موز چقدر گران شد؟

موز چقدر گران شد؟

به دنبال نوسان تند در بازار موز، این کالا نسبت به سال گذشته تا بیشتر از ۱۹۳ درصد گران شده است.به گزارش تولیدو به نقل از ایسنا، در مدت اخیر قیمت موز در بازار نوسان زیادی داشته و با رشد قابل توجه تا بیشتر از ۶۰ هزار تومان هم فروش رفته است.

این در حالی است که بررسی تازه ترین گزارش مرکز آمار از وضعیت قیمت کالاهای خوراکی نشان داده است که در بهمن ماه سال گذشته قیمت هر کیلو موز به صورت متوسط حدود ۱۵ هزار و ۱۰۰ تومان بوده که در بهمن سال جاری به متوسط ۴۴ هزار و ۵۰۰ تومان رسیده است.

حداقل قیمت هر کیلو موز حدود ۲۵ هزار و ۹۰۰ تومان و حداکثر آن ۵۵ هزار و ۸۰۰ تومان در بهمن و متوسط ۳۳ هزار و ۴۰۰ تومان در دیماه ثبت شده است.

بر این اساس قیمت هر کیلو موز در بهمن سال جاری نسبت به دیماه ۳۳ درصد و در مقایسه با بهمن سال گذشته ۱۹۳.۲ درصد گران شده است.

نوسان تند قیمت موز در حالی رخ می دهد که انحصار در واردات و یا موانع ورود این کالا از عوامل موثر اعلام شده بود، این در شرایطی است که از آغاز سالجاری با تصمیم وزارت صمت و به علت محدودیت ارزی موز در گروه ۲۷ کالایی با اولویت ارزی غیرفعال قرار گرفت و امکان ثبت سفارش جدید و یا واردات وجود نداشت.

در ادامه واردات موز منوط به صادرات سیب و تأمین ارز از این محل شد، اما به تازگی و به دنبال تشدید نوسان در بازار تصمیم بر آزادسازی واردات موز البته به صورت مشروط به صادرات سیب گرفته شد.

وضعیت واردات موز امسال و بر مبنای آمار گمرک ایران نشان داده است که با وجود ممنوعیت های واردات، در ۱۰ ماهه اول سال جاری ۳۳۳هزار و ۶۳۲ تن موز وارد شده که ارزش این واردات ۲۲۷میلیون و ۵۴ هزار و ۲۶۷دلار بوده است ولی اینکه این حجم بالا آیا در مقابل صادرات سیب بوده معلوم نیست.

منبع:

1399/12/11
14:43:11
0.0 / 5
2292
تگهای خبر: بازار , صادرات , فروش , قیمت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
لینک دوستان تولیدو
تولیدو