طی ۴ سال اخیر

تولید كولر آبی ۲ برابر شد، اتوبوس نصف!

تولید كولر آبی ۲ برابر شد، اتوبوس نصف!

به گزارش تولیدو جدید ترین آمار انتشار یافته از جانب وزارت صنعت، معدن و تجارت (صمت) نشان داده است که در ۱۱ ماهه سال ۱۳۹۹، از بین ۲۹ کالای منتخب صنعتی، تولید ۱۹ کالا نسبت به مدت مشابه سال قبلش بین ۰.۰۳ تا ۲۹۳.۲ درصد افزایش یافته و در آخرین سال دولت دوازدهم نسبت به سال ۱۳۹۶ یعنی سال اول آن، تولید ۲۳ کالا رشد داشته است.


به گزارش تولیدو به نقل از ایسنا، بر طبق این آمار در ۱۱ ماهه سال ۱۳۹۹ تولید یک کالا بیشتر از ۱۰۰ درصد، پنج کالا بین ۲۰ تا ۱۰۰ درصد ۱۳ کالا کمتر از ۲۰ درصد نسبت به مدت مشابه سال قبلش افزایش داشته است. از بین ۲۹ کالای منتخب صنعتی تولید ۱۰ کالا هم کاهش یافته است.
در این میان بیشترین افزایش تولید، در ارتباط با الیاف اکریلیک است که با ۲۹۳.۲ درصد رشد، تولید آن به ۵۰۰۰ تن رسیده است. الیاف اکریلیک از مهم ترین و پرمصرف ترین الیاف مصنوعی که در تهیه فرش ماشینی، پتو، لباس های زمستانی و کشباف های ضخیم استفاده می شود.
کمترین افزایش تولید هم در ارتباط با داروی انسانی با ۰.۰۳ درصد افزایش تولید بوده که تولید آن نسبت به سال ۱۳۹۸ حدودا ثابت و معادل ۴۵ میلیارد و ۲۰۰ میلیون عدد بوده است. این در شرایطی است که تولید داروی انسانی که در بیشتر ماه های سال ۱۳۹۸ نسبت به سال ۱۳۹۷ بین ۲۰ تا ۳۰ درصد افزایش داشته است.
افزایش ۳۰ تا ۵۰ درصدی تولید لوازم خانگی
پس از الیاف اکریلیک، بیشترین افزایش تولید در ارتباط با ماشین لباسشویی است که تولید آن با ۴۹.۹ درصد در ۱۱ ماهه سال قبل به بیشتر از یک میلیون دستگاه رسیده است. تولید این محصول در مدت مشابه سال قبل ۶۷۳ هزار و ۴۰۰ دستگاه بوده است.
تولید انواع تلویزیون و یخچال و فریزر هم در این زمان با افزایش ۴۰ و ۳۲.۲ درصدی از حدود ۸۰۸ هزار دستگاه و یک میلیون و ۴۰۰ هزار دستگاه در ۱۱ ماهه اول سال ۱۳۹۸ به بیشتر از یک میلیون و ۱۰۰ و یک میلیون و ۹۰۰ هزار دستگاه در مدت مشابه ۱۳۹۹ رسیده است.
اما با وجود افزایش چشم گیر تولید لوازم خانگی در سالجاری، در بازار شاهد کاهش قیمت نیستیم و اواخر شهریور ماه مدیرکل صنایع برق و الکترونیک وزارت صنعت، معدن و تجارت (صمت) در پاسخ به چرایی این روند گفته بود که برخی آمارها نشان داده است میزان تولید با میزان نصب در منازل تطابق ندارد و وقتی میزان نصب کمتر است، یعنی یا کالا در انبارها مانده یا افرادی لوازم خانگی را خریده اند و در گوشه ای احتکار کرده اند.
با این وجود به تازگی مدیرکل دفتر صنایع برق، فلزی و لوازم خانگی وزارت صنعت، معدن و تجارت در یک برنامه تلویزیونی وعده داده که با عرضه اختصاصی ورق های فولادی به تولیدکنندگان لوازم خانگی در کشور، قیمت لوازم خانگی در بازار کاسته می شود.
تولید کمباین هم در این زمان با ۴۸.۹ درصد افزایش تولید به ۵۹۱ دستگاه رسیده است. علاوه بر کالاهای یاد شده تولید لاستیک خودرو هم بیشتر از ۲۰ درصد افزایش (۲۰.۴ درصد) داشته و تولید آن در ۱۱ ماهه سال گذشته به ۲۵۴ هزار و ۲۰۰ تن رسیده است.
همچون مهم ترین کالاهایی که کمتر از ۳۰ درصد افزایش تولید داشته اند هم میتوان به انواع سواری با ۱۸.۴ درصد و تراکتور با ۱۵ درصد افزایش تولید اشاره نمود.
