دبیر انجمن سنگ آهن ایران:

زنجیره آهن و فولاد به شیوه پیاز و سیب زمینی مدیریت می شود!

زنجیره آهن و فولاد به شیوه پیاز و سیب زمینی مدیریت می شود!

به گزارش تولیدو دبیر انجمن سنگ آهن ایران ضمن اخطار نسبت به عواقب رفتارهای غیرحرفه ای و سیاسی کاری در زنجیره آهن و فولاد، تاکید دارد که هیچ توجهی به طرح جامع فولاد نشده و صرفاً برپایه بازخوردها و برخی شلوغ کاری های رسانه ای، درباره نحوه عرضه سنگ آهن، کنسانتره و گندله تصمیم گیری می شود.


سعید عسکرزاده در گفتگو با ایسنا، ضمن اشاره به عرضه سنگ آهن در بورس کالا، اظهار نمود: در بین محصولات بالادست زنجیره آهن و فولاد، هم اکنون تنها سنگ آهن مشتری داشته و در گندله با مازاد مواجه هستیم و گندله های تولیدی در اصطلاح "روی دست تولیدکننده مانده است" و با نرخ پایینی از تولیدکننده خریداری می شود.
دبیر انجمن سنگ آهن ایران با اشاره به اینکه طبق آمار طرح جامع فولاد که هر ساله توسط یک شرکت متخصص به روز می شود، هم اکنون ۱.۵ میلیون تن مازاد گندله وجود دارد اما با فشار شرکتهای فولادی، دولت اجازه صادرات مازاد این محصول را نمی دهد؛ غافل از اینکه این رفتار غلط بزودی سبب کمبود شدید گندله در داخل کشور خواهد شد؛ چونکه دیگر کارخانه های گندله سازی هم دست از تولید گندله کشیده اند؛ ازاین رو با اتمام و فروش این ۱.۵ میلیون تن، دیگر گندله ای وجود نخواهد داشت.
وی ادامه داد: طبیعی است که وقتی با مازاد عرضه مواجه باشیم و امکان عرضه محصول در بازارهای صادراتی هم از صنایع معدنی سلب شود، واحدهای گندله و کنسانتره هم ظرفیت تولید خویش را کاهش داده و بزودی و احیانا در خردادماه با کمبود شدید عرضه و در نتیجه افزایش قابل توجه قیمت ها مواجه شویم.
عسکرزاده با اشاره به اینکه برنامه ریزی در مورد زنجیره آهن و فولاد شبیه "مدیریت پیاز و سیب زمینی" شده است، خاطرنشان کرد: گاها دیده شده که یک سال با مازاد عرضه پیاز و کمبود سیب زمینی مواجهیم و سال بعد به صورت سینوسی برعکس این اتفاقات روی می دهد. این اتفاقات به خاطر دخالت دولت رخ داده و عملا گرفتار آشوب هستیم. شرکتهای فولادی هم اکنون به معامله سنگ آهن در بورس کالا با ۲۰ درصد افزایش نسبت به قیمت پایه معترض هستند.
دبیر انجمن سنگ آهن تصریح کرد: این درحالی است که نرخ جهانی سنگ آهن بیشتر از دو برابر نرخ فعلی است و با رفتارهای عوام پسندانه و بزرگنمایی موضوع هایی همچون خام فروشی، نرخ گذاری و با سروصداهای رسانه ای مشکلی حل نمی گردد و در نهایت در دراز مدت به کل زنجیره صدمه وارد می شود؛ ازاین رو تنها راه توسعه هم زمان و متوازن زنجیره، عدم دخالت دولت، اجازه صادرات به مازاد محصولات معدنی و در نهایت تعیین قیمت برپایه عرضه و تقاضا با عنایت به قیمت های جهانی است.1400/01/23
19:30:22
5.0 / 5
857
تگهای خبر: بازار , تولید , خرید , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۵
تولیدو