خروج سیمان از نظام قیمت گذاری

خروج سیمان از نظام قیمت گذاری

به گزارش تولیدو رئیس اداره نظارت بر بازار بورس های کالایی سازمان بورس، آخرین اقدامات برای خروج سیمان از نظام قیمت گذاری و اجبار شرکتهای سیمانی به پذیرش و عرضه در بورس کالا را شرح داد.به گزارش تولیدو به نقل از بازار سرمایه، مهدی زمانی سبزی اظهار داشت: سازمان بورس و اوراق بهادار بعنوان حافظ حقوق سهامداران و در جهت ارتقای شفافیت، تمام تلاش خویش را دارد تا از طرفی مبحث خروج سیمان از نظام قیمت گذاری را پیگیری کرده و از سویی شرکتهای سیمانی را ملزم به پذیرش و عرضه در بورس کالا کند.
وی با اشاره به اینکه طبق مکاتبات انجام شده با وزارت صنعت، معدن و تجارت، مقام عالی وزارت نسبت به خروج سیمان از نظام قیمت گذاری دستوری و رفع سهمیه بندی نظر مساعد دارد، اظهار داشت: ازاین رو با پذیرش مجدد شرکتهای سیمانی در بورس کالا شاهد تقویت بازار، انجام رقابت، کشف صحیح قیمت سیمان جهت شفافیت هرچه بیشتر، حفظ حقوق سهامداران و همینطور حذف رانت خواهیم بود.
رئیس اداره نظارت بر بازار بورس های کالایی سازمان بورس اضافه کرد: پیش از این شرکتهای سیمانی در بورس کالا حضور فعال داشتند، به صورتی که بررسی آمار معاملات نشان داده است در سال ۹۰ به میزان ۱.۰۸۴.۲۲۰ تن سیمان توسط ۲۳ عرضه کننده انجام شد. بعد از آن عرضه سیمان توسط شرکتهای سیمانی به علت این که از سوی سازمان حمایت قیمت گذاری می شود، پیگیری نشد؛ به صورتی که به مرور حجم عرضه و معاملات در بورس کاهش پیدا کرد و عملاً در دو سال قبل عرضه و معامله ای انجام نشد.
وی افزود: به دنبال آن شرکتهای سیمانی به علت عدم ایفای تعهدات عرضه در بورس لغو پذیرش شدند و الان با مرقومه وزیر صنعت درمورد خروج سیمان از نظام قیمت گذاری امید تقویت بازار سیمان در بورس کالا بیشتر شده است.
به گفته زمانی سبزی، عرضه سیمان در بورس کالا می تواند از دو طریق "عرضه در بازار فیزیکی" و "عرضه در بازار اوراق بهادار مبتنی بر کالا" که به صورت گواهی سپرده کالایی است، محقق شود.
رئیس اداره نظارت بر بازار بورس های کالایی سازمان بورس تصریح کرد: جهت تقویت عرضه در بازار فیزیکی بورس کالا، فرآیند پذیرش کالای شرکتهای سیمانی از اواخر سال قبل شروع شده و امسال قوت گرفته است؛ به صورتی که با پذیرش کالای شرکتهای سیمانی زیر مجموعه هلدینگ شستا، مجموعه امید و بانک ملی که جمعاً سهم بالایی از بازار سیمان را به خود اختصاص داده اند، سایر شرکت ها هم برای پذیرش و عرضه ترغیب خواهند شد.
زمانی سبزی توضیح داد: در همین راستا، علاوه بر مکاتبات با نهادهای بالادستی همچون وزارت صنعت، مکاتباتی با ۳۳ شرکت سیمانی پذیرفته شده در بورس و فرابورس انجام شده که پیگیری بعدی هم ادامه دارد.
وی اضافه کرد: درمورد عرضه سیمان به صورت خرد هم بورس کالا در برنامه خود دارد که با راه اندازی گواهی سپرده کالایی سیمان در ماه های آتی در جهت تقویت خرده فروشی سیمان برآید.

1400/02/28
21:52:46
5.0 / 5
323
تگهای خبر: بازار , سازمان , شركت , صنعت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
تولیدو