تولیدو گزارش می دهد:

از پرنده ای كه دستور نمی گیرد تا دعا به جان دلال!

از پرنده ای كه دستور نمی گیرد تا دعا به جان دلال!

به گزارش تولیدو مرکزی مرغ بعنوان یکی از کالاهای پرمصرف در سبد غذایی ایرانی ها در سالهای اخیر با نوسانات جدید در حوزه عرضه و قیمت روبرو شده است تا جائی که رشد شتابان قیمت گوشت مرغ و از سویی کمبود آن در ماه های اخیر ابعاد نگران کنندهای پیدا کرده و مصرف کنندگان و تولیدکنندگان این کالا در کشور را در وضعیت دشواری قرار داده است، با عنایت به دیرینه بودن این شرایط در بازار مرغ، این پرسش مطرح می شود که چرا مشکلات صنعت مرغداری برطرف نمی گردد تا عرضه و تقاضای این کالای پرمصرف در وضعیت ثبات قرار گیرد.


در همین رابطه یک کارشناس علوم دامی و فعال در صنعت مرغ در ساوه ضمن اشاره به برطرف شدن نسبی مشکل تأمین نهاده های دامی به ایسنا اظهار داشت: هم اکنون عمده ترین مشکل صنعت مرغداری در ایران دستوری کردن قیمت مرغ است. از آنجاکه صنعت مرغداری یک صنعتی است که در آن ارزش افزوده وجود ندارد و سرمایه گذاری در این عرصه از ریسک بالایی برخوردار است، بنابراین باید حاشیه سود امنی داشته باشد، اما با دستوری کردن قیمت مرغ حاشیه سود امن آن از بین می رود.
"سیدعلی کاظمی" در مورد دستوری کردن قیمت مرغ اظهار داشت: متاسفانه دولت به بهانه پیشگیری از افزایش قیمت، وقتی قیمت مرغ به علل گوناگونی افزوده می شود، مانع از افزایش قیمت می شود ولی موقعی که قیمت آن رو به کاهش می رود کسی نیست که مانع از کاهش قیمت این کالای پرمصرف شود. این رویه دستوری کردن قیمت به صنعت مرغداری صدمه وارد می نماید.
وی با تکیه بر اینکه تولید مرغ در شرایطی که همواره ابزار نظارتی بر پیشگیری از افزایش قیمت مرغ وجود داشته و هیچ واکنشی نسبت به کاهش قیمت آن صورت نمی گیرد، کار عاقلانه ای نبوده و توجیه اقتصادی ندارد، اظهار نمود: کاهش میزان تولید مرغ در کشور به علت دستوری کردن قیمت و هم سیاست دوگانه ای است که دولت در مورد افزایش یا کاهش قیمت مرغ اتخاذ می کند.
وی خواهان خرید تضمینی مرغ توسط دولت برای رونق در تولید این کالا شد و اضافه کرد: اگر دولت تضمین دهد که مرغ با یک قیمت ثابت در بازار عرضه می شود و نوسانات قیمتی آن جزئی باشد، بنابراین تولیدکننده به علت حاشیه امنی که در تولید برای او بوجود آمده مبادرت به جوجه ریزی خواهد نمود و یقین دارد که اگر قیمت مرغ حتی کاهش هم یابد دولت مابه التفاوت آنرا در چارچوب خرید تضمینی پرداخت خواهد نمود. مثلا یک نرخ تضمینی از جانب دولت به مرغدار اعلام گردد و با تأمین نهاده های دامی اعلام نماید که قیمت مرغ با هر نوسانی که مواجه شود این دولت می باشد که با نرخ اعلامی تضمینی، مبادرت به خرید از تولیدکننده خواهد نمود.
کاظمی با تاکید مجدد بر اینکه دستوری بودن قیمت مرغ باید فراگیر و نسبت به افزایش یا کاهش همزمان صورت گیرد، اظهار داشت: تأمین جوجه هم باید تابع عرضه و تقاضا در بازار باشد و اگر قیمت جوجه هم دستوری باشد برای تولیدکننده توجیه ندارد.
افزایش سه هزار تومانی قیمت جوجه!
وی در مورد میزان رضایت تولیدکنندگان مرغ از اعلام نرخ ۲۴۹۰۰ تومان برای مصرف کننده اظهار داشت: این قیمت مصوب زمانی برای تولیدکننده سودآور است که قیمت جوجه چهار هزار تومان باشد نه هفت هزار تومان. مرغی که این روزها به بازار عرضه می شود با جوجه چهار هزارتومانی تولید و روانه بازار مصرف شده است در حالیکه امروز قیمت جوجه به هفت هزار تومان افزوده شده است و اگر مرغدار بخواهد با جوجه هفت هزار تومانی جوجه ریزی کند بطور قطع تولید مرغ با قیمت ۲۴۹۰۰ تومان مقرون به صرفه نیست. از طرفی حقوق کارگر پیش از عید، ماهانه سه میلیون تومان بوده است و در سال جدید به بیشتر از پنج میلیون تومان افزوده شده است. ازاین رو قیمت تمام شده برای تولیدکننده در سال جدید افزوده شده است.
