۶۲۱۴ میلیون دلار تامین ارز برای كالاهای اساسی انجام شد؛

واكنش بانك مركزی به عدم تامین ارز برای واردات روغن خام

واكنش بانك مركزی به عدم تامین ارز برای واردات روغن خام

بانك مركزی در واكنش به مباحث مطرح شده در خصوص عدم تامین ارز جهت واردات روغن خام، اعلام نمود: 6214 میلیون دلار تامین ارز برای كالاهای اساسی انجام شده و این بانك در اولویت بندی نقشی ندارد.به گزارش تولیدو به نقل از مهر، بانک مرکزی در واکنش به مباحث مطرح شده در خصوص توقف ۹ روزه تولید روغن بهشهر و اظهارات انجمن صنایع روغن درباره اینکه کارخانجات روغن به سبب مشکل تخصیص ارز در آستانه بحران هستند، اعلام نمود: بانک مرکزی از شروع سال تا حالا باوجود فشار تحریم ها، ارز کالاهای اساسی را طبق مقررات تامین کرده است؛ ضمن آنکه تعیین «اولویت بندی» نوع و میزان ارز کالاها برعهده وزارتخانه های ذیربط شامل صمت، جهاد کشاورزی و بهداشت، درمان و آموزش پزشکی است. در این اطلاعیه آمده است: باتوجه به انتشار اخباری در خصوص عدم تامین ارز نهاده های دامی و کالاهای اساسی با نرخ ۴۲۰۰ تومان، که منجر به تعطیلی بعضی از شرکت های تولیدی شده است، به آگاهی می رساند بانک مرکزی سقف تعیین شده در مصوبه ستاد اقتصادی دولت برای تامین ارز، را بطور کامل اجرا کرده است و این، وظیفه وزارتخانه های مربوطه است که با «اولویت بندی» در سقف مذکور، تعیین کنند برای چه کالاهایی و چه شرکت هایی تامین ارز شوند.

طی سال جاری بنا به مصوبه ستاد اقتصادی دولت، سقف ۸ میلیارد دلار ارز با نرخ ۴، ۲۰۰ تومان بمنظور تامین کالاهای اساسی به تفکیک ۵.۵ میلیارد دلار برای اقلام کالای اساسی (ذرت، دانه روغنی، روغن خام، کنجاله، جو و گندم) و ۱.۵ میلیارد دلار برای دارو و یک میلیارد دلار برای تجهیزات پزشکی در نظر گرفته شد.

تامین ارز کالاهای اساسی به نرخ ۴۲۰۰ تومان، از شروع سال تا اختتام مهرماه بابت واردات اقلام اساسی، به شرح زیر است:

ذرت – ۱۶۲۴ میلیون دلار

جو – ۲۶۰ میلیون دلار

دانه های روغنی – ۷۷۷ میلیون دلار

روغن خام – ۷۷۸ میلیون دلار

کنجاله – ۶۳۸ میلیون دلار

گندم – ۳۳۰ میلیون دلار

کود – ۴۰ میلیون دلار

کاغذ – ۳۰ میلیون دلار

تجهیزات و ملزومات پزشکی – ۶۱۵ میلیون دلار

دارو و مواد اولیه دارو – ۹۸۵ میلیون دلار

سایر – ۱۳۷ میلیون دلار

بدین سبب طی هفت ماه گذشته جمعاً مبلغ ۶، ۲۱۴ میلیون دلار توسط بانک مرکزی برای تامین کالاهای اساسی در نظر گرفته شده و همان گونه که آمار فوق نشان می دهد، این بانک باتوجه به گذشت ۷ ماه از امسال، تامین ارز کالاهای اساسی را طبق مصوبه ستاد اقتصادی دولت بطور کامل انجام داده است. اگر شرکتی مدعی است که مشکل تامین ارز دارد، دلیل آن به «اولویت بندی» هایی برمی گردد که توسط وزارتخانه مربوطه انجام شده و خارج از تخصص نهادی بانک مرکزی است و این بانک نقشی در آن ندارد. بر طبق این گزارش امروز، گروه صنعتی بهشهر در اطلاعیه ای اعلام نمود: باتوجه به عدم تامین ارز توسط بانک مرکزی جهت واردات روغن خام و عدم عرضه روغن خام به میزان مورد نیاز، تولید شرکت به مدت ۹ روز متوقف گردید. همچنین، امیرهوشنگ بیرشک، دبیر انجمن صنفی صنایع روغن در گفتگو با خبرنگار مهر در واکنش به توقف تولید روغن بهشهر به سبب عدم تامین ارز توسط بانک مرکزی جهت واردات روغن خام و عدم عرضه روغن خام به میزان مورد نیاز توسط شرکت بازرگانی دولتی ایران گفت: وزارت صمت واردکنندگان را به بانک مرکزی معرفی کرده اما مشکل، تخصیص ارزِ قابل انتقال است. در واقع مهم این است که ارز تخصیص داده شده قابلیت انتقال داشته باشد در غیر این صورت فایده ای ندارد. وی با اعلان اینکه الان ۶۰ هزار تن روغن خام در گمرکات دپو شده است، اضافه کرد: حدود دو ماه است که این روغن ها در گمرکات مانده اند و مشکل همان بحث تخصیص ارز قابل انتقال است و مرتب در حال رایزنی و پیگیری هستیم که این مشکل رفع گردد.

1399/08/04
17:40:21
5.0 / 5
1848
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
تولیدو