معاون وزیر صمت اعلام كرد:

تصویب ایجاد محدودیت برای مشوق های صادرات مواد خام و كالاهای واسطه

تصویب ایجاد محدودیت برای مشوق های صادرات مواد خام و كالاهای واسطه

به گزارش تولیدو معاون طرح و برنامه وزارت صمت اعلام نمود: با پیشنهاد وزارت صنعت، معدن و تجارت و تصویب كمیسیون اقتصادی دولت، ایجاد محدودیت برای مشوق های صادرات مواد خام و كالاهای واسطه ای تصویب گردید.


به گزارش تولیدو به نقل از وزارت صنعت، معدن و تجارت، سعید زرندی از تصویب ایجاد محدودیت برای مشوق های صادرات مواد خام و کالاهای واسطه ای آگاهی داد و اظهار داشت: در امتداد منویات مقام معظم رهبری و تاکیدات ایشان بر جلوگیری از خام فروشی و نیز در جهت سیاست های کلی بخش معدن و بند ۵ سیاستهای کلی تولید ملی، پشتیبانی از کار و سرمایه ایرانی، موضوع "تکمیل زنجیره ارزش و فاصله گیری از خام فروشی" ماده ۱۴۱ قانون در لایحه اصلاح مالیات مستقیم در دست بررسی و تنظیم در سطح دولت، مورد اصلاح قرار گرفت.
وی بیان کرد: بدین ترتیب امتیازات در نظر گرفته شده جهت صادرات کالاها و خدمات و مزایای محاسبه درآمد مالیاتی با نرخ صفر در این قانون برای صادرات مواد خام محدودتر گردید.
معاون طرح و برنامه وزارت صمت اظهار داشت: سهم ۲۰ درصدی صادرات مواد خام مشمول این مزیت در قانون فعلی به ۱۰ درصد کم شد.
زرندی توضیح داد: در صورت تصویب این قانونی و عملیاتی شدن آن، ۹۰ درصد صادرات مواد خام مشمول هیچگونه معافیت مالیات بر درآمدی نخواهند بود.
معاون طرح و برنامه وزارت صنعت، معدن و تجارت اظهار داشت: همین طور بمنظور تکمیل زنجیره ارزش نیز برای نخستین بار مقرر شد که صادرات برخی کالاهای واسطه ای که امکان تکمیل زنجیره در داخل را دارند، تنها ۳۰ درصد از درآمد حاصل از صادرات آنها، مشمول مالیات با نرخ صفر گردیده و از ۷۰ درصد مابقی درآمد صادراتی، مالیات بر درآمد ستاندن گردد.
زرندی اشاره کرد: با تصویب و اجرایی شدن این قانون، انگیزه صادرات مواد خام و کالاهای واسطه ای محدود گردیده و برمبنای سیاست های توسعه صنعتی مدیریت خواهد شد.
معاون طرح و برنامه وزارت صمت افزود: با اولویت دادن به تامین مواد مورد نیاز صنایع داخلی کشور، تکمیل زنجیره ارزش در داخل، مورد تاکید قرار گرفته به طوریکه صادرات مواد خام به سمت صادرات مواد معدنی فرآوری شده و محصولات نهایی با ارزش افزوده بالاتر هدایت شود که اساسا درآمد بالاتری را برای کشور فراهم و اشتغال بیشتری را به همراه خواهد داشت.
وی در آخر اظهار داشت: مقرر شد فهرست مواد خام با همکاری وزارت صنعت، معدن و تجارت و وزارت اقتصاد و اتاق بازرگانی تهیه و برای تصویب نهایی به دولت ارائه شود.


منبع:

1399/06/13
18:07:56
5.0 / 5
1681
تگهای خبر: اقتصاد , تولید , خدمات , صادرات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۱
تولیدو