وزیر صمت:

مخالف مداخله مستقیم و دستوری در بازار هستم

مخالف مداخله مستقیم و دستوری در بازار هستم

به گزارش تولیدو وزیر صمت اظهار داشت: به شخصه با مدیریت بازار موافق هستم اما به دنبال مداخله مستقیم و دستوری نیستم، البته مداخله دستوری با نظارت متفاوت می باشد.به گزارش تولیدو به نقل از وزارت صمت، علیرضا رزم حسینی در نشست با فراکسیون اصناف و اشتغال مجلس شورای اسلامی و تشکل ها و انجمن های صنفی عنوان کرد: به دنبال ایجاد خط اعتباری جهت استفاده از ظرفیت صنوف برای توانمندسازی مردم هستیم. باید خیرین توسعه توسط اصناف و بازاریان تشکیل گردد و از تجار و اصناف شرافتمند برای مشارکت در این مورد دعوت به عمل آید.
وی همینطور ضمن اشاره به اجرای مدل و الگوی توسعه پایدار با استفاده از ظرفیت شرکتهای بزرگ صنعتی و معدنی کشور، خاطرنشان کرد: در حوزه اصناف هم باید از این گونه مدلهای تجربه شده برای توسعه استفاده گردد و بسته حمایت مالی همانند بسته تعریف شده در حوزه صنعت و معدن در این عرصه هم تعریف گردد.
مشارکت فراکسیون اصناف مجلس برای مدیریت و ساماندهی نظام توزیع
وزیر صنعت، معدن و تجارت، تسهیل در امر واردات و ارتقا صادرات را از اولویت های این وزارتخانه و در رابطه با اصناف دانست و افزود: به دنبال فراوانی کالا در بازار برای کنترل قیمت ها و نظارت بر بازار هستیم، اما نظام توزیع هم به دنبال این افزایش عرضه باید مدیریت و ساماندهی گردد که در این حوزه همراهی و مشارکت مجلس شورای اسلامی و فراکسیون تخصصی اصناف مثمر ثمر است.
رزم حسینی ضمن اشاره به اینکه دنیا به سمت فروشگاه های بزرگ رفته است، یادآوری کرد: البته راه اندازی این فروشگاه ها باید با ساختار شهرسازی و نوع هزینه و درآمد کشور ما هم مقایسه گردد.
استفاده از ظرفیت مجلس برای تدبیر و تغییرات مورد نیاز در قانون انتخابات اصناف
وی همینطور ظرفیت فراکسیون اصناف مجلس را برای تدبیر و تغییرات لازم و مورد نیاز در قانون انتخابات اصناف مثمرثمر دانست و اظهار داشت: اگر جایی لزوم دارد، تغییراتی که به مصلحت صنوف است با همراهی مجلس صورت گیرد.
وزیر صنعت، معدن و تجارت همینطور با گرامیداشت دهه مبارک فجر با یادآوری نقش بازار در انقلاب شکوهمند اسلامی ایران، اضافه کرد: مقام معظم رهبری و حضرت امام خمینی (رحمه الله علیه) همواره از بازاریان و صنوف به نیکی یاد کردند و کمک های بازار در دوران انقلاب و دفاع مقدس برای اداره جنگ بر کسی پوشیده نیست.
رزم حسینی همینطور با تکیه بر استفاده بیشتر از ظرفیت های صنوف در این شرایط حساس کنونی، خاطرنشان کرد: هر جا کار به اهلش سپرده شده به درستی جلو رفته است که در حوزه بازار هم باید این گونه باشد و وزارت صمت در جهت وظایف ذاتی خود همواره یکی از دستگاههای حامی بازار است.
با مداخله مستقیم و دستوری در بازار موافق نیستم
وی در این خصوص توضیح داد: بعنوان نمونه در حوزه کنترل قیمت ها معتقدم که کار باید در دست خود بازاریان باشد، به شخصه با مدیریت بازار موافق هستم اما به دنبال مداخله مستقیم و دستوری نیستم، البته مداخله دستوری با نظارت متفاوت می باشد و اعتقاد دارم که باید از ابزارهای بازار مانند تعرفه های وارداتی و حقوق گمرکی برای تنظیم بازار استفاده نمود.
در این جلسه تعدادی از اعضای فراکسیون اصناف و تشکل های صنفی به بیان مهم ترین نقطه نظرهای خود در حوزه بازار و اصناف پرداختند.
نظارت بر قیمت ها، تقویت عملی شبکه توزیع، حمایت واقعی از اصناف صدمه دیده بر اثر کرونا، ساماندهی فعالیت همزمان اتحادیه های موازی، تسهیل فرایندهای صدور جوازهای کسب، آموزش اصناف، استفاده از ظرفیت اصناف برای اعتماد آفرینی در جامعه، اصلاح برخی قوانین انتخابات اصناف، تغییر ضوابط اولیه تأسیس فروشگاه زنجیره ای همچون زیربنایی، تجاری و جانمایی، توسعه ظرفیت نظام صنفی برای توزیع تولیدات داخلی و مواد اولیه، صادر کردن کالاها توسط واسطه های غیر صنفی غیر ایرانی و فشار بر صنوف کشورمان در این عرصه، از مهم ترین نقطه نظرات بوده است.


منبع:

1399/11/20
22:09:26
0.0 / 5
865
تگهای خبر: آموزش , ابزار , اصناف , بازار
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
تولیدو