این کارشناس علوم دامی در ادامه به افزایش قیمت زیرساخت های مرغداری نظیر هزینه های نگهداری، تعمیر، نیروی انسانی و... اشاره نمود و اضافه کرد: بعنوان مثال قیمت دستگاه تصفیه آب مرغداری از ۱۱ میلیون تومان به ۶۰ میلیون تومان افزوده شده است. در شرایطی که این گونه افزایش قیمت ها را شاهد می باشیم، دستوری کردن نرغ مرغ کار منطقی نیست.
او ضمن اشاره به اینکه قیمت مصوب خرید مرغ زنده از جانب کشتارگاه ها ۱۷۱۰۰ تومان، درب کشتارگاه ۲۳ هزار و ۳۰۰ تومان و قیمت مرغ گرم برای مصرف کننده ۲۴ هزار و ۹۰۰ تومان اعلام شده است، اضافه کرد: زمانی این قیمت برای تولیدکننده مقرون به صرفه است که قیمت جوجه و هزینه تمام شده نظیر نیروی انسانی و کرایه حمل و نقل با نرخ سال قبل یکی باشد، در غیر این صورت اگر افزایش قیمت حتی در قیمت جوجه هم صورت بگیرد به هیچ وجه توجیه اقتصادی ندارد.
وقتی وجود دلال بهتر از نبودنش است!
وی در ادامه ضمن اشاره به اینکه دلالی در صنعت مرغ بعنوان یکی از اجزای شکل گیری تولید این کالا به حساب می آید، اضافه کرد: به علت شرایط مالی بعضی از مرغداران که در نتیجه نوسانات قیمت مرغ صورت می گیرد، بعضی از آنها توان پرداخت نقدی خرید نهاده های دامی یا جوجه را ندارند. براین اساس برای تأمین نقدینگی متوسل به دلالان می شوند و با پرداخت سود به دلال نهاده دامی را تأمین می کرد.
این تولیدکننده مرغ خاطرنشان کرد: حذف دلال از صنعت مرغ کار بسیار خوبی است البته به شرط آنکه نقدینگی به اندازه کافی در میان مرغداران وجود داشته باشند یا با تسهیل در امور، نیازی به حضور دلال نباشد.
وی در مورد همکاری جهادکشاورزی و دامپزشکی در مورد تولید مرغ اظهار داشت: خیلی از مشکلاتی که گریبانگیر صنعت مرغ است ارتباطی به جهادکشاورزی یا دامپزشکی ندارد و باید حوزه اقتصادی دولت سازوکاری را فراهم آورد که عرضه و تقاضا متناسب باشد و با قیمت توافقی نیاز مصرف کننده را تأمین کند.
مشکل کرونا در میان دیگر مشکلات مرغداران گم است
کاظمی در مورد صدمه هایی که صنعت مرغداری متاثر از شیوع کروناویروس متحمل شده است، اظهار داشت: به قدری مشکلات بزرگتری پیش روی تولیدکنندگان مرغ وجود دارد که شیوع بیماری کرونا در این صنعت گم است و خیلی دیده نمی گردد.
او بیان نمود: اگر مقرر است از تولید کننده حمایت شود باید زمانی که قیمت مرغ کاسته می شود دولت مداخله کرده و مانع از صدمه رسیدن تولیدکنندگان شود یا قیمت مرغ مانند خیلی از کالاهای دیگر آزاد شود و متناسب با تقاضای بازار مرغ مورد نیاز مردم ارائه شود.
معضل قیمت های پشت بارنامه
وی خواهان پیشگیری از سو استفاده عده ای در مورد کرایه حمل و نقل شد و اضافه کرد: باید سازوکاری فراهم گردد تا قیمت هایی که در اصطلاح پشت بارنامه از آن یاد می شود برچیده شده و دست دلالان از گرفتن کرایه مازاد بر بارنامه قطع شود، چون که افزایش قیمت کرایه حمل و نقل منجر به افزایش قیمت تمام شده خواهد شد.
نوسان قیمتی نهادها
رئیس هیات مدیره تعاونی مرغداران نمونه ساوه هم به کافی بوده نهاده های دامی در کشور برای تأمین نیاز مرغداران اشاره نمود و اظهار داشت: نوسانات قیمتی در خرید نهاده های دامی و زمان بر بودن تحویل آن از مهم ترین مشکلات پیش روی صنعت مرغداری است.
