رییس كمیسیون اقتصاد سلامت اتاق تهران:

نگران كیفیت رمدسیویر ایرانی نباشید

نگران كیفیت رمدسیویر ایرانی نباشید

به گزارش تولیدو چند هفته بعد از آنكه شركت آمریكایی گیلیاد از تولید انبوه دارویی اطلاع داد كه بر برخی از بیماران بدحال كرونایی تأثیر مثبت داشته، ایران اعلام نمود این دارو را با تولید داخل روانه بازار خواهد نمود.


به گزارش تولیدو به نقل از ایسنا، با وجود گذشت حدود شش ماه از شیوع جهانی ویروس کرونا، هنوز هیچ یک از کشورها و تیم های تحقیقاتی به داروی احتمالی این ویروس دست نیافته اند و در تمام بیمارستان های جهان، تنها تلاش می شود، نشانه های بروز بیماری در بخش های مختلف تسکین پیدا کند.
در ماه های گذشته نام خیلی از داروها در بین گزینه های تأثیر گذار در درمان کرونا عنوان شد که برخی از آنها بعد از چند ماه به علت عدم اثرگذاری حذف شدند یا از میزان امیدواری به آنها کاسته شد. در این میان داروی رمدسیویر هم یکی از گزینه ها بود که هرچند در ابتدا تأثیر گذاری آن رد شد اما در نهایت در برخی از کشورها به سبد درمان بیماران کرونایی افزوده شد.
شرکت آمریکایی گیلیاد بعنوان سازنده این دارو اعلام نموده که تولیدات انبوه خود در این حوزه را شروع کرده است اما ترامپ رئیس جمهور آمریکا، در همان روزهای نخست بخش قابل توجهی از محصولات این شرکت برای سه ماه آینده را خریداری کرد.
در ایران در ماه ها قبل بحث استفاده از رمدسیویر یا کنار گذاشتن آن مطرح بود اما در نهایت با تایید وزارت بهداشت بنا شد که این دارو با تشخیص پزشکان وارد فرآیند درمان برخی از بیماران شود. همانطور که تولیدکنندگان ایرانی پیش از این هم وعده داده بودند، امکان تولید داخلی این دارو وجود داشت و در ایام اخیر با عبور از مقدمات ابتدایی، شرایط برای توزیع نمونه داخلی رمدسیویر فراهم گشته است.
محمود نجفی عرب – رئیس کمیسیون اقتصاد سلامت اتاق بازرگانی تهران – در گفت و گو با ایسنا، درباره چگونگی دست یابی به این دارو در ایران می گوید: ما از چند ماه قبل مقدمات ابتدایی تولید این دارو را بررسی نموده بودیم و چند شرکت داخلی کار روی آنرا شروع کرده بودند. با تایید وزارت بهداشت یکی از این شرکت ها، مواد اولیه ای که از خارج از کشور وارد شده بود را به این دارو تبدیل نموده و آماده فروش کرد و خط تولید هم ظرف روزهای آینده رسما شروع به کار می کند.
به قول وی، در کنار شرکت فعلی، چند شرکت دیگر ایرانی هم ابراز آمادگی کرده اند تا چه در عرصه تولید و تأمین مواد اولیه و چه در بسته بندی و توزیع نهایی به بازار ورود کرده و نیاز داخلی را پوشش دهند.
نجفی عرب در پاسخ به این سؤال که آیا کیفیت داروی ساخت داخل، با آنچه در آمریکا تولید می شود، برابری می کند، اظهار داشت: مردم در این حوزه نگران نباشند. شرکت های داروساز داخلی از نظر علمی، جایگاه بسیار قابل دفاعی دارند و با شرکت ها و کشورهایی در خارج از کشور کار می کنند که آنها هم توانایی بالای خویش را ثابت کرده اند. ازاین رو امیدواریم با پیگیری صورت گرفته از جانب شرکت های ایرانی، این دارو به دست بیمارانی که به آن نیاز دارند برسد.1399/05/02
17:03:30
5.0 / 5
1955
تگهای خبر: اقتصاد , بازار , تولید , خرید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
تولیدو