یك مقام مسئول :

ورق فولادی را از بورس خریده و در بازار می فروختند

ورق فولادی را از بورس خریده و در بازار می فروختند

تولیدو: مدیرکل صنایع حمل و نقل وزارت صمت اظهار داشت: بعضی از واحدهای قطعه سازی ورق فولادی را از بورس می خریدند و در بازار می فروختند، ازاین رو برای رسیدن مواداولیه به تولیدکننده واقعی تدابیری اندیشیده شد.سهیل معمارباشی در گفت و گو با خبرنگار مهر در مورد گلایه قطعه سازان نسبت به وضعیت تامین ورق فولادی، گفت: حدود ۶ ماه دستورالعملی در وزارت صمت تدوین شد و با مصوبه ای که از ستاد هماهنگی اقتصادی گرفتند، این دستورالعمل ابلاغ گردیده است. هدف اصلی این دستورالعمل شفاف سازی و رساندن مواد اولیه مورد نیاز به قیمت مناسب به واحدهای تولیدی واقعی است.
مدیرکل صنایع حمل و نقل وزارت صمت اضافه کرد: تولیدکنندگان واقعی که تامین کننده نیازهای صنعت خودرو هستند نباید هیچ نوع نگرانی درباب تامین ورق فولادی داشته باشند؛ قطعه سازان فرآیند ثبت نام را باید حتما در سامانه بهین یاب شروع کنند و هر چه سریع تر تعیین سهمیه شوند.
مواد اولیه باید به دست تولیدکننده واقعی برسد
وی در مورد نگرانی واحدهای قطعه سازی از ایرادات محیط زیست بر پروانه های بهره برداری، اظهار داشت: مصوبه ای درباب محیط زیست داریم که اگر قرار بر ایجاد تغییراتی برای واحدهای موجود باشد، نیازی به استعلام از محیط زیست نیست. پس برای همه این موارد فکر شده است؛ من فکر می کنم تعلل واحدها به سبب واهمه از تغییراتی است که رخ داده ولی باید بدانند که هدف از این دستورالعمل شفاف سازی وضعیت و رساندن مواد اولیه با قیمت مناسب به تولیدکننده واقعی است.
معمارباشی اضافه کرد: در ورق فولادی در کل کشور کمبود داریم پس وقتی واحدهای تولیدی همراه با واحدهای واسطه ای به بورس وارد می شوند، قیمت ورق با قیمت بسیار بالایی تعیین می شود و هزینه تمام شده را برای واحدهای تولیدی واقعی و صنعت خودرو افزایش می دهد؛ بدین جهت اهتمام داریم این سطح رقابت را با مدیریت کردن تقاضا کاهش دهیم اما هدف این نیست که واحد تولیدکننده با محدودیت مواجه شود.
وی با اعلان اینکه واحدها برای تامین ورق فولادی به هیچ وجه نگران نباشند، اشاره کرد: راهکارها دیده شده و هر جا مشکلی باشد مشکل را حل می نماییم اما حتما واحدها باید در سامانه بهین یاب ثبت نام کنند و این مساله تغییر ناپذیر است.
عرضه ورق فولادی در بازار آزاد!
مدیرکل صنایع حمل و نقل وزارت صمت در مورد واحدهای خاطی، گفت: اینکه در بازار ورق فولادی وجود دارد به چه معناست؟ یعنی تعدادی از واحدها از بورس ورق فولادی خریده اند و در بازار عرضه نموده اند؛ یعنی خرید به چرخه تولید ما وارد نشده است. همین مساله نشان داد که اتفاقاتی در حوزه ورق فولادی و قطعه سازی در حال رخ دادن است بدین جهت معاونت امور صنایع وزارت صمت برای مقابله با این مساله و کمک به واحدهای تولیدی واقعی ورود کرد. انتظارمان این است که واحدها نیز به ما کمک کنند تا این دستورالعمل کامل اجرا شود و هر جا مشکلی وجود داشت بطور قطع مشکل را حل می نماییم.
وی در مورد سقف زمانی خرید ورق فولادی بواسطه سامانه بهین یاب، اظهار داشت: آخرین مهلت ثبت نام در سامانه بهین یاب و تعیین سهمیه و خرید خرداد ماه است.

1400/02/20
11:14:32
5.0 / 5
250
تگهای خبر: اقتصاد , بازار , تولید , خرید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۵
تولیدو