كشت قراردادی كلزا تجربه ای موفق در فارس

كشت قراردادی كلزا تجربه ای موفق در فارس

به گزارش تولیدو فارس مشاور ارشد رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان فارس با تکیه بر اینکه نخستین کشت قراردادی امسال تجربه موفقی را برای این استان رقم زده است، اظهار داشت: به دنبال انعقاد تفاهمنامه بین این سازمان و شرکت روغن کشی نوید خلیج فارس، در سال زراعی جاری بالغ بر ۶ هزار هکتار از مزارع کلزای استان وارد فرایند کشت قراردادی شد.


محمد محمدی در توضیح طرح مطلبی با عنوان چالش های کشت قراردادی، اضافه کرد: بهره برداران با انعقاد قرار داد با شرکت مذکور، محصول تولیدی را ۵ درصد بیشتر از قیمت تضمینی اعلام شده توسط دولت به فروش می رساندند.
به گزارش تولیدو به نقل از جهاد کشاورزی، محمدی ضمن اشاره به اینکه شرکت متعهد به پرداخت مطالبات کشاورزان حداکثر ظرف مدت ده روز است، اظهار داشت: تابحال کلزاکاران بیشتر از چهار هزار تن کلزا به شرکت طرف قرار داد تحویل داده اند وهفتاد درصد بهای آنرا طبق قرارداد دریافت نموده اند.
محمدی؛ تأمین بخشی از اعتبار مورد نیاز کلزاکاران بدون درگیری با وام های بانکی یا موسسات مالی را از دیگر مزایای اجرای کشت قراردادی برشمرد و اظهار نمود: شرکت به ازاء هر هکتار مبلغ ۳۵ میلیون ریال را در دو قسط به کشاورزان پرداخت کرد و تسهیلات مذکور در زمان تسویه حساب از مطالبات کشاورز کم شد.
این مقام مسئول بیان نمود: اُفت زنی بر مبنای دستورالعمل خرید کلزا صورت می گیرد و سازمان تعاون روستایی و شرکت دانه های روغنی استان فارس بعنوان مباشر شرکت نوید خلیج فارس خرید را انجام می دهند.
محمدی با اشاره به اینکه تابحال کلزای خریداری شده به صورت کامل به کارخانه روغن کشی حمل شده است، بیان نمود: هیچ محصولی در مراکز خرید دپو نشده است.
وی، اجرای بیمه تجمیعی کلزا توسط شرکت نوید خلیج فارس را از دیگر مزایای کشت قراردادی دانست و اظهار داشت: با این روش کلزاکاران ۲۰درصد از تخفیف بیمه بهره مند شده اند.
مشاور ارشد رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان فارس با اشاره به اینکه کشت قراردادی بعنوان یکی از سیاست های وزارت خانه جهاد کشاورزی در ایجاد بازار مطمئن برای کشاورزان است، اضافه کرد: از گذشته کشت قراردادی چغندرقند مرسوم بوده و برای نخستین سال کشت قراردادی کلزا اجرا شد که با استقبال خوب کشاورزان و موفقیت هایی که اجرای این قرارداد داشت امیدواریم در سنوات آینده توسعه یابد.
سطح زیر کشت کلزا در سال زراعی ۱۴۰۰-۱۳۹۹ در استان فارس ۱۱ هزار و ۸۸ هکتار بود که بالغ بر ۵۰ درصد از این سطح در چارچوب کشت قراردادی اجرا شد و شهرستان های مهر، لار، لامرد، گراش، خنج، داراب، فسا، فیروزآباد، زرین دشت، رستم، قیروکارزین، کازرون و ممسنی مشمول کشت قراردادی بود.
منبع:

1400/02/17
13:09:51
5.0 / 5
287
تگهای خبر: بازار , تولید , خرید , سازمان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
تولیدو