در گفت وگو با مهر مطرح شد؛

احتمال آزادسازی منابع ارزی كشورمان در عراق بالاست

احتمال آزادسازی منابع ارزی كشورمان در عراق بالاست

رئیس اتاق بازرگانی ایران و عراق اظهار داشت: سوداگران با گره زدن بازار ارز به انتخابات آمریكا تلاش داشتند انتظارات منفی را تشدید كنند؛ حال آن كه اتفاق مخربی پیش روی بازار ارز نیست.یحیی آل اسحاق در گفت و گو با خبرنگار مهر درباره آینده بازار ارز اظهار داشت: با بررسی روند چند سال اخیر، می توان دریافت تقاضای واقعی ارز در کشور برای تجارت بین ۵۰ تا ۶۰ میلیارد دلار است. بدین سبب اگر ملاک بررسی تقاضای واقعی باشد، عرضه با ۶۰ میلیارد دلار تقاضای ارزی متناسب باشد.
رئیس اتاق بازرگانی ایران و عراق با اشاره به سایر تقاضاها در بازار ارز که نقش بسیار مهمی در تحولات بازار ارز ایفا می کند، گفت: قاچاق یکی از مصادیق تقاضاهای مؤثر در افزایش نرخ ارز است که فشار زیادی به این بازار وارد میکند. کالای قاچاق با دلار به کشور وارد می شود و برمبنای آمار سالیانه، ارزش کالای قاچاق ورودی به ۱۰ تا ۱۵ میلیارد دلار نیز می رسد.
وی با اشاره به دیگر تقاضاهای مؤثر در افزایش نرخ ارز اضافه کرد: برخی به جهت آنکه تصور می کنند ارزش پول ملی در حال سقوط است، برای حفظ دارایی های خرد یا کلان خود ملک، طلا و ارز نگه داری و احتکار می کنند. به سبب سهل المعامله و سهل الوصول بودن ارز، گرایش مردم به خرید ارز بیشتر از سایر بازارهاست. جدا از این تقاضا عده ای نیز کسب وکار دلالی ارز و سوداگری به راه انداخته و با ایجاد تقاضا برای جابه جایی ارز، سبب افزایش فشار به بازار ارز می شوند.
۸۰ میلیارد دلار ارز بلوکه شده در سایر کشورها داریم!
وزیر سابق بازرگانی درباره محدودیت های عرضه ارز در بازار اظهار داشت: به سبب محدودیت های به وجود آمده در حوزه صادرات نفتی و غیرنفتی و همین طور محدودیت های ناشی از ویروس کرونا، در حال تجربه شرایط سختی در حوزه اقتصادی هستیم. اگر تنها قسمتی از ۸۰ میلیارد دلاری ارز بلوکه شده کشورمان آزاد شود، نگرانی ها از بین می رود و با همین ذخایر، بخش قابل توجهی از مشکلات ارزی کشور حل خواهد شد.
آل اسحاق با اشاره به سفرهای اخیر برخی مسئولین و تلاش آنان برای بازگردانی اموال مسدود شده در سایر کشورها اضافه کرد: باتوجه به رایزنی های اخیر، احتمال بازگردانی ۵ میلیارد ارز مسدود شده در عراق بسیار بالاست. الکاظمی نخست وزیر جدید عراق کمیته ای در این خصوص تشکیل داده تا این مساله پیگیری و به سرانجام برسد. درباب چین نیز این مساله به جد توسط آقای ظریف و لاریجانی در حال پیگیری است و روند مثبتی دارد.
نرخ ارز کاهش پیدا خواهد کرد
وی با اشاره به لزوم تغییر رویه کنونی عرضه و تقاضای ارزی در کشور اظهار داشت: ۸۰ درصد تقاضاهای امروز بازار ارز، برای واردات کالاهای اساسی و مواد اولیه واحدهای تولیدی است. اگر سیستم تهاتر جایگزین تقاضاهای معمولی شود، مقدار زیادی از نیازها در سایه تهاتر بر طرف می شود که از نتایج این مساله توسعه صادرات، مدیریت بهینه منابع ارزی و حل مشکلات وارداتی خواهد بود.
رئیس اتاق بازرگانی ایران و عراق با اعلان اینکه تقاضاهای غیر اساسی عامل افزایش نرخ ارز است، اضافه کرد: این تقاضاها از برداشت و انتظاراتی که در جامعه نسبت به مقوله ارز وجود دارد، ناشی می شود. بد خواهان کشور و سوداگران بازار ارز تلاش داشتند با ایجاد انتظارات منفی، قیمت ارز را بالا برند. این افراد هم اکنون نیز با گره زدن بازار ارز به انتخابات آمریکا در حال تشدید این انتظارات منفی هستند؛ حال آنکه اتفاق منفی پیش روی بازار نخواهد بود.
آل اسحاق با بیان این که بطور قطع قیمت واقعی ارز نرخ های کنونی بازار آزاد نیست، اظهار داشت: اگر بتوانیم بین مردم و سیاست گذاران اقتصادی اعتماد برقرار نماییم، انتظارات منفی تعدیل و نسبت به آینده خوش بینی ایجاد خواهد شد.
وی در آخر تاکید کرد: با اجرای سیاست های مطرح شده و بررسی عوامل پیش رو، روند نزولی مشابه پاییز سال ۹۷ و کاهش نرخ ارز دور از ذهن نیست. هم اکنون بازار معاملات ارز، بازار پر ریسکی است و کسانی که با نیت حفظ ارزش پول در این عرصه وارد شده اند، باید بدانند که احتمال ریزش در بازار ارز افزایش یافته است.


1399/08/01
12:50:01
5.0 / 5
1490
تگهای خبر: اقتصاد , بازار , تولید , خرید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۵
تولیدو