تولید کدام کالاها کاهش یافت؟
تولید ۱۰ کالا هم در مدت یاد شده کاهشی و همانند سه ماه گذشته بیشترین کاهش تولید در ارتباط با روغن ساخته شده نباتی بوده که با ۱۶.۲ درصد کاهش از حدود یک میلیون و ۶۵۰ هزار تن در ۱۱ ماهه سال ۱۳۹۸ به یک میلیون و ۳۸۰ هزار تن در مدت مشابه سال قبل رسیده است. کمترین کاهش تولید در مدت یاد شده هم در ارتباط با پودر شوینده بوده که تولید آن یک درصد کمتر شده است.
اواخر شهریور سال گذشته بود که عرضه روغن جامد در فروشگاه ها کم شد و قیمت آن هم افزایش پیدا کرد. کمتر از یک ماه بعد هم روغن مایع در بازار کمیاب شد؛ به صورتی که این کالا یا در مغازه ها و فروشگاه های بزرگ نبود یا به هر نفر تنها یک روغن فروخته می شد. با اینکه بنا بر وعده مسؤلان مربوطه قرار بود از اوایل دیماه روغن در بازار توزیع و مشکل این کالای پرمصرف حل شود، اما به نظر می آید این وعده در بخش روغن جامد هنوز عملیاتی نشده است؛ به صورتی که اوایل اسفند فروش روغن جامد با کارت ملی خبرساز شد. اما معاون بازرگانی داخلی وزارت صمت فروش روغن با کارت ملی را تکذیب نمود و از افزایش ۲۵ درصدی تولید روغن اطلاع داد. نهایتا اواخر اسفند سال گذشته قائم مقام وزیر صمت در امور بازرگانی به وجود مشکلاتی در بازار روغن جامد اذعان کرد و وعده داد که این مشکلات در فروردین ۱۴۰۰ برطرف شود.
همچون کالای مهم دیگری که تولید آنها در این زمان کاهش داشته میتوان به تولید چرم، کولر آبی، الکتروموتور، اتوبوس - مینی بوس - ون و انواع کاغذ با کاهش ۱۱.۶، ۱۱.۳،، ۷.۵ و ۳.۲ درصدی اشاره نمود.
تولید کالاهای مهم نسبت به سال اول دولت چقدر تغییر کرد؟
سال ۱۳۹۹ آخرین سال دولت دوازدهم است و مقایسه تولید کالاهای مهم با سال اول دولت یعنی سال ۱۳۹۶ خالی از لطف نیست. مقایسه آمارهای ۱۱ ماهه سال ۱۳۹۹ با سال ۱۳۹۶ نشان داده است که از بین ۲۹ کالای منتخب صنعت، تولید ۲۳ کالا طی مدت مورد اشاره افزایش داشته و بیشترین افزایش تولید در ارتباط با کولر آبی است که تولید آن طی چهار سال با ۱۴۲.۵ درصد افزایش بیشتر از دو برابر شده است. تولید شش کالای چرم، سواری، اتوبوس - مینی بوس - ون، کمباین، پودر شوینده، سموم دفع آفات نباتی و الکتروموتور هم کاهش یافته و بیشترین کاهش تولید در ارتباط با اتوبوس، مینی بوس و ون است که تولید آنها با ۵۳.۸ درصد کاهش کمتر از نصف شده است.
در این میان تولید لوازم خانگی در این چهار سال رشد متوسطه را تجربه کرده است. به صورتی که تولید یخچال و فریزر نزدیک به ۸۰ درصد، تلویزیون ۱.۹ درصد و ماشین لباسشویی حدود ۲۴ درصد رشد داشته است.
همچون دیگر کالاهای مهم میتوان به کاغذ، دارو و روغن اشاره نمود که تولید آنها در آخرین سال دولت دوازدهم به ترتیب حدود ۳۲.۵، ۳۰ و ۱.۳۱ درصد نسبت به نخستین سال دولت افزایش یافته است. در این میان تولید چرم با کاهش حدود ۱۰ درصدی روبرو شده است.
تولید انواع سواری هم از یک میلیون و ۳۱۴ هزار دستگاه در سال ۱۳۹۶ به ۸۲۹ هزار و ۱۰۰ دستگاه در سال ۱۳۹۹ رسیده که حدود ۴۰ درصد افت داشته است.1400/01/05
00:51:54
5.0 / 5
1461
تگهای خبر: بازار , تولید , خرید , خودرو
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۱
تولیدو