در سال رفع موانع تولید؛

معدن آسمینون تعطیل شد

معدن آسمینون تعطیل شد

تولیدو: 1200 کارگر معدن کرومیت آسمینون در جنوبی ترین منطقه استان کرمان این روزها به سبب تعطیلی معدن بیکار شده اند و خواهان رفع موانع تولید و بازگشایی معدن هستند.خبرگزاری مهر، گروه استانها - اسمامحمودی: معدن کرومیت آسمینون در شهرستان منوجان در جنوبی ترین منطقه در استان کرمان قرار گرفته است.
معدنی بزرگ و جزو محدود معادن سنگ کرومیت کشور که از با اهمیت ترین ذخایر راهبردی این فلز در خاورمیانه شمرده می شود و نقش مهمی در صنایع کشور به ویژه تولید فولاد ضد زنگ دارد این روزها وضعیت مناسبی ندارد.
حالا در سال رفع موانع تولید کارگران این معدن که مدتهاست با مشکل تأخیر در پرداخت حقوق و بیمه مواجهند با خبری عجیب مواجه گشتند و درب های معدن را بر روی خود بسته دیدند.
حقوق کارگران با تعویق روبه رو شده است
این در حالیست که تعدادی از کارگران این معدن ماه هاست حقوق خودرا دریافت نکرده اند، و هر چند وعده داده شده بود مشکلات آنها رفع می شود اما نه فقط موانع تولید در این معدن برداشته نشد بلکه تولید در آن کاملاً متوقف شده است.
محمدی یکی از کارگران این معدن است که به خبرنگار مهر می گوید: طی سال قبل مشکلات کارگران افزایش یافت و پرداخت حقوق با تأخیر مواجه گردید و این امر چندین بار به اعتراض کارگران ختم شد که هر بار با وساطت مسئولان مختلف و پرداخت قسمتی از معوقات کارگران مجدد به کار بازگشتند.
هر چند وعده داده شده بود مشکلات رفع می شود اما نه فقط موانع تولید در این معدن برداشته نشد بلکه تولید در آن کاملاً متوقف شده است
وی اضافه کرد: ماه های انتهایی سال قبل نیز همین مساله سبب بروز مشکلاتی در معدن شد و با وجود بروز مشکلات معیشتی، کارگران برای حفظ خط تولید به کار ادامه دادند اما در ابتدای سال جاری یک دفعه اعلام گردید معدن بسته شده است.
ابراهیمی یکی دیگر از کارگران معدن است که به خبرنگار مهر اظهار داشت: در این وضعیت نامناسب اقتصادی که تورم هر روز بیشتر می شود برای تامین ابتدایی ترین نیازهای خانواده با مشکل مواجه هستیم با این وجود یک روز هم کار تعطیل نشد با این وجود مسئولان معدن بجای رفع مشکلات موجود و افزایش تولید یک دفعه معدن را تعطیل کردند و بهانه آنها هم کمبود سیمان است این در حالیست که بخش قابل توجهی از کارگران در معدن رو باز کار می کنند و نیازی به سیمان ندارند.
کارگران با مشکلات معیشتی روبه رو شده اند
وی می گوید: در سال رفع موانع تولید و پشتیبانی از تولید کنندگان چرا بدون هیچ مقدمه ای بعد از مدت ها کار در معدن یک دفعه هزار و ۲۰۰ کارگر بیکار می شوند؟
وی اظهار داشت: سال قبل هم قراردادهای یک ماهه با کارگران بسته شد و انگیزه کارگران را کم کرد.
این کارگر افزود: بنظر می رسد باتوجه به افزایش دستمزد کارگران امسال مسئولان معدن برای رهایی از مشکلات پرداخت حقوق کل معدن را تعطیل کرده اند، مگر در کشور چند معدن کرومیت وجود دارد که بسادگی معدن آسمینون تعطیل می شود، جنوب استان کرمان منطقه ای محروم است و تعطیل شدن این معدن به این معدنی است که هزار و ۲۰۰ خانوار با مشکل اقتصادی مواجه خواهند شد.
چرا باید پس از سال ها سابقه کار قراردادهای کارگران یک ماه باشد و حقوق و بیمه هم پرداخت نشود، نکته جالب اینکه در این شرایط هم حاضر به ادامه فعالیت معدن نیستند
