فروشگاه های اینترنتی ملزم به اعلام به روز قیمت و موجودی كالا شدند

فروشگاه های اینترنتی ملزم به اعلام به روز قیمت و موجودی كالا شدند

مركز توسعه تجارت الكترونیكی طی اطلاعیه ای اعلام نمود كه فروشگاه های اینترنتی دارای نماد اعتماد الكترونیكی ملزم به اعلام به روز قیمت و موجودی كالا هستند.


به گزارش تولیدو به نقل از ایسنا، در این اطلاعیه به ماده ۳۳ فصل اول از باب سوم قانون تجارت الکترونیکی استناد شده که بر مبنای آن فروشندگان کالا و عرضه دهندگان خدمات باید اطلاعات مؤثر در تصمیم گیری مصرف کنندگان جهت خرید و یا قبول شرایط را از زمان مناسبی قبل از عقد قرارداد در اختیار مصرف کنندگان قرار دهند. همچون اطلاعات لازم، اعلام کلیه هزینه هایی است که برای خرید کالا بر عهده مشتری خواهد بود، همچون قیمت کالا و یا خدمات، میزان مالیات، هزینه حمل و هزینه تماس.
در ادامه این اطلاعیه ذکر شده که به استناد ماده یاد شده، چنانچه کسب و کارهای اینترنتی کالایی را موجود ندارند باید عدم موجودی کالا را در سایت شان اعلام کنند.
همینطور قیمت کالاها باید در سایت به روز شده باشد و چنانچه به علت نوسانات بازار از قیمت نهایی کالایی اطمینان ندارند باید در سایت اعلام کنند تا خریدار پیش از مبادرت به سفارش کالا، قیمت نهایی را استعلام کند.
لازم به یادآوری است که شهریور ماه سال قبل رئیس مرکز توسعه تجارت الکترونیک از رتبه بندی نماد اعتماد کسب و کارهای اینترنتی در آینده نزدیک اطلاع داده و گفته بود که داشتن نماد الکترونیک به مفهوم اعتماد صد در صد به سایت ها نیست و مشتریان باید احتیاط های لازم را در نظر بگیرند. هم اکنون در جهت اجرای طرح رتبه بندی شهروندان می توانند با کلیک بر روی نماد اعتماد الکترونیکی سایت کسب و کارهای اینترنتی سطح مغایرت از دستورالعمل، سوابق پاسخگویی به شکایات و سابقه فعالیت سایت مورد نظر را بررسی نمایند.
در این میان جدید ترین آمار انتشار یافته از جانب وزارت صنعت، معدن و تجارت (صمت) پارسال ۱۵ هزار و ۴۵۱ نماد اعتماد الکترونیکی به کسب و کارها اعطا شده که نسبت به اعطای ۱۳ هزار و ۹۳۳ نماد اعطا شده در سال ۱۳۹۷ حدود ۱۰.۹ درصد افزایش داشته است.
همینطور رسیدگی به شکایات از کسب و کارهای اینترنتی پارسال ۹.۸ درصد نسبت به سال ۱۳۹۷ افزایش داشته و به ۹۸۴۶ شکایت رسیدگی شده است.
منبع:

1399/04/14
16:59:36
5.0 / 5
2301
تگهای خبر: بازار , خدمات , خرید , سایت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۲
تولیدو