در همایش اقتصاد مقاومتی مطرح شد؛

بازار ۱۱۰۰ میلیارد دلاری صادرات به همسایگان

بازار ۱۱۰۰ میلیارد دلاری صادرات به همسایگان

رئیس سازمان توسعه تجارت اظهار داشت: بر مبنای پژوهش های ما کشورهای همسایه تا ۱۱۰۰ میلیارد دلار ظرفیت صادرات دارند که می توانیم ۲۰ درصد این بازار را در اختیار بگیریم.به گزارش تولیدو به نقل از مهر، حمید زادبوم بامداد امروز در هفتمین همایش سالانه اقتصاد مقاومتی درباره صادرات به کشورهای همسایه اظهار داشت: در سال ۲۰۱۹ در مؤسسه مطالعات بازرگانی، پژوهشی داشتیم که نشان می داد که کشورهای همسایه ما در حوزه واردات تا ۱۱۰۰ میلیارد دلار می توانند بازار داشته باشند.
وی اضافه کرد: با عنایت به فرمایش مقام معظم انقلاب در خصوص اینکه باید ۲۰ درصد بازار کشورهای همسایه را در اختیار داشته باشیم، این بازار برای ما تا ۲۰۰ هزار دلار ایجاد فرصت می کند البته این میزان صادرات به همسایگان نداریم.
رئیس سازمان توسعه تجارت افزود: در این چند ساله صادرات ما ۴۴ تا ۴۵ میلیارد دلار بوده است البته پتانسیل آنرا داریم که این میزان صادرات را افزایش دهیم.
وی اضافه کرد: به عبارت دیگر با اتکا به منابع داخلی کشور که کم هم نیست می توانیم آنها را به تولید تبدیل نموده و صادر نماییم.
زادبوم تصریح کرد: فعالان اقتصادی و تولیدکنندگان نگران بازار محصولات خود نباشند بازار آنها همین کشورهای همسایه ماست. چهار کشور عمده واردکننده تا ۱۱۰۰ میلیارد دلار، امارات، ترکیه، روسیه و عربستان است که باید درباره نحوه تعامل با آنها بررسی هایی صورت گیرد. ازاین رو باید کاری نماییم تجار و صادرکنندگان ما احساس آرامش کنند.
وی افزود: صادرات برق ما به پاکستان ۱۰۰ مگاوات است که آنها علاقه مندند تا ۵۰۰ مگاوات افزایش یابد و ما این ظرفیت را داریم
رئیس سازمان توسعه تجارت خاطرنشان کرد: توانیر در حال سرمایه گذاری است که صادرات برق به پاکستان را افزایش دهد که این اتفاق به افزایش روابط میان دو کشور کمک می نماید.
زادبوم اظهار داشت: در بحث موافقت نامه ترجیحی با ۶ یا ۷ کشور موافقت نامه ترجیحی امضا کردیم. با سوریه تجارت آزاد داریم، عضو اتحادیه اوراسیا شده ایم، با صربستان وارد مذاکره شده ایم تا تجارت آزاد داشته باشیم.
وی تصریح کرد: دستیابی به تجارت آزاد با کشورهای دیگر هوشمندی لازم را می طلبد. مثلاً برای ایجاد تجارت آزاد با اوراسیا باید هم امتیاز بدهیم و هم امتیاز بگیریم، دولت و مجلس هم حمایت کنند.
رئیس سازمان توسعه تجارت خاطرنشان کرد: با کشورهایی مانند افغانستان، پاکستان و عراق که روابط اقتصادی ما یک طرفه است نمی تواند این وضعیت بلندمدت ادامه داشته باشد، ما هم اکنون ۳۰ درصد بازار افغانستان و ۲۰ درصد بازار عراق را داریم اما مرتب به ما انتقاد می کنند که ما هم باید به شما کالا صادر نماییم از همین رو تعرفه صادرات ۲۰ قلم کالا به افغانستان را صفر در نظر گرفته ایم.


1399/11/29
14:27:27
0.0 / 5
439
تگهای خبر: اقتصاد , بازار , تولید , سازمان
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
تولیدو