وی اظهار داشت: چرا باید پس از سال ها سابقه کار قراردادهای کارگران یک ماه باشد و حقوق و بیمه هم پرداخت نشود، نکته جالب اینکه در این شرایط هم حاضر به ادامه فعالیت معدن نیستند و کارگران را بیکار کرده اند چه کسی دراین زمینه پاسخگوست؟
وی با اشاره به درجه هوای ۵۰ درجه در فصول گرم سال در این منطقه اظهار داشت: در بدترین شرایط آب و هوایی کار را تعطیل نکردیم و کار را ادامه دادیم تا چرخ صنعت کشور در وضعیت تحریم بچرخد اما چرا مسئولان معدن در این شرایط اقتصادی چرخ اقتصاد خانوارها را متوقف کرده اند؟ از مسئولان رده بالای استان و کشور انتظار داریم یک دفعه برای همیشه مشکلات را احصا و رفع کنند.
کمبود سیمان ربطی به تعطیلی معدن ندارد / ‏‬ بجای بهانه تراشی مشکلات را رفع کنید
با این وجود مسئولان معدن آسمینون کمبود سیمان را عامل اصلی تعطیلی معدن عنوان می کنند و این در حالیست که کارگران معدن در گزارش تولیدو به نقل از مهر می گویند بیش از ۷۰ درصد از فعالیت معدن در پهنه فضای باز انجام می شود و هیچ ارتباطی به وجود سیمان ندارد و اگر هم اینچنین است چرا مسئولان فقط بخش معدن سرپوشیده را تعطیل نکرده اند؟
این در حالیست که فرماندار منوجان در جمع کارگران این معدن از حل مشکل معدن طی روزهای آتی و شروع به کار مجدد این معدن مطابق با قول استاندار کرمان آگاهی داده است.
مشکلات معدن به زودی رفع و بازگشایی می شود
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت جنوب کرمان در گزارش تولیدو به نقل از مهر از پیگیری برای رفع مشکلات موجود آگاهی داد و اظهار داشت: تمام تلاش خودرا به کار گرفته ایم که این معدن در کوتاه ترین زمان ممکن مجدداً فعال شود.
مسلم مروجی اضافه کرد: در سال رفع موانع تولید مسلماً سیاست همه مسئولان پشتیبانی از تولید در بخش های مختلف است و به ویژه در بخش معدن که از با اهمیت ترین زمینه های تولید و اشتغال در منطقه محروم جنوب کرمان است حمایت لازم انجام می شود.
مسائل فنی این معدن شامل کمبود سیمان است و همین مساله سبب مشکلاتی برای فعالیت معدن شده اما دلیل تعطیلی معدن باید هر چه زودتر مرتفع و کارگران به محل کار خود بازگردند
وی افزود: دلایلی از طرف هیئت مدیره معدن عنوان شده که برای رفع آنها در حال تلاش هستیم و رایزنی ها در حال انجام می باشد.
مروجی عنوان کرد: مسائل فنی این معدن شامل کمبود سیمان است و همین مساله سبب مشکلاتی برای فعالیت معدن شده است اما دلیل تعطیلی معدن هر چه باشد باید هر چه زودتر مرتفع و کارگران به محل کار خود بازگردند.
وی اظهار داشت: سیمان مورد نیاز این معدن باتوجه به نزدیکی به هرمزگان از این استان تامین می شده است که با ممنوع شدن خروج سیمان از هرمزگان کمبودهایی دراین زمینه مشاهده می شود که البته این کمبودها رفع شده و مشکلی دراین زمینه وجود ندارد.
تعطیلی این معدن در سالی که باید مسئولان برای رفع موانع تولید تلاش کنند در منطقه ای مثل جنوب کرمان که دارای فرصت های شغلی محدود می باشد سوال برانگیز است و انتظار می رود مسئولان استان کرمان برای بازگشایی فوری معدن اقدام نمایند.


منبع:

1400/01/17
12:31:03
5.0 / 5
732
تگهای خبر: اقتصاد , تورم , تولید , سازمان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
تولیدو