یك مقام مسئول اعلام كرد:

طراحی سامانه برای چك های حامل

طراحی سامانه برای چك های حامل

به گزارش تولیدو یك مقام مسئول اظهار داشت: واگذار شدن چك حامل در سامانه هایی كه برای این كار تدارك دیده شده، ثبت می شود تا روند گردش چك مشخص باشد و از سوءاستفاده ها و پول شویی ها از این طریق كاسته شود.به گزارش تولیدو به نقل از بانک مرکزی، محبوب صادقی، مدیر اداره اطلاعات بانکی بانک مرکزی از پیشرفت ها و چالش های روند اجرای قانون جدید چک و خدمات جدید نظام بانکی در قالب آن اطلاع داد و اظهار داشت: بعد از احصا و شناسایی نیازها و مشکلات قانون پیشین چک، در سال ۱۳۹۷ قانون جدید چک توسط نمایندگان مجلس تدوین و به بانک مرکزی برای اجرا ابلاغ گردید.
وی اضافه کرد: قانون جدید، یکی از اشکالات کنونی چک، یعنی عدم امکان شناسایی و اعتبارسنجی صادرکننده را حل کرده است.
به گفته صادقی، اعتبارسنجی چک به صورت سامانه محور انجام خواهد گرفت و به صورت کلی بیشتر امکانات جدید چک به صورت نرم افزاری و سیستمی به هموطنان عرضه خواهد شد؛ برای مثال فردی که می خواهد برای معامله خود از چک استفاده نماید، نمی تواند بیشتر از مبلغ اعتباری که توسط سامانه های اعتبار سنجی چک برای وی تعیین شده است، چک صادر کند.
وی عنوان کرد: در گذشته برای مردم لازم بود برای انجام معاملات خود صادر کننده چک را بشناسند تا بتوانند به چک صادر شده اعتماد کنند. اما مطابق قانون جدید، این شناسایی را بانک مرکزی و نظام بانکی از راه اعتبارسنجی انجام خواهند داد.
به گفته صادقی، مطابق ماده ۵ مکرر قانون جدید چک، افراد بدحساب و صادرکنندگان چک بی محل، مشمول محدودیت هایی نظیر عدم امکان دریافت دسته چک، عدم امکان افتتاح حساب بانکی جدید، عدم امکان دریافت تسهیلات بانکی، عدم امکان صدور ضمانت نامه بانکی و اعتبار اسنادی خواهند شد.
وی عنوان کرد: قانون جدید چک با هدف بازگرداندن اعتبار به چک، تهیه و تدوین شده است و کاهش قابل ملاحظه آمار چک های برگشتی نشان داده است در راه درستی حرکت می کنیم؛ اساسا بعد از اجرای کامل قانون جدید و بازگشت اعتبار چک، شاهد افزایش استفاده از چک در معاملات خواهیم بود.
صادقی عنوان کرد: در مورد چک حامل، واگذار شدن چک در سامانه هایی که برای این کار تدارک دیده شده ثبت می شود تا روند گردش چک مشخص باشد و از سوءاستفاده ها و پول شویی ها از این طریق کاسته شود.
وی اضافه کرد: روند رفع سوءاثر از چک برگشتی تغییر چندانی نخواهد کرد. فرد برای رفع سوءاثر از چک برگشتی خود یا باید مبلغ چک را پرداخت کند، یا نامه ای از قوه قضائیه در خصوص سرقت یا سوءاستفاده چک برگشتی خود در اختیار داشته باشد، یا اینکه با رفتن به دفاتر اسناد رسمی و عرضه رضایت نامه رسمی فرد شاکی، رفع سوءاثر از چک را انجام دهد.
به گفته صادقی، قانون جدید چک قانونی بسیار مترقی است که با همکاری نهادها و دستگاههای گوناگون و تلاشهای بی شائبه ایشان تهیه شده و از اواخر آذرماه سالجاری به شکل گام به گام اجرا خواهد شد.


منبع:

1399/08/26
20:27:49
5.0 / 5
1386
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
تولیدو