عضو اتاق بازرگانی تهران خبر داد

پرداخت سالانه ۸۶ میلیارد دلار یارانه انرژی در ایران

پرداخت سالانه ۸۶ میلیارد دلار یارانه انرژی در ایران

به گزارش تولیدو عضو اتاق بازرگانی تهران می گوید رانت و غیر واقعی کردن شرایط اقتصاد ایران در حوزه های مختلف اثرات خویش را نشان داده که یارانه انرژی بخشی از آن است.


حمیدرضا صالحی در گفت و گو با ایسنا، اظهار نمود: طبق گزارش های بین المللی، میزان یارانه انرژی که سالانه در ایران پرداخت می شود حدود ۸۶ میلیارد دلار است و این در شرایطی است که کشوری مانند چین با بیشتر از یک میلیارد نفر جمعیت در این عرصه تنها ۳۲ میلیارد دلار یارانه پرداخت می کند. این به خوبی نشان داده است که وضعیت مصرف انرژی و مشکلات ساختاری اقتصاد ایران که منجر به این حجم از اسراف و الگوی غلط مصرف شده تا چه حد شرایط را پیچیده کرده است.
وی ضمن اشاره به مشکلاتی که در حوزه های مختلف از دخالت دولت به وجود آمده، خاطرنشان کرد: چندی پیش ما شاهد افزایش قیمت دیگر کالاهایی بودیم که ارز حمایتی دولتی را دریافت می کردند و حالا مرغ به این دسته اضافه شده است. باید بدانیم که حمایت های این چنینی و دخالت دولت در فرآیند اقتصاد، جز دشوار کردن شرایط و پیچیده سازی مسائل، کاربرد دیگری ندارد.
عضو اتاق بازرگانی تهران با اشاره به اینکه باید سالجاری را سال عدم دخالت دولت در اقتصاد در نظر بگیریم، بیان نمود: بعد از سال ها تلاش و خطا دیگر امروز باید در جریان باشیم که اقتصاد ایران با دخالت های دولتی راه به جایی نخواهد برد و اگر بنا بود این دخالت ها گره گشا باشند، تا امروز خویش را نشان می دادند. ازاین رو امیدواریم که تصمیم گیران سرانجام به این نتیجه برسند که دخالت در اقتصاد را متوقف کنند.
به نقل از ایشان، تک نرخی شدن ارز، کاهش کوشش برای قیمت گذاری دستوری و حرکت به سمت سیاست های کلان که آینده اقتصادی کشور را تضمین می نماید، می تواند بعنوان اولویت های مهم اقتصادی در نظر گرفته شود.
به گزارش تولیدو به نقل از ایسنا، طبق گزارش های رسمی، دولت در کنار یارانه نقدی و مستقیمی که به مردم پرداخت می کند، در طول سال مبلغ قابل توجهی را صرف یارانه های پنهان در حوزه انرژی و سوخت می کند. کارشناسان معتقدند با عنایت به این که مصرف انرژی از جانب اقشار کم درآمد پایین تر از ثروتمندان است، تداوم این سیاست عملا به افزایش بی عدالتی در اقتصاد ایران منجر شده و مشکل آفریده است. تداوم تخصیص سوخت و انرژی ارزان قیمت، ایران را به یکی از پرمصرف ترین کشورهای جهان در این عرصه بدل کرده است.
منبع:

1400/01/13
15:44:58
5.0 / 5
1085
تگهای خبر: اقتصاد , قیمت , كالا
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
تولیدو