خودرو های فاقد ثبت سفارش، از گمرك ترخیص نمی شوند

خودرو های فاقد ثبت سفارش، از گمرك ترخیص نمی شوند

به گزارش تولیدو سخنگوی گمرک اظهار داشت: برمبنای مصوبه هیئت وزیران، خودروهایی که پرونده قضائی دارند به شرط گرفتن برائت و رأی قطعی می توانند ترخیص شوند اما خودرو های فاقد ثبت سفارش امکان ترخیص ندارند.به گزارش تولیدو به نقل از رادیو گفت و گو، سید روح اله لطیفی اظهار نمود: گمرک یک سازمان مجری است و هر کالایی را که دارای مجوزها و تأییدیه های لازم بوده و قانونی هم وارد شده باشد ترخیص می کند.
وی اضافه کرد: حدود ۱۲ هزار و چند صد دستگاه خودرو پس از ممنوعیتی که در سال ۹۷ اعلام شده در گمرکات مانده بود که با پیگیری گمرک و تشکل های فعال در این بخش در چهار مهلت قانونی، حدود ۱۰ هزار خودرو مرخص شد و در اختیار صاحبان کالا قرار گرفت.
لطیفی اظهار داشت: حدود ۲ هزار و ۷۰۰ خودروی دیگر هم مانده بود که چند مشکل داشتند، بیش از ۱۱۰۰ خودرو ثبت سفارش نشده بودند یا اینکه ثبت سفارش آنها به دلایلی ابطال شده بود.
وی افزود: قسمتی از این خودرو ها هم دارای شکایت قضائی بوسیله اشخاص و نهادهای نظارتی بودند و یا تشریفات اداری را انجام نداده بودند و بخشی هم خودروهایی بودند که بالای ۲۵۰۰ سی سی بودند یا برای کشور آمریکا تولید شده بودند.
سخنگوی گمرک عنوان کرد: برمبنای مصوبه هیئت وزیران، خودروهایی که پرونده قضائی دارند به شرط گرفتن برائت و رأی قطعی می توانند ترخیص شوند اما خودروهایی که فاقد ثبت سفارش هستند به علت اینکه از ابتدا تشریفات اداری را طی نکرده اند طبیعتاً امکان ترخیص هم ندارند مگر اینکه هیئت وزیران مصوبه دیگری را ابلاغ کنند.
همچنین مهدی دادفر دبیر انجمن واردکنندگان خودرو در مورد ترخیص خودرو ها در گمرک با اعلان اینکه طبق قانون، تجار و بازرگانان پیش از ورود کالا به گمرکات باید ثبت سفارش را ستاندن کنند، اظهار داشت: در سال هایی که واردات خودرو به کشور آزاد بود عرف این بود که همزمان با حمل کالا به سمت گمرکات، ثبت سفارش را ستاندن می کردند اما اقدام ناگهانی دولت در خصوص اجرای قانون و بستن سامانه تجار را گرفتار مشکل کرد.
وی اضافه کرد: این اقدام ناگهانی دولت، موجب شد که برخی از خودرو ها به علت عدم ثبت سفارش در گمرکات بمانند و ترخیص نشوند.
دبیر انجمن واردکنندگان خودرو اظهار داشت: موجب و بانی این اتفاقات و حوادث کیست؟ آیا تجار و بازرگانان و مردم باید تاوان مسئولیت تصمیمات اینچنینی را بدهند!؟
دادفر اشاره کرد: اگر کوشش های گمرک نبود همین تعداد خودرو ها هم از گمرکات خارج نمی شد چونکه وزارت صمت و خصوصاً سازمان توسعه تجارت در این چهار سال هیچ نیت و برنامه ای برای گره گشایی از مردم حداقل در این مساله نداشت و تمام مکاتبات تلاش ها و پیگیری ها از سمت گمرکات انجام شد.
وی با اعلان اینکه برخی از خودرو های باقی مانده در گمرکات بدون ثبت سفارش هستند و تعدادی هم به خاطر مشکل در ثبت سفارش ها توقیف شده اند، اظهار داشت: اینها اموال و دارایی های مردم هستند و اگر دولت سریع تر اقدام نماید مشکل این خودرو ها هم حل خواهد شد، در غیر این صورت احتمالاً این خودرو ها بنا بر برنامه مهندسی شده اولیه، به سازمان اموال تملیکی برده خواهند شد.
دبیر انجمن واردکنندگان خودرو اشاره کرد: وزارت صمت برای خروج خودرو ها از گمرکات هیچ برنامه و قصدی ندارد و دلیلش هم این است که به خاطر تخلفات در یک دوره مورد مواخذه قرار گرفتند و الان هم تصمیم گرفتند انتقامش را از واردکنندگان بگیرند.


منبع:

1400/02/03
14:10:08
5.0 / 5
789
تگهای خبر: تولید , خودرو , دستگاه , سازمان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۲
تولیدو