معاون دیپلماسی اقتصادی وزارت خارجه:

نیاز ایران و اوراسیا به یكدیگر دو طرفه است

نیاز ایران و اوراسیا به یكدیگر دو طرفه است

به گزارش تولیدو معاون دیپلماسی اقتصادی وزارت امور خارجه اظهار داشت: شروع مذاکرات ایران و اوراسیا برای تجارت آزاد نشان دهنده آنست که دو طرف به هم نیازی دو طرفه دارند و در این راستا می توان همکاریهای قابل توجهی را در دستور کار قرار داد.


به گزارش تولیدو به نقل از ایسنا، سید رسول مهاجر در همایش اقتصادی ایران و اوراسیا اظهار نمود: با گذشت حدود یک سال از عضویت ایران در اتحادیه اوراسیا خوشبختانه میزان تجارت مشترک با این اتحادیه به شکل قابل توجهی افزایش یافته و ما توانسته ایم صادرات کالاهای خودرا نیز با قدرت بیشتری دنبال نماییم.
بگفته وی مذاکراتی که برای تجارت آزاد میان دو طرف شروع شده نشان دهنده اهمیت بازارهای مشترک است و امیدواریم در آینده نتایج خودرا نشان دهد.
معاون وزیر خارجه با اعلان اینکه عضویت در اوراسیا تمرین خوبی برای پیوستن به سایر اتحادیه های جهانی بود بیان کرد: همکاری ها و کاهش تعرفه های اجرائی شده در یک سال اخیر می تواند به ما امکان آنرا بدهد که در مذاکرات آینده خود با اتحادیه های منطقه ای و جهانی همچون سازمان تجارت جهانی از آن استفاده کنید. وزارت امور خارجه نیز در طول این مدت تلاش نموده از تمام ظرفیت خود برای مذاکرات در این عرصه استفاده نماید.
مهاجر با تاکید بر اینکه امروز همکاریهای اقتصادی ارتباط مستقیمی با ثبات در وضعیت کشورها و منطقه ها دارد توضیح داد: ما باید روابط اقتصادی خودرا بمنظور توسعه روابط در سایر حوزه ها گسترش دهیم. وزارت امور خارجه فعالان بخش خصوصی را بازوی توانای کشور در حوزه سیاست خارجی می داند و این وزارتخانه آمادگی دارد در حوزه توسعه روابط با اوراسیا و سایر کشورها از تمام ظرفیت خود استفاده نماید.
وی اشاره کرد: همکاریهای ایران و اوراسیا نباید تنها به تجارت محدود شود و این کشورها در دیگر حوزه ها نیز توانایی همکاری گسترده با یکدیگر را خواهند داشت. برای مثال موضوع کنار گذاشتن دلار از مراودات اقتصادی اوراسیا یکی از موضوعاتی بود که در یکی از جلسات اخیر این اتحادیه بررسی گردید و طرف ایرانی نیز دراین زمینه باید همکاریهای لازم را برای رسیدن به یک جمع بندی مشخص انجام دهد.
منبع:

1399/11/08
23:32:14
0.0 / 5
910
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۴
تولیدو