هنر برنامه ریزی در خدمت تحول سایپا

هنر برنامه ریزی در خدمت تحول سایپا

تولیدو: توقف کامل تولید پراید، ارائه مدل هایی جدید از محصولات قبلی، عرضه خودرو به روز و باکیفیت شاهین به بازار و رشد تیراژ تولید در سال تحریم و کرونا همچون با اهمیت ترین دستاوردهای سایپا در سال 99 بود.به گزارش تجاری خبرگزاری مهر به نقل از سایپا، تمامی این دستاوردها در شرایطی که سخت ترین تحریم ها در مورد صنعت خودرو اعمال شد و از نظر تامین ارز، چالش های مختلفی وجود داشت. از طرفی دیگر، شیوع ویروس کرونا عامل دیگری شد تا بر پروسه تولید خودرو اثر بگذارد، گروه خودروسازی سایپا ضمن رشد تولید خودرو، توانست کسری تولید سالهای ۹۷ و ۹۸ را جبران کند.
آمار تولید محصولات سایپا در سال ۹۹ نشان میدهد که بیش از ۴۲۰ هزار دستگاه خودرو تولید شده است. این امر گویای رشد ۱.۵ درصدی تولید خودرو و تحقق ۹۲.۸ درصد تولید تجمعی است.
پایان کابوس معوقات
یکی از چالش هایی که گروه خودروسازی سایپا تا سال ۹۷ با آن روبرو بود، تعهدات معوق، پرونده های اتوخدمت و پاسخگویی به تعهدات غیرقابل تحویل بود به شکلی که در بهمن ماه سال ۹۷ نزدیک به ۵۴۰ هزار دستگاه تعهد وجود داشت اما با تلاش و همت شبانه روزی مدیران متعهد، کارگران سختکوش، زنجیره تامین و شبکه نمایندگی های سایپا در سراسر کشور هر ساله تعداد بسیار زیادی از این تعهدات، تحویل مشتریان شد.
بر این اساس تعهدات معوق از ۲۵۴ هزار دستگاه تنها به ۲۵ هزار دستگاه رسیده است و تمام بخش ها در تلاش هستند تا با قید فوریت خودرو های باقیمانده را تولید و تحویل مشتریان دهند.
گام دیگری که سایپا در سال قبل برداشت و موجب شد رضایت مشتریان گروه خودروسازی سایپا به دست آید، به صفر رساندن پرونده های بلاتکلیف اتو خدمت بود. برای اجرای این مهم، ۱۱۴ هزار دستگاه خودرو تحویل مشتریان شد.
موضوع دیگری که گروه خودروسازی سایپا در سال قبل با جدیت آنرا دنبال کرد، کاهش تعهدات بحرانی غیرقابل تحویل برندهای رنو و برلیانس بود. در این عرصه، سایپا حدود ۵۶ هزار دستگاه تعهد داشت که به سبب خروج شرکتها از ایران و افزایش بی سابقه تحریم های صنعت خودرو امکان تولید و حتی واردات این خودرو ها نبود. بدین جهت با اجرای طرح جایگزین به بخش زیادی از درخواست ها پاسخ داده شد به شکلی که هم اکنون در این بخش میزان تعهدات سایپا به کمتر از ۱۰ هزار دستگاه رسیده است.
وداع با فناوری قدیمی
سایپا در امتداد برنامه ریزی توسعه ای خود با هدف ایجاد تحول، در اوایل سال قبل خودرو پراید را با فناوری قدیمی و بعد از سه دهه تولید کنار گذاشت و جای آنرا به خودرو های جدید داد.
سالیان متمادی صحبت خروج پراید از خطوط تولید بود اما در نهایت این مهم در سال ۹۹ و با تاکید و پیگیری سیدجواد سلیمانی، صورت گرفت. زمانی که پراید کنار گذاشته شد برخی نگران بودند که ظرفیت خالی شده بر بازار و تیراژ تولید سایپا اثر بگذارد، اما سایپا با اجرای یک برنامه دقیق، ظرفیت از دست رفته را با افزایش بیش از ۶۰ درصدی محصولات جدید جبران کرد.
هفت ستاره جدید در آسمان کیفیت سایپا
در بررسی کارنامه یکسال گذشته سایپا می توان به کسب و افزایش ۷ ستاره کیفی جدید برای محصولات سایپا اشاره نمود. افزایش یک ستاره کیفی برای محصولات تیبا، تیبا ۲، ساینا و وانت ۱۵۱ از اتفاق های خوشایند سال ۹۹ در مجموعه سایپا بوده است. به شکلی که خودرو های یاد شده به ۳ ستاره ارتقا پیدا کردند.
خودرو کوییک هم که بسیار مورد استقبال مردم قرار گرفته، حالا ۴ ستاره کیفی دارد. در این میان کامیون الوند هم با ۴ ستاره کیفی در حال تولید شدن است و بر این اساس می توان گفت سال قبل سطح کیفی محصولات سایپا بطور محسوسی بهبود پیدا کرده است.
رکوردشکنی های تولیدی در شرکت های گروه
در سالی که پشت سر گذاشتیم دو شرکت از گروه خودروسازی سایپا در تولید رکورد زدند؛ شرکت زامیاد رکورد تولید خود در ۹ سال قبل را شکست و رشد ۲.۵ درصدی را نیز ثبت نمود. این مجموعه در سالی که پشت سر گذاشته شد ۳۵ هزار و ۴۱۲ دستگاه خودرو تولید کرد و موفق شد ۹۱ درصد از برنامه پیش بینی شده تولید تجمعی خودرا محقق کند.
اتفاق مهم دیگری که در سال ۹۹ رخ داد، افزایش ۶۳ درصدی تولید در شرکت مگاموتور بود. این مجموعه در طراحی و تولید قوای محرکه صنعت خودرو فعالیت می کند و همیشه در تلاش است که از تکنولوژی های برتر بهره ببرد.
چهره های جدید در سبد محصولات سایپا
سایپا در دو سال قبل برنامه های مختلفی را برای بازگرداندن اعتماد عمومی و جلب رضایت مشتریان اجرا کرده که یکی از آنها طراحی و تولید خودرو های جدید برمبنای سلایق مشتریان و نیاز بازار است. بر این اساس در سال قبل عرضه خودرو های ساینا. اس، کوییک. اس و شاهین به بازار صورت گرفت و از خودرو های اطلس و کراس اوور آریا که مقرر است امسال وارد بازار شود، رونمایی گردید.
در روزهای آخر سال قبل هم، همزمان با رونمایی از اپلیکیشن مشتریان سایپا، اولین سری از خودرو های شاهین، تحویل برخی از مشتریان شد. اپلیکیشن سایپا با هدف تسهیل و تسریع در دسترسی مشتریان به خدمات مختلف به راه افتاده است.
شاهین سایپا که در زمره خودرو های طراحی و تولید شده توسط مهندسان داخلی است مجهز به فناوری های به روز بوده و طراحی بدنه آن با فولادهای بسیار مستحکم رقیب جدی خودرو های خارجی هم کلاس خود است.
در این میان گروه خودروسازی سایپا تلاش نموده است این خودرو را با کیفیت بالا تولید و به مشتریان عرضه نماید به شکلی که برای اولین بار در صنعت خودرو ایران، یک خودرو تولید داخل با گارانتی سه ساله یا پیمایش ۶۰ هزار کیلومتر به مشتریان تحویل داده می شود.


منبع:

1400/01/28
16:14:35
5.0 / 5
439
تگهای خبر: بازار , تولید , خدمات , خودرو
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۵
تولیدو