"جواد مقدم" اضافه کرد: یکی از علل طولانی بودن زمان دریافت نهاده های دامی، خرید از بندر و ذخیره سازی آن در مرکز استان و سپس توزیع در شهرهای تابعه استان است در حالیکه نهاده می تواند حتی با کرایه کمتر و مستقیما از بندر به شهرستان ها منتقل شود.
گردانی دارو و کمبود جوجه
وی به نایاب بودن برخی داروها و گرانی آنها اشاره نمود و اضافه کرد: خوشبختانه مشکل جدی برای تأمین واکسن وجود ندارد اما قیمت دارو و واکسن گران شده و این افزایش قیمت هزینه تمام شده تولید را زیاد می کند.
او به کمبود جوجه هم اشاره نمود و اضافه کرد: الان بعضی از تولیدکنندگان با مشکل تأمین جوجه مواجهند و کمبود جوجه سبب شده است که با قیمتی فراتر از قیمت مصوب دولتی که ۴۸۰۰ تومان اعلام شده و به قیمت ۶ الی هفت هزار تومان به تولیدکننده ارائه شود.
مقدم به تأمین نیاز مردم به مرغ اشاره نمود و اضافه کرد: در اسفندماه سال قبل و فروردین ماه سالجاری دو برابر تولید ماه های بهمن و دیماه در شهرستان ساوه مرغ عرضه شده است.
وی بیان نمود: قیمت مصوب فعلی که ۲۴۹۰۰ هزار تومان اعلام شده است با قیمت جوجه و نهاده های دامی سال قبل همخوانی دارد و درصورتیکه هزینه تمام شده افزایش یابد، بطور قطع مقرون به صرفه نیست.
ضرورت یکسان سازی قیمت عرضه مرغ/دولت دست از دخالت در فرایند تولید مرغ بردارد
او ضمن اشاره به اینکه یکسان سازی قیمت عرضه مرغ ضروریست تا نه مصرف کنندگان زیان ببینند و نه مرغداران متضرر شوند، اظهار داشت: باید برنامه صحیح و دقیقی در مورد تولید مرغ اندیشیده شود تا قیمت مرغ مرتبا در حال نوسان نبوده و تولیدکننده و مصرف کننده متضرر نشوند.
این تولیدکننده مرغ در ساوه وابستگی صنعت مرغ در ایران به نژاد مرغ اجداد را از دیگر مشکلات پیش روی تولیدکنندگان برشمرد و اضافه کرد: باید سازوکاری فراهم گردد که به سمت بی نیازی از واردات مرغ اجداد حرکت نماییم.
وی بیان نمود: شرایط کرونایی باعث تعطیلی رستوران ها و مراکز عرضه موادغذایی شده و بر همین مبنا میزان مصرف مرغ کاهش یافته است، اما با این وجود به علت متعادل بودن قیمت مرغ، میزان عرضه با تقاضا همخوانی دارد.
مقدم در ادامه خواست تا دولت دست از دخالت در فرایند تولید مرغ بردارد و یقین بداند تولیدکننده به نسبت تقاضای بازار تولید کرده و با قیمت مناسب و آنالیز شده عرضه خواهد نمود.
کاهش جوجه ریزی در ساوه/نگرانی هایی برای صنعت مرغداری
مدیر جهادکشاورزی شهرستان ساوه هم تعداد واحدهای مرغ گوشتی در شهرستان ساوه را ۷۵ واحد با ظرفیت جوجه ریزی در هر دوره به میزان دو میلیون قطعه بیان کرد و اظهار داشت: در فروردین ماه سالجاری بالغ بر ۲۰۰ هزار قطعه جوجه ریزی صورت گرفته است در صورتی که این میزان در مدت مشابه سال قبل و در اولین ماه از سال قبل ۵۴۰ هزار قطعه بوده است.
"حسن شریفی" در ادامه به مهم ترین مشکلات پیش روی تولیدکنندگان مرغ در ساوه اشاره نمود و اضافه کرد: بالا رفتن قیمت جوجه، افزایش هزینه حمل و نقل نهاده های دامی، عدم تأمین بموقع نهاده های دامی، بالا رفتن هزینه نیروی انسانی و دستمزد کارگری، گرانی داروها، مکمل ها و افزودنی هایی که در مرغداری ها بکار می رود و باعث افت محسوس در میزان جوجه ریزی شده، جای نگرانی دارد.
