گام محققان دانشگاهی برای جلوگیری از خام فروشی؛

تولید بیش از ۱۵۰ نوع ماده شیمیایی بسیار خالص در كشور

تولید بیش از ۱۵۰ نوع ماده شیمیایی بسیار خالص در كشور

تولیدو: پژوهشگران یك شركت دانش بنیان در برج فناوری دانشگاه صنعتی امیركبیر موفق به توسعه دانش فنی و تولید بیش از 150 نوع ماده شیمیایی بسیار خالص شدند.


به گزارش تولیدو به نقل از ایسنا، دکتر مهران جوانبخت، عضو هیات علمی دانشکده شیمی دانشگاه صنعتی امیرکبیر اظهار نمود: مواد شیمیایی خلوص بالا کاربردهای مختلفی در صنایع غذایی، دارویی، الکترونیک، پتروشیمی و آزمایشگاه های مراکز دانشگاهی و صنعتی دارند. در صورتیکه ارزش خاک برخی معادن در حدود چند ده دلار به ازای هر تن است، این مبلغ معادل قیمت یک کیلوگرم ماده شیمیایی با خلوص بالا شمرده می شود.

وی افزود: به عبارتی با تولید یک کیلوگرم ماده شیمیایی خلوص بالا می توان از خام فروشی یک تن خاک معدن یا یک بشکه نفت خام جلوگیری کرد.

جوانبخت با تاکید بر اینکه ایران با وجود ۷ درصد منابع معدنی دنیا به سبب کم توجهی به فناوری های پیشرفته مواد شیمیایی سهم ناچیزی در بازار جهانی ۷۰۰ میلیارد دلاری آن داشته است، بیان کرد: برمبنای آمار گمرک جمهوری اسلامی ایران، بیشترین حجم واردات کالا و مواد اولیه به کشور مربوط به مواد شیمیایی است.

عضو هیئت علمی دانشگاه امیرکبیر اشاره کرد: از طرفی باتوجه به اعمال تحریم ها مقابل جمهوری اسلامی ایران در چند سال قبل واردات مواد شیمیایی خصوصاً مواد شیمیایی راهبردی و مواد با خلوص بالا با مشکلات زیادی روبرو شده که این مشکلات برای مراکز تحقیقاتی که نیاز به مواد خلوص بالا دارند، بیشتر نمایان شده است.

وی با تاکید بر اینکه دانش تولید و تخلیص مواد شیمیایی علاوه بر دانش فنی بالا و تجهیزات پیشرفته در زمینه تحقیق به نیروی انسانی متخصص و با تجربه نیز نیاز دارد، اشاره کرد: بنا بر این تابحال شرکت های محدودی در کشور در این عرصه فعال شده اند. استفاده از ظرفیت های زیرساختی و انسانی موجود در دانشگاه ها راهکار مناسبی برای شرکت های دانش بنیان جهت فعالیت دراین زمینه شمرده می شود.

وی با اشاره به همکاری دانشکده شیمی با شرکت های دانش بنیان اظهار داشت: یکی از شرکت های شرکت دانش بنیان امیرکبیر با هدف تامین قسمتی از نیاز مواد تخصصی مراکز تحقیقاتی، با همکاری اساتید چند دانشگاه و بهره مندی از چندین آزمایشگاه تخصصی دانشگاهی و واحد تولیدی در پارک های علمی و فناوری از سال ۱۳۹۸ آغاز به تولید طیف گسترده ای از مواد شیمیایی خلوص بالا با علامت تجاری خاصی کرده است.

وی افزود: این مواد شامل بیش از ۱۵۰ نوع از نمک های لیتیم، کبالت، نیکل، منگنز، پتاسیم، سزیم، کلسیم، منیزیم، باریم، مس، نقره، پلاتین، پالادیوم، زیرکونیم، سریم، سزیم، سرب، لانتانیوم، کروم، تیتانیم، آهن، آلومینیوم، قلع، آنتیموان، وانادیوم، مولیبدن، تنگستن، بور، آمونیوم و سدیم است.

وی اشاره کرد: بعضی از مواد پیشرفته این شرکت برمبنای سفارش صنایع شروع شده و طبق برنامه بخش تحقیق و توسعه شرکت پیش بینی می شود تا آخر سال ۵۰ نوع ماده شیمیایی خلوص بالای دیگر به سبد محصولات اضافه شود.
وی تصریح کرد: دانشجویان و اساتید دانشگاه و همین طور شرکت های تولیدی که صاحب فناوری در حوزه مواد پیشرفته هستند، در چارچوب همکاری با دانشکده شیمی و این شرکت می توانند با ستاندن تاییدیه های کنترل کیفی یا تکمیل پروسه تولید محصولات خودرا در سبد این شرکت دانش بنیان به فروش برسانند.

وی با اعلان اینکه باتوجه به ظرفیت های موجود، این شرکت آمادگی دارد برخی مواد پیشرفته وارداتی صنایع همچون مواد شیمیایی با خلوص بالا و فرمولاسیون ها را برای صنایع تامین کند، اضافه کرد: از دستاوردهای فناورانه این همکاری در حوزه مواد پیشرفته تابحال ۶ اختراع بین المللی و ۱۵ اختراع ملی ثبت شده است.

بر اساس اعلام دانشگاه امیرکبیر، بگفته جوانبخت، خوشبختانه با اعتماد مراکز تحقیقاتی به این مجموعه، تابحال نتایج چندین پژوهش توسط پژوهشگران دانشگاه های تهران، صنعتی امیرکبیر، دانشگاه ارومیه، پژوهشگاه صنعت نفت، سازمان پژوهش های علمی و صنعتی ایران، سازمان استاندارد ایران و دانشگاه های خارج از کشور همچون کانادا که از مواد شیمیایی این شرکت در تحقیقات خود بهره برده اند، در مجلات علمی با نمایه های معتبر بین المللی انتشار یافته است.

منبع:

1399/04/28
13:33:20
5.0 / 5
2186
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
تولیدو