آموزش های فنی و حرفه ای در امتداد پشتیبانی از تولید ملی گام بر می دارد

آموزش های فنی و حرفه ای در امتداد پشتیبانی از تولید ملی گام بر می دارد

به گزارش تولیدو قم مدیرکل دفتر پژوهش، طرح و برنامه ریزی درسی سازمان آموزش فنی و حرفه ای در رابطه با اثرگذاری تدوین استانداردهای آموزش های مهارتی در تولید اظهار داشت: این سازمان با تلفیق دنیای کار با آموزش های مهارتی در تدوین استانداردهای مهارتی در امتداد حمایت و پشتیبانی از تولید در کشور عمل کرده است.


اصغر فیضی، مدیرکل دفتر پژوهش، طرح و برنامه ریزی درسی سازمان آموزش فنی و حرفه ای، در گفت وگویی عنوان کرد: تدوین استانداردهای مهارتی و آموزشی در امتداد تحقق شعار “تولید، مانع زدائی ها و پشتیبانی ها” است و باتوجه به روند طبیعی تولید در صنعت، بدون فراهم کردن زیر ساخت ها احتمال تحقق کامل پشتیبانی از تولید ملی وجود نخواهد داشت.
وی ادامه داد: حمایت و پشتیبانی از تولیدکنندگان و نظارت بر کار این قشر مولد جامعه در راه تولید باید سرلوحه امور در حوزه فعالیت و تصمیم سازی های مسئولین امر آموزش های مهارتی قرار گیرد.
مدیرکل دفتر پژوهش، طرح و برنامه ریزی درسی سازمان آموزش فنی وحرفه ای افزود: یکی از شروط داشتن تولید استاندارد و با کیفیت، تدوین استانداردهای مهارتی برمبنای تقاضای کار است. تدوین استانداردهای مهارتی، آموزش افراد برمبنای شایستگی های کاری به دور از موانع و همین طور ارزشیابی صلاحیت حرفه ای نیروی کار برمبنای استانداردهای عملکردی را سبب می شود.
فیضی اظهار داشت: برمبنای قانون نظام جامع آموزش و تربیت فنی و حرفه ای و مهارت، موارد مبتنی بر چهارچوب صلاحیت حرفه ای ملی شامل گسترش شایستگی حرفه ای، ارتقای جایگاه آموزش و تربیت فنی حرفه ای و مهارتی، کاهش فاصله سطح شایستگی نیروی کار کشور با سطح استاندارد جهانی، هماهنگی در سیاستگذاری کلان، مدیریت در برنامه ریزی آموزش های فنی حرفه ای و مهارتی و تربیت نیروی کار شایسته و نظام آموزش و تربیت فنی وحرفه ای و مهارتی هستند.
وی افزود: مواردی نظیر، ترویج و تقویت فرهنگ کار، تولید، کارآفرینی و اخلاق حرفه ای، آموزش و تربیت نیروی انسانی متخصص، ماهر و کارآمد متناسب با نیازهای بازار کار، افزایش نقش آموزش و تربیت فنی، حرفه ای و مهارتی در توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی، کمک به تولید ثروت و کاهش فقر و ارتقای کیفیت آموزش مهارتی در کشور، کاهش فاصله میان سطح شایستگی های مورد نیاز فعلی و آتی بازار کار و شایستگی شاغلان در کشور و فراهم سازی زمینه یادگیری مادام العمر افراد جامعه جهت دست یابی به عدالت آموزشی مشاغل در همین راستا است.
مدیرکل دفتر پژوهش، طرح و برنامه ریزی درسی سازمان آموزش فنی وحرفه ای اظهار نمود: به طور کلی تدوین استانداردهای شایستگی و ارزشیابی، تلفیق دنیای کار با دنیای آموزش را رقم خواهد زد و آموزش نیروی انسانی متخصص، ماهر و کارآمد متناسب با نیازهای بازار کار و ارتقاء توان کارآفرینی و توأم کردن آموزش و مهارت و جلب همکاری بنگاه های اقتصادی برای استفاده از ظرفیت آنها را بدنبال خواهد داشت.
منبع:

1400/01/30
14:28:04
5.0 / 5
796
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۱
تولیدو