پیگیری های مهر نتیجه داد؛

معاون اول رئیس جمهور دستور داد شیوه نامه فولاد بازبینی شود

معاون اول رئیس جمهور دستور داد شیوه نامه فولاد بازبینی شود

تولیدو: معاون اول رئیس جمهور در نامه ای به محمد نهاوندیان دستور داد شیوه نامه عرضه و تقاضای زنجیره فولاد با تاکید بر پشتیبانی از بازار سهام بازبینی و اصلاح گردد.به گزارش تولیدو به نقل از مهر، اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور ۴ بهمن ماه جاری در نامه ای به محمد نهاوندیان، معاون اقتصادی رئیس جمهور، دستور داد شیوه نامه عرضه و تقاضای زنجیره فولاد به شکلی بازبینی و اصلاح گردد که هیچ علامت منفی به بازار سهام داده نشود.
دستور جهانگیری برای اصلاح شیوه نامه فولاد بعد از آن صادر شد که محمد شریعتمداری، وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی ۲۸ آبان ماه در نامه ای به جهانگیری خواهان بازبینی در شیوه نامه مذکور شده بود.
شریعتمداری در نامه خود به جهانگیری نوشته بود: باتوجه به سهم ۱۵ درصدی صنعت فولاد در بازار سرمایه، شیوه نامه تنظیم بازار فولاد علاوه بر کاهش صادرات این صنعت، موجب لطمه جدی به سرمایه و اعتماد مردم و ناامنی اقتصادی، اجتماعی و سیاسی خواهد شد. وزارت کار و شرکت های تابعه آن، سهم ۲۰ درصدی از معادن و صنایع فولادی کشور دارند و نظرات آنها در تدوین شیوه نامه ستاندن نشده است. شیوه نامه تنظیم بازار فولاد با هماهنگی وزارتخانه های صمت، کار و اقتصاد و مشارکت شرکت های بزرگ فولادی و تشکل های این زنجیره به شکلی اصلاح گردد که مشخص، شفاف، صریح و بدون امکان اعمال سلایق شخصی و غیرکارشناسی باشد و از ایجاد رانت توسط برخی افراد که مصداق واضح این مساله هستند، جلوگیری گردد.
گفتنی است؛ ۲۸ آبان ماه امسال شیوه نامه فولاد از طرف معاون اقتصادی رئیس جمهور ابلاغ گردید که یکی از مهم ترین بندهای آن، تعیین قیمت های پایه شمش، اسلب، ورق گرم و سرد و میلگرد به ۸۰ درصد نرخ CIS بود که منجر به انتقادات زیادی از شرکت های فولادی، فعالان بازار سهام و مسئولان بورس کالا شده بود چونکه معتقد بودند اینطور قیمت گذاری دستوری منجر به تضعیف صنعت فولاد خواهد شد. (جزئیات بیشتر)
خبرگزاری مهر نیز طی دو ماه گذشته در نقد شیوه نامه مذکور گزارش های مختلفی را به نقل از فعالان بخش خصوصی منتشر کرد؛ در یکی از این گزارش ها برآورد شده بود اجرای شیوه نامه ابلاغی دولت منجر به ایجاد یک رانت ۱۰۰ هزار میلیاردتومانی خواهد شد. یک عضو شورای عالی انجمن حسابداران خبره ایران نیز در گفتگو با خبرنگار مهر گفته بود که باید پشت پرده مصوبه ابلاغی وزارت صمت برای قیمت گذاری فولاد بررسی و مشخص شود چه کسانی از رانت مصوبه منتفع می شوند؛ چونکه تجربه بازار ایران نشان می دهد، همیشه، بخش زیادی از چنین مصوبه ها و بخشنامه ها به نفع عده ای خاص است.
شیوه نامه چگونه اصلاح خواهد شد؟
منبع:

1399/11/07
13:40:39
0.0 / 5
946
تگهای خبر: اقتصاد , بازار , رفاه , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۵
تولیدو