وی بیان نمود: در صورت برطرف نشدن مشکلات تولیدکنندگان مرغ میزان جوجه ریزی روند نزولی به خود می گیرد و طبیعی است که از نیمه دوم اردیبهشت ماه و خردادماه بطور قطع با کمبود در عرضه مرغ در بازار روبرو شده و در تأمین نیاز مردم به این کالا با چالش روبرو خواهیم شد.
مدیر جهادکشاورزی ساوه ضمن اشاره به مصرف مرغ ماهانه این شهرستان اظهار داشت: برپایه برآوردهای صورت گرفته در صورتیکه روزانه ۱۵ هزار یا ماهانه ۴۵۰ هزار قطعه مرغ در بازار این شهرستان ارائه شود نیاز مردم به مصرف این کالا به طور کامل تأمین خواهد شد.
وی خاطرنشان کرد: با ادامه این روند می بایست به میزان دو برابر مرغ تولیدی شهرستان را از سایر نقاط کشور تأمین کرد تا با بحران کمبود مرغ در آینده مواجه نشویم.
شریفی تصریح کرد: در صورت تأمین نهاده های دامی و عرضه جوجه با قیمت حدود چهار هزار تومان بطور قطع تولیدکنندگان با اطمینان خاطر نسبت به جوجه ریزی مبادرت به تولید می کنند و مصرف کنندگان هم با آرامشی که در بازار به لحاظ تأمین نیاز آنها حاکم خواهد شد و البته با قیمت مصوب دولتی مبادرت به خرید و تهیه این کالا خواهند کرد.
خبرگزاری ایسنا در سلسله گزارشات و میزگردهای اقتصادی خود که با محوریت الزامات تحقق شعار سال انتشار و یا تشکیل می شود همواره بر پشتیبانی از واقعی تولید نه در حرف بلکه در عمل در گفتگو با کارآفرینان و تولیدکنندگان تاکید کرده است.
در میزگردی که در سال ۱۳۹۹ با حضور تولیدکنندگان صنعتی در ایسنا برگزار و گزارش آن در چهارم تیرماه همان سال با عنوان" تولیدکننده را به حال خود رها کنیم" بر روی خروجی این خبرگزاری انتشار یافت، به خوبی به این مورد پرداخته شد تا جائی که رئیس انجمن مدیران صنایع ساوه در این میزگرد به اعمال قوانین دست و پاگیر برای کاهش ظرفیت تولید از جانب حاکمیت اشاره نمود و اظهار داشت: اگر دولت بنای حمایت واقعی را ندارد لطفا دست از سرمان بردارد و به حال خودمان رهایمان کند چون که حمایت های غیرواقعی منجر به بدتر شدن شرایط تولید می شود.
سعید رضوانی اعتقاد دارد که قوانین کشور ما بازدارنده است نه حمایت کننده، این قوانین بازدارنده جای خویش را به قوانین حمایت کننده داده و صنعت را نابود کرده است.
وی اظهار داشته بود: تمامی مسؤلان به مشکلات صنعت و تولید واقفند و در تمامی جلسات حق را به تولیدکننده می دهند، اما اقدام عملی برای برون رفت از مشکلات صورت نمی گیرد و تنها با تصمیمات شتابزده فاقد کارشناسی دست و پای تولید را می بندند.
به نظر می رسد که در حوزه تولیدات کشاورزی و دامی هم باید بدینگونه عمل کرد و دست از سرد تولید برداشت تا دست و پای تولید بسته نشود و یا به قول این تولیدکننده مرغ، دولت نباید این کالای پرمصرف از عرضه تا تقاضا را دستوری کند.
اصلاح قیمت عرفی و مصوب جوجه مرغ، دستوری شدن قیمت مرغ، مشکلات خرید نهاده های دامی، حضور دلالان و واسطه ها، مشکلات تهیه بموقع واکسن و دارو همچون مشکلاتی است که مرغداران بدان اشاره دارند و این مشکلات مختص یک بازه زمانی خاصی نبوده و در طول سال با فرازونشیب های گوناگونی مواجه می باشد، مثلا در یک دوره جوجه ریزی، جوجه با قیمت مصوب موجود است، اما کمبود نهاده وجود دارد یا هزینه نیروی انسانی افزایش پیدا کرده و بسیاری مشکلات دیگر بر سر راه تولیدکنندگان بوجود می آید.
هم افزایی بین دولت و بخش خصوصی، متشکل از فعالان صنعت مرغداری و تشکل های صنفی به جهت اینکه برای همیشه مشکلات موجود در این عرصه برطرف شود لزوم دو چندان دارد تا برای دفعات مکرر شاهد پر کشیدن مرغ از مغازه های عرضه این کالا نباشیم.
منبع:

1400/02/05
13:29:26
5.0 / 5
1520
تگهای خبر: ابزار , اقتصاد , بازار , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۲
تولیدو