معاون وزیر صنعت خبر داد:

بازبینی در قیمت لوازم خانگی

بازبینی در قیمت لوازم خانگی

به گزارش تولیدو معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت از بازبینی در قیمت های لوازم خانگی آگاهی داد و اظهار داشت: حداكثر افزایش قیمت تلویزیون 20 درصد و سایر كالاهای لوازم خانگی 25 درصد نسبت به بهمن 97 مصوب شده است.به گزارش تولیدو به نقل از مهر، عباس تابش با اعلان اینکه در طول هفته گذشته نشست های مختلفی با انجمن تولیدکنندگان و اتحادیه فروشندگان لوازم خانگی انجام شده است، گفت: با مصوبه هفته گذشته، ثبت قیمت لوازم خانگی در سامانه ۱۲۴ الزامی است که بر این اساس، حداکثر افزایش قیمت تلویزیون ۲۰ درصد نسبت به قیمت مصوب بهمن ۹۷ و نرخ سایر کالاهای این گروه صنعتی حداکثر ۲۵ درصد نسبت به بهمن سال ۹۷ تعیین شده است.
معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت با اعلان اینکه این بازبینی در قیمت ها برمبنای آنالیز قیمت و لحاظ کردن فاکتورها و متغیرهای کلان اقتصادی انجام شده است، اظهار داشت: از ۲۰ خرداد ماه تولیدکنندگان یک هفته فرصت داشتند تا نرخ های مصوب خودرا در سامانه ۱۲۴ سازمان حمایت درج کنند.
وی اشاره کرد: تمامی صنوف، عمده فروشان و خرده فروشان لوازم خانگی مکلفند به تفکیک برندها، قیمت های اعلامی سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان را رعایت نمایند.
تابش بیان کرد: اولویت بازرسی در هفته جاری و هفته قبل، بر پنج قلم کالای لوازم خانگی، برنج، شکر، نهاده های دامی و لاستیک و خودرو بعنوان اولویت های بازرسی متمرکز شده است، که البته اینها علاوه بر ۱۰۰ قلم کالایی است که همه روزه از طرف بازرسان این سازمان مورد بازرسی قرار می گیرند.
وی با تمایز قائل شدن بین پدیده های گرانی کالا و گرانفروشی اظهار داشت: در حوزه برخوردی از شروع امسال تابحال ۲۴۰ فقره پرونده از طرف این سازمان به سازمان تعزیرات حکومتی ارسال شد که حدود دو برابر آمار سال ۹۸ است، در سال ۹۷ تعداد ۹۹۴ پرونده قیمتی در سازمان حمایت بررسی شده بود که در سال ۹۸ با رشد ۹۸ درصدی به یکهزار و ۹۶۴ پرونده رسید.
به گفته تابش، این در حالیست که در سال ۹۸ نسبت به سال ۹۷ رشد ۱۶ درصدی ارسال پرونده ها به سازمان تعزیرات حکومتی را داشتیم، در تعداد تخلفات کشف شده نیز رشد ۱۸ درصدی پرونده های ارسالی به تعزیرات حکومتی را شاهد بودیم.
وی اضافه کرد: سامانه گارانتی ظرف دو هفته آینده رونمایی خواهد شد که نقش قابل توجهی در کنترل بازار کالاهای مصرفی و با دوام خواهد داشت. تابش با اعلان اینکه اگر کالایی نرخ ارز آن جابه جا شده، به این معنا نیست که نقش آن کالا در سفره مردم نیز جابه جا شده، اظهار داشت: سازمان حمایت بر تعیین قیمت این کالاها حتما ورود کرده و نقش خواهد داشت؛ بنابراین، باید ابتدا تغییر قیمتها توسط سازمان حمایت تأیید شود. رئیس سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان اظهار داشت: بیشتر دنبال این هستیم که حق مصرف کننده و تولید کننده رعایت شود. اصنافی که درگیر عرضه لوازم خانگی هستند، ابتدا باید قیمت ها را در سامانه ۱۲۴ درج کنند و دوم قیمت ها را متناسب و برمبنای نرخی که در سامانه ۱۲۴ درج شده، تعیین کنند. وی با اعلان اینکه پیشنهاد سازمان حمایت این بود که ۱۰ درصد بالای قیمت مصوب خودرو بعنوان منشأ تعزیر در نظر گرفته شود، اشاره کرد: این مساله به کمیته های مربوط ارسال شده و در دست بررسی است؛ این در حالیست که وقتی قیمت مصوب برای خودرو وجود دارد، آنگاه قیمت های بازاری باید بر اساس عرضه و تقاضا باشد، اما سازمان حمایت دراین زمینه معتقد می باشد که باید سقف قیمتی در بازار تعیین شود. تابش با اعلان اینکه این مساله بعد از نهایی شدن در کمیته های مربوط به ستاد تنظیم بازار ارسال خواهد شد و هر تصمیمی که در نهایت ستاندن شود، اجرایی خواهد شد؛ گفت: حالا جمع بندی در دستگاه های مختلف بر این شده که قیمت ها توسط شورای رقابت در زمینه خودرو اعلام گردد. وی ادامه داد: بر این اساس آنالیز قیمتی و اعلام قیمت نهایی خودرو ها نیز باید از طرف این شورا بررسی و اعلام گردد.


منبع:

1399/03/25
14:13:35
5.0 / 5
2653
تگهای خبر: اصناف , اقتصاد , بازار , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
تولیدو