دبیركل اتاق اصناف در گزارش تولیدو؛

یك میلیون واحدصنفی تعطیل شدند

یك میلیون واحدصنفی تعطیل شدند

به گزارش تولیدو دبیرکل اتاق اصناف ایران با اشاره به اینکه هم اکنون حدود یک میلیون واحد صنفی مشمول تعطیلی کرونایی شده اند، اظهار داشت: پشتیبانی از صنوف در دوره انتشار کرونا در چارچوب های مختلف در دستور کار است.محمدباقر مجتبایی در گفت و گو با خبرنگار مهر در مورد وضعیت اصناف در کشور در دوره انتشار کرونا عنوان کرد: در کشور ۳ میلیون واحد صنفی با ۶ میلیون و ۳۰۰ هزار شاغل داریم. همینطور از سویی دیگر حدود ۶۰۰ هزار واحد صنفی، تولیدی هستند که از کارگران فصلی استفاده می نمایند. ازاین رو وقتی شبکه توزیع در فروش ناتوان شود، تولید هم کاسته می شود و واحدها مجبور به تعدیل نیروی انسانی می شوند.
دبیرکل اتاق اصناف ایران اضافه کرد: از طرفی بیشتر از ۷۰ درصد از واحدهای صنفی اجاره ای هستند که به علت این تعطیلات، گرفتار مشکلات عدیده ای شده اند.
یک میلیون واحد صنفی مشمول تعطیلی شده اند / ‏خسارت‬ ۳۳ هزارمیلیارد تومانی اصناف بخاطر تعطیلی ۱۰ روزه
وی افزود: در شهرهای قرمز حدود ۵۰ درصد از اصناف و در شهرهای نارنجی ۹۹ درصد اصناف فعال هستند؛ در وضعیت فعلی که ۲۵۷ شهر وضعیت قرمز دارند، حدود یک میلیون واحد صنفی مشمول تعطیلی شده اند.
مجتبایی اظهار داشت: بررسی وضعیت تعطیلات آذر ماه سال قبل نشان داده است که میزان فروش اصناف در آن بازه زمانی، ۵۰ هزار میلیارد تومان کاهش یافت؛ اگر بر مبنای همان تجربه آذرماه محاسبه نماییم، برای ۱۰ روز تعطیلات سال جاری دست کم ۳۳ هزار میلیارد تومان کاهش درآمد و فرصت فروش اصناف خواهد بود. همینطور اگر میزان تورم را به صورت متوسط ۵۰ درصد در نظر بگیریم، می توانیم برای این ۱۰ روز پیشبینی نماییم که حداقل ۴۵ هزار میلیارد تومان کاهش فرصت فروش برای اصناف به وجود می آید که بخشی از آن خسارت مستقیم و بخشی عدم فروش کالا و خسارت به زنجیره های بعدی است.
۲۵۰ هزار میلیارد تومان؛ درآمد از دست رفته ۹ ماه اصناف
مجتبایی با اشاره به اینکه ۳ هزار رسته صنفی در کشور وجود دارد، اظهار داشت: خیلی از مواد اولیه کارخانجات، صنایع، پالایشگاه ها، شرکت ها و ادارات از راه اصناف توزیع می شود که این مسئله نشان داده است اصناف در کلیه زنجیره تولید و خدمات تأثیرگذار هستند. ازاین رو با عنایت به نقش اصناف در تأمین نیازهای واحدهای مختلف، وقتی از تاثیر تعطیلی و کرونا بر اصناف صحبت می نماییم، باید تاثیر آن بر کل اقتصاد را مدنظر داشته باشیم چونکه شبکه اصناف تعامل نهایی را با مجموعه اقتصادی دارد.
دبیرکل اتاق اصناف ایران با اشاره به اینکه تعطیلی ها منجر به کاهش تقاضا هم در بخش تولید و هم در بخش توزیع می شود، خاطرنشان کرد: طی ۹ ماهه اول اسفند ۹۸ تا آخر آبان ۹۹ بیشتر از ۲۵۰ هزار میلیارد تومان درآمد از دست رفته در کسب و کارها داشتیم. وقتی واحد صنفی کاهش درآمد داشته باشد یعنی نتوانسته چک های خویش را پاس کند و بدهی خویش را به واحد تولیدی بدهد. این امر به معنای خسارت بر چرخه اقتصادی از تولید تا توزیع است.
به گزارش تولیدو به نقل از مهر، بدین سان حداقل درآمد از دست رفته اصناف از شروع دوره انتشار کرونا تابحال ۲۸۳ هزار میلیارد تومان (۲۵۰ هزار میلیارد تومان و ۳۳ هزارمیلیارد تومان) برآورد می شود.
نحوه پشتیبانی از اصناف
وی در مورد پشتیبانی از اصناف هم اظهار داشت: ۵۵ پیشنهاد را به کمیته اقتصادی ستاد ملی مبارزه با کرونا عرضه کردیم که بخشی از آن تصویب شده و بخش های بعد یعنی مباحث در ارتباط با حمایت های تسهیلاتی، بیمه ای، وام و … از واحدهای صنفی هم در حال بررسی و نهایی شدن است.
مجتبایی اضافه کرد: در این برنامه، صنوف صدمه دیده از کرونا را به سه بخش تقسیم کرده ایم. صنوفی که تا ۳۰ درصد صدمه دیدند، صنوفی که بین ۳۰ تا ۵۰ درصد صدمه دیدند و صنوفی که بیشتر از ۵۰ درصد صدمه دیده را هم به دو گروه A۱ و A۲ تقسیم کردیم. در گروه A۱ (صنوفی مثل تالارها) بیشتر از ۷۰ درصد خسارت دیده اند.
دبیرکل اتاق اصناف ایران اظهار داشت: همینطور سازمان امور مالیاتی هم یک بخشنامه ۳ صفحه ای برای معافیت های مالیاتی تصویب کرده است (جزئیات بخشنامه) که می تواند درحمایت از اصناف صدمه دیده مؤثر باشد.


منبع:

1400/01/24
21:06:43
5.0 / 5
924
تگهای خبر: اصناف , اقتصاد , تورم , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
تولیدو