معاون وزیر صمت اعلام كرد؛

اعمال تخفیف ۱۰ درصدی برای ایفای تعهدات ارزی صادركنندگان

اعمال تخفیف ۱۰ درصدی برای ایفای تعهدات ارزی صادركنندگان

رئیس سازمان توسعه تجارت ایران اعلام نمود: در امتداد تسهیل ایفای تعهدات ارزی، شورای عالی هماهنگی اقتصادی، با تخفیف 10 درصدی به صادرکنندگان 3 سال اخیر موافقت نمود.به گزارش تولیدو به نقل از سازمان توسعه تجارت ایران، حمید زادبوم اعلام نمود: در امتداد تسهیل و تسریع ایفای تعهدات ارزی و رفع موانع پیش روی صادرکنندگان، کمیته ماده ۲ مصوبات چهاردهمین جلسه شورای عالی هماهنگی اقتصادی، صادرکنندگان سالهای ۱۳۹۸، ۱۳۹۹ و ۱۴۰۰ را با اعمال تخفیف ۱۰ درصدی، مکلف به بازگرداندن ۹۰ درصد ارز حاصل از صادرات کرد.
وی گفت: صادرکنندگان جهت ایفای تعهدات ارزی خود با هزینه های معتنابهی همچون هزینه های نقل و انتقال ارز روبرو بوده و بعضاً درباب قیمت گذاری کالاهای صادراتی خود نیز با ابهاماتی مواجهند، از ین جهت، با هدف کاهش هزینه های آنان، ۱۰ درصد تعهدات ارزی صادرکنندگان تخفیف داده شد و صادرکنندگان سالهای ۱۳۹۸ تا ۱۴۰۰ فقط موظف به ایفای تعهدات ارزی حاصل از صادرات خود به میزان ۹۰ درصد خواهند بود.
رئیس کمیته اقدام ارزی اضافه کرد: صادرکنندگان در سال ۱۳۹۷، فقط با بازگشت ۸۰ درصد ارز حاصل از صادرات، تعهدات خودرا بصورت کامل ایفا می کردند و پیشنهادات بخش خصوصی و همین طور وزارت صنعت، معدن و تجارت جهت استمرار این تخفیف باتوجه به استمرار این مشکلات در حیطه تجارت خارجی در سال ۱۳۹۸، ایفای تعهدات ۹۰ درصدی بعنوان رفع کامل تعهدات ارزی بود که خوشبختانه با ارائه گزارشات کارشناسی مناسب، مورد موافقت اعضای کمیته ماده (۲) قرار گرفت.
معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت اظهار داشت: همین طور در بسته سیاستی قبلی، صادرکنندگانی که ۹۰ درصد ارز حاصل از صادرات خودرا در موعد مقرر به چرخه اقتصادی کشور باز می گردانند مشمول تشویق در قالب تخفیف ۱۰ درصدی شده که احراز این مساله باتوجه به رفع تعهدات ارزی در زمان های مختلف و امعان نظر به کوتاژهای صادراتی چندان ساده نبود.
زادبوم اشاره کرد: استرداد مالیات بر ارزش افزوده صادرکنندگان برمبنای مقررات سازمان امور مالیاتی بوده و آن سازمان تعیین خواهدنمود که استرداد کامل مالیات بر ارزش افزوده و برمبنای چه نسبتی از ایفای تعهدات ارزی صورت خواهد گرفت.
انعطاف در روش های ایفای تعهدات ارزی
وی با تاکید بر انعطاف صورت گرفته در روش های ایفای تعهدات ارزی، اظهار داشت: پیگیری ایفای تعهدات ارزی بعنوان مسئولیت وزارت صمت و در جهت تامین مواد اولیه، کالاهای واسطه ای و ماشین آلات و تجهیزات مورد نیاز تولید بوده و تلاش می شود ضمن پشتیبانی کامل از تولید، موانع پیش روی آن نیز برداشته شود.
معاون وزیر و رئیس کل سازمان توسعه تجارت ایران اضافه کرد: در این راستا و برمبنای بند ۲- ب بسته سیاستی بازگشت ارز حاصل از صادرات سالهای ۱۳۹۷ تا ۱۴۰۰ که توسط کمیته ماده ۲ ابلاغ گردیده است کلیه صادرکنندگان به غیر از صادرکنندگان محصولات پتروشیمی، فولادی و فرآورده های نفتی می توانند ارز حاصل از صادرات خودرا به یکی از روش های فروش ارز بصورت حواله در سامانه نیما، واردات در مقابل صادرات خود، واگذاری ارز حاصل از صادرات به غیر، بازپرداخت بدهی تسهیلات ارزی دریافتی از شبکه بانکی و فروش ارز بصورت اسکناس به بانک ها و صرافی های مجاز به چرخه اقتصادی کشور بازگردانند.
زادبوم بیان داشت: بسته سیاستی بازگشت ارز حاصل از صادرات در تکمیل و تأیید مفاد مصوبات ۱۷۷ و ۲۱۴ ستاد هماهنگی اقتصادی دولت صادر شده و از این پس مبنای ایفای تعهدات ارزی صادرکنندگان خواهد بود.
رئیس کمیته اقدام ارزی خاطرنشان ساخت: صادرکنندگان محصولات پتروشیمی، فولادی و فرآورده های نفتی مکلفند ارز حاصل از صادرات خودرا در سامانه نیما عرضه کنند، ضمن اینکه ارز مورد نیاز برای واردات مواد اولیه و کالاها و خدمات ضروری سالانه مورد نیاز شرکت های پتروشیمی و هلدینگ های مرتبط، همین طور شرکت های فولادی و معدنی مرتبط از سرجمع صادرات خود یا دیگر شرکت های پتروشیمی و فولادی و بوسیله واردات در مقابل صادرات و تهاتر تامین می شود.
زادبوم افزود: این مساله منوط به تأیید وزارت نفت درباب شرکت های پتروشیمی، تأیید وزارت صمت درباب شرکت های فولادی و معدنی و ثبت سفارش یا ثبت خدمت و استهلاک پروانه صادراتی است.

1400/01/26
17:58:47
5.0 / 5
871
تگهای خبر: اقتصاد , تولید , خدمات , سازمان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۵
تولیدو