در گزارش تولیدو مطرح شد؛

۴ مانع اصلی پیش روی تولید

۴ مانع اصلی پیش روی تولید

رئیس کمیسیون صنایع اتاق بازرگانی ایران ضمن اشاره به چهار مانع اصلی پیش روی تولید داخلی اظهار داشت: مسؤلان با استفاده از قوانین، تحریم داخلی ایجاد می کنند.ابوالفضل روغنی در گفتگو با خبرنگار مهر درباره نامگذاری سالجاری از جانب رهبر انقلاب بعنوان سال «تولید، پشتیبانی ها و مانع زدایی ها» اظهار داشت: توجه کافی به تولید باعث بهبود رفاه اجتماعی، اشتغالزایی و تأمین امنیت اقتصادی و نظامی می شود و بررسی وضعیت کشورهای توسعه یافته هم نشان داده است که این کشورها به علت بهبود فضای تولید و خدمات و به صورت کلی اقتصاد، توانسته اند به این سطح از توسعه یافتگی برسند.
وی اضافه کرد: در کشور ما سالیان سال است که رهبری شعار سال را بر اساس مسائل اقتصادی بخصوص تولید انتخاب می کنند اما آیا این اراده در مسؤلان دولتی و اجرایی کشور هم وجود دارد؟ اگر مقرر است اقدامی صورت گیرد باید اراده انجام آن اقدام هم در تمام مسؤلان وجود داشته باشد و آنها به دنبال حل معضلات و موانع تولید و اشتغال باشند. در واقع پشتیبانی از تولید از همین جا و از همین اراده شروع می شود.
روغنی با اشاره به اینکه موانع زیادی بر سر راه تولید کشور وجود دارد، اظهار داشت: موانع در راه تولید کشور یک زخم کهنه هستند.
تأمین مالی؛ مانع نخست تولید
وی افزود: مانع نخست مسئله تأمین مالی است؛ در کشورهای دیگر تأمین مالی بنگاه های خرد، متوسط و حتی بزرگ هیچگاه بعنوان یک مبحث حیاتی مطرح نیست و بنگاه ها به سادگی سرمایه در گردش خویش را بهبود می بخشند و به سادگی تأمین مالی می شوند اما می بینیم که این مورد در ایران تبدیل به یک مانع بزرگ شده است.
روغنی اظهار داشت: در کنار بحث تأمین مالی، نوسانات نرخ ارز هم تبدیل به یک چالش در راه ساخته شده است.
قوانین متورم؛ مانع دوم تولید / ‏‬با قانون، تحریم داخلی ایجاد می کنند
رئیس کمیسیون صنایع اتاق بازرگانی ایران اضافه کرد: مانع دوم، فضای نامطلوب کسب و کار و قوانین سلیقه ای دستگاههای اجرایی است؛ نگاه سلیقه ای و پر ابهام به قانون کار، تأمین اجتماعی، مالیات و … سبب شده که تولید نتواند نفس بکشد.
وی افزود: این قوانین متورم و مزاحم نشان داده است که نگاه و ایده مسؤلان کشور در جهت تقویت تولید شکل نگرفته است.
روغنی با اشاره به اینکه مسؤلان با استفاده از ابزار قانون، تحریم داخلی ایجاد می کنند، اظهار داشت: در واقع قانون چاقوی دو لبه ای است که در عین حال که می تواند کمک کننده باشد اما گاهی اوقات هم به ضرر تولید استفاده می شود؛ دریافت تصمیمات یک شبه همچون کنترل صادرات، رفع تعهد ارزی و … همچون مسائلی هستند که تولید را با مشکل مواجه کرده اند.
تأمین مواد اولیه؛ مانع سوم تولید
رئیس کمیسیون صنایع اتاق بازرگانی ایران عنوان کرد: هم اکنون در راه تأمین مواد اولیه از صنایع بالادستی به صنایع پایین دستی مشکل داریم؛ اوضاع در تأمین مواد اولیه به شکلی شده که میتوان گفت بورس کالا خود تبدیل به یک مانع در راه ساخته شده است.
وی اضافه کرد: قرار بود نرخ مواد اولیه از راه بورس کالا کشف قیمت شود اما هم اکنون نه تنها کشف قیمت نمی گردد بلکه جهش قیمت در مواد اولیه هم بوجود می آورد و همین سهمیه بندی ها باعث ایجاد رانت شده که تولید را با چالش مواجه کرده است.
تحریم؛ مانع چهارم تولید
روغنی اظهار داشت: باآنکه تحریم می تواند به یک فرصت برای تولید داخلی تبدیل گردد و چه بسا بعضی از صنایع ما هم از این فرصت بهره برده اند اما به صورت کلی تحریم بعنوان یک مانع بر سر راه تولید هم شناخته می شود.
وی اضافه کرد: عدم ورود به بازارهای جهانی، عدم ورود تکنولوژی، مشکلات در نقل و انتقال مالی و … همچون موانعی هستند که به خاطر تحریم بوجود آمده اند.
بهبود فضای کسب و کار تنها راهکار مانع زدایی
رئیس کمیسیون صنایع اتاق بازرگانی ایران در مورد راهکار رفع این موانع هم اظهار داشت: تنها راهکار رفع موانع تولید، بهبود فضای کسب و کار است.
روغنی افزود: اگر شاخصهای کسب و کار را بهبود بخشیم و موانع این محیط را رفع نماییم اساسا تولید می تواند به آن جهش های مدنظر برسد.
وی اظهار داشت: البته باید در نظر داشت که این اتفاق در کوتاه مدت نمی افتد بلکه احتیاج به یک برنامه ریزی بلندمدت مثلاً یک دوره ۵ ساله دارد.
رئیس کمیسیون صنایع اتاق بازرگانی ایران با اشاره به اینکه تسهیلات دهی به تولید در یک فضای منطقی یک نوع تأمین مالی به حساب می آید، خاطرنشان کرد: به صورت کل مشکلات تولید در زمینه تأمین نقدینگی و سرمایه در گردش باید از راه اصلاح قوانین موجود حل شود چونکه تسهیلات دهی صرف بدون شناخت علت واقعی مشکلات، پول پاشی به حساب می آید و نمی تواند کارکرد حمایتی داشته باشد.

1400/01/16
11:31:40
5.0 / 5
800
تگهای خبر: ابزار , اقتصاد , بازار , تورم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
تولیدو