بانك كشاورزی به مرغداران كمك نماید

بانك كشاورزی به مرغداران كمك نماید

به گزارش تولیدو دبیر کانون مرغداران گوشتی می گوید کمک های بانک کشاورزی به تولیدکنندگان برای تأمین نقدینگی آنها می تواند مشکلات بسیاری را در این بخش حل کند.به گزارش تولیدو به نقل از ایسنا، شاید یک ماهی می شود که افزایش قیمت جوجه یکروزه به محل بحث و مناقشه بخش دولتی و خصوصی و به صورت کل فعالان صنعت طیور تبدیل گشته است. برخی معتقدند قاچاق، کمبود جوجه ریزی، حضور دلالان، افزایش هزینه های تولید قیمت جوجه یکروزه را بالا برده است و بعضی می گویند مشکلی در تولید نداریم، قاچاق به میزانی نیست که اثر گذار باشد و افزایش تقاضا جوجه را گران کرده است.

در میان تمام عناوینی که درباره افزایش قیمت جوجه یکروزه مطرح شده که هر کدام شاید ساعت ها جای بحث و بررسی داشته باشند اما موضوعی که به تازگی توسط یکی از فعالان بخش خصوصی مطرح شده و جای تامل دارد این است که مرغداران به سبب کمبود نقدینگی باید پذیرای هر شرایطی که دلالان تعیین می کنند، باشند.

پرویز فروغی- دبیر کانون مرغداران گوشتی - مدتی پیش در یک گفت و گوی تلویزیونی به همراه معاون امور تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی و تنی چند از فعالان صنعت طیور در پاسخ به این پرسش معاون وزیر جهاد کشاورزی که چرا مرغداران به هنگام خرید جوجه از فروشندگان فاکتور دریافت نمی کنند تا مشخص شود دقیقا چه کسی گرانفروشی می کند و آن فرد یا افراد به دستگاه های نظارتی معرفی شوند، اظهار داشت که مرغداران به سبب عدم نقدینگی دستشان زیر ساطور دلالان است و نمی توانند اعتراضی کنند.

فروغی در تشریح این مساله به ایسنا اظهار داشت: مرغداران چون اکثرا نقدینگی ندارند، مجبورند که جوجه را مدت دار از دلالان بخرند و دست تولیدکننده هم بسته است.

وی افزود: دلال هم هر قیمتی که بخواهد جوجه را می فروشد. از طرفی فاکتور هم به خریدار نمی دهد. اگر هم تولیدکننده اعتراض کند، دلالان چون شبکه ای هستند ممکنست تولیدکننده را به صورت کل بایکوت کرده و به آن جوجه و سایر اقلام مورد نیاز را ندهند.

به گفته دبیر کانون مرغداران گوشتی دلالان به سبب عدم نقدینگی مرغداران در خریده نهاده ها از سامانه بازارگاه هم نفوذ کرده اند و گاهی با سودهای تا ۶ درصد نهاده مرغدار را تهیه می کنند.

وی در پاسخ به این پرسش که این دلالان چه کسانی هستند و چگونه تا این میزان در صنعت نفوذ دارند، اظهار داشت: دلالان در همه صنوف حضور دارند. درصنعت طیور هم قسمت زیادی از سود مرغداران به جیب آنها سرازیر می شود. بدون اینکه هیچ مسئولیتی در طول پرورش داشته باشند و در طول پرورش هر اتفاقی از قبیل بیماری و حوادث مرقبه که رخ دهد مرغداران باید خسارت، تاوان و سود دلالان را پرداخت کنند.

فروغی در ادامه با تاکید بر اهمیت نقش بانک کشاورزی در تأمین نقدینگی مرغداران اظهار داشت: انحصار سامانه بازارگاه در اختیار بانک کشاورزی قرار گرفته است، چونکه گفته می شود متولی سامانه بازارگاه است. این انحصار بیشترین صدمه را به تولیدکنندگان زده است چونکه حجم عظیمی از سرمایه های تولیدکنندگان در بانک کشاورزی در گردش است اما دریغ از یک ریال کمک به تولیدکنندگان. اگر غیر از بانک کشاورزی بانکهای دیگر هم در بازارگاه دخیل بودند رقابت ایجاد می شد و تولیدکننده حق انتخاب داشت که با بانکی که سرویس دهی بهتری دارد و حتی نقدینگی مرغدار را در طول دوره با سود کمتر فراهم می آورد، همکاری کند.

این فعال بخش خصوصی اشاره کرد: بانک کشاورزی باید به تولیدکنندگان در تأمین سرمایه اولیه کمک نماید. تولیدکنندگان هم می توانند به کسب و کارشان رونق دهند و تسهیلات دریافتی را سرموعد به بانک بازگردانند. این اقدام می تواند مشکلات بسیاری را در این صنعت حل کند و دیگر تولیدکننده دست به دامن دلال نخواهد شد.

وی در آخر اظهار داشت: متولیان امر از تمام مشکلات اطلاع دارند و هیچ نوع اقدام موثری دراین زمینه انجام نداده اند و از سویی همیشه توپ را در زمین تولیدکننده می اندازند. در آنالیز قیمت هم هیچ یک از فاکتورها را در قیمت تمام شده لحاظ نمی کنند و مصرف کننده هم تصور دارد تمام سود به جیب تولیدکننده می رود. لازم به ذکر است که وقتی مردم مرغ را با قیمت بالا تهیه می کنند، قسمتی از سود تولیدکننده پیش از عرضه به بازار به جیب دلال می رود و بقیه آن هم به سبب نابسامانی در توزیع وارد جیب دلالان می شود. در نتیجه متضرر نهایی تولیدکننده و مصرف کننده هستند.
1400/02/10
23:09:10
5.0 / 5
1429
تگهای خبر: بازار , تولید , خرید , دستگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۱
تولیدو