عضو كمیسیون صنایع مجلس :

شبه انحصار برای شركتهای دخانی خارجی به وجود آورده اند

شبه انحصار برای شركتهای دخانی خارجی به وجود آورده اند

تولیدو: عضو کمیسیون صنایع مجلس با اعلان اینکه مرکز نظارت بر دخانیات برای شرکت های خارجی شبه انحصار ایجاده کرده است، اظهار داشت: طی چند سال گذشته امتیاز خوبی که از شرکت های خارجی داشتیم را از دست دادیم.روح الله ایزدخواه در گفت و گو با خبرنگار مهر، در مورد وضعیت صنعت دخانیات کشور، گفت: شرکت ملی دخانیات تا چند سال پیش که سیاست گذار صنعت دخانیات بود، یک وحدت رویه در حوزه صنعت دخانیات و بازار دخانیات به وجود آورده بود، منتهی از زمانی که این نقش را از شرکت دخانیات گرفتند و به «مرکز برنامه ریزی و نظارت بر دخانیات کشور» ذیل وزارت صمت منتقل کردند، این شرکت فقط تبدیل به یک شرکت تولیدی شده است.
فقط شرکت های خارجی از بازار دخانیات منتفع می شوند
وی افزود: طبق بررسی هایی که انجام شده، تا حالا این مرکز نتوانسته سیاست گذاری مناسبی در جهت منافع ملی و تقویت تولید داخلی انجام دهد و امروز شاهد می باشیم که بیش از ۶۰ درصد بازار در دست دو شرکت خارجی است و به صورتی شبه انحصار برای شرکت های خارجی به وجود آمده و این شرکتها بازار را در دست گرفته اند؛ نکته مهمتر اینکه زنجیره تامین این دو شرکت در داخل نیست یعنی بیشتر مونتاژ می کنند و ارزش افزوده زنجیره در خارج از کشور است و فقط فروش و برندینگ خودرا به داخل ایران می آورند؛ بنا بر این اشتغالزایی تولید آنها در ایران صورت نمی گیرد.
ایزدخواه اظهار داشت: با توجه به این که این دو شرکت خارجی از وزارت صمت دستور می گیرند و شرکت ملی دخانیات دیگر در این امر نقشی ندارد، متأسفانه روی بومی سازی و داخلی سازی زنجیره تولید این شرکتها نظارتی وجود ندارد. از جانب دیگر، قاچاق گسترده هم وجود دارد و حدود ۲۵ درصد بازار داخل بوسیله قاچاق تامین می شود.
نقش شرکت های خارجی در قاچاق
عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس اضافه کرد: با توجه به این که در قسمتی از صنایع دیده ایم که شرکت های خارجی وقتی سهمی از بازار می گیرند زرنگی به خرج می دهند و بوسیله قاچاق باز هم محصول خودرا وارد بازار می کنند و به سبب نبود نظارت از دو طرف سود می کنند، بدین جهت احتمال می دهیم که این اتفاق در حوزه دخانیات هم افتاده باشد و این دو شرکت خارجی سهمی از قاچاق داشته باشند که البته این مساله نیاز به تحقیق دارد و با توجه به این که مقرر است از صنعت دخانیات تحقیق و تفحص صورت بگیرد، در طرح تحقیق و تفحص خود در مورد این مساله شفاف سازی کامل خواهیم کرد.
وی افزود: شرکت ملی دخانیات قبلاً توانمندی بیشتری داشته و الان به سبب این تغییر و تحولات حاشیه نشین شده است. البته این شرکت می گوید امسال تولید را نسبت به پارینه ۲ برابر کرده اند. ما از خط تولید این شرکت بازدید کردیم که خطِ تولید نسبتاً به روزی دارند و ضمن اینکه شرکت دخانیات تمام زنجیره تولید را در دست گرفته است یعنی از بخش کشاورزی تا تولید مواد اولیه تا فروش به بازار را مدیریت می کند و در کنار کارکنان خود در سراسر کشور، ۶ هزار کشاورز را نیز تحت پوشش دارد.
مرکز نظارت به سمت شرکت های خارجی غلتیده است
ایزدخواه اظهار داشت: در طرح تحقیق و تفحص چند مساله دنبال می شود؛ اگر در امتداد خصوصی سازی این نقش تنظیم گری و سیاست گذاری را از شرکت ملی دخانیات گرفته اند و به ستاد وزارت صمت منتقل کرده اند باید بررسی شود که آیا این مرکز توانسته بهتر عمل کند یا خیر؟ آیا مرکز توانسته بازار را به نفع تولید داخل تنظیم کند یا اینکه با حداقل امتیازات بازار داخلی را به خارجی ها منتقل کرده است؟
وی اضافه کرد: برآورد اولیه ما این است که مرکز برنامه ریزی و نظارت بر دخانیات کشور نتوانسته سیاست گذاری درستی کند و بیشتر به سمت شرکت های خارجی غلتیده است.
مفاد قرارداد بین شرکت ملی و دو شرکت خارجی دیگر اجرا نمی شود
ایزدخواه با اشاره به بی توجهی مرکز نظارت به اجرای قراردادهای درخلال شرکت ملی دخانیات و دو شرکت خارجی، اظهار داشت: بعنوان مثال مطابق با آنچه که در قرارداد ما بین شرکت ملی دخانیات و این دو شرکت خارجی آمده است هر ۴ سال یکبار باید قسمتی از ماشین آلات این دو شرکت به شرکت ملی دخانیات منتقل می شد و زمانی که شرکت ملی دخانیات متولی سیاست گذاری در صنعت دخانیات بود مفاد این قرارداد همچون همین بند اجرا می شد اما از زمانی که نقش حاکمیتی را از شرکت ملی دخانیات گرفتند دیگر مفاد این قرارداد اجرا نمی گردد.
عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس اضافه کرد: یکی از نکاتی که ما در طرح تحقیق و تفحص خود به دنبال بررسی آن هستیم این است که طی چند سال قبل امتیاز خوبی که از شرکت های خارجی داشتیم را از دست داده ایم بدون آنکه چیزی در قبال آن دریافت کردیم؛ علت بروز این اتفاق محل ابهام است و باید در مورد جزئیات این مساله تحقیق شود.


منبع:

1399/10/24
13:08:43
0.0 / 5
972
تگهای خبر: بازار , تولید , شركت , صنعت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
تولیدو