانند ترکیه، پاکستان، هند و دیگر کشورها روابط تجاری و توافق نامه های دوجانبه داشته و حضور در اتحادهای اقتصادی یک اولویت جدی برای ما به حساب می آید. بعد از عضویت ایران در اوراسیا میزان صادرات به این کشورها افزایش پیدا کرده اما هنوز بسیار ناچیز است و احتیاج به تقویت خواهد داشت.
وی با اشاره به اینکه از سال ۱۴۰۱ تجارت ایران و اورسیا به تجارت آزاد تبدیل می شود، خاطرنشان کرد: در سالهای گذشته برای تنظیم بازار تصمیماتی گرفته شد که گاها در راه صادرات ما مشکل آفرین شدند. برای آنکه ما بتوانیم تجارت آزاد را با کشورهای منطقه گسترش دهیم، احتیاج به کاهش مشکلات داخلی و ثبات در تصمیم گیری ها خواهیم داشت.
منبع:

1400/02/29
19:59:42
5.0 / 5
344
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
تولیدو