اتاق بازرگانی تهران اعلام كرد:

افت ۲۷ درصدی تجارت جهانی

افت ۲۷ درصدی تجارت جهانی

تولیدو: اتاق بازرگانی تهران در تازه ترین گزارش خود به بررسی وضعیت تجارت جهانی در سال 2020 و زیر سایه كرونا پرداخته و اعلام نموده میزان تجارت در فصل دوم سال جاری میلادی 27 درصد كاهش خواهد یافت.


به گزارش تولیدو به نقل از ایسنا، طبق گزارش اتاق بازرگانی تهران، بعد از همه گیری ویروس کرونا در جهان، ارزش تجارت کالایی دنیا در فصل نخست سال ۲۰۲۰ با کاهش سه درصدی رو به رو شده است.
همین طور پیش بینی ها نشان میدهد که این روند با شدت بیشتری در فصل دوم سال ۲۰۲۰ نیز ادامه پیدا کند و به این ترتیب، با کاهش ۲۷ درصدی تجارت جهانی در فصل دوم مواجه خواهیم شد. این در حالیست که حجم تجارت جهانی تنها یک درصد کاهش خواهد یافت که نشان دهنده افت ارزشی کالاها در تجارت بین المللی است.
با توجه به این که شیوع ویروس کرونا به کاهش کم سابقه بهای نفت در بازارهای جهانی منجر شده، قیمت نهایی کالاهای اساسی در سطح تجارت بین الملل نیز به شدت افت کرده است.
طبق گزارش ها، قیمت کالاهای اساسی در ماه مارس، کاهش ۲۰ درصدی پیدا کرده که در سال های گذشته بی سابقه بوده است. در بحران مالی کشورهای غربی در سال ۲۰۰۸ نیز قیمت کالاهای اساسی تنها حدود ۱۸ درصد افت کرده بود.
این کاهش قیمت، تاثیر خودرا بر بازار کالاهای اساسی صادرشده از طرف کشورهای در حال توسعه نیز نشان داده است. ارزش کالاهای اساسی صادر شده از طرف این کشورها در ژانویه ۱.۲ درصد، در فوریه ۸.۵ درصد و در ماه مارس ۲۰.۴ درصد کاهش یافته است.
براوردها نشان میدهد که در سومین ماه از سال جاری میلادی، قیمت نفت با افت ۳۳ درصدی روبه رو شده که کاهش قیمت سوخت اصلی ترین عامل موثر بر روی آن بوده است و این در حالیست که قیمت مواد معدنی، فلزات، مواد غذایی و مواد اولیه کشاورزی تنها چهار درصد کاهش یافته است.
منبع:

1399/03/04
15:29:54
5.0 / 5
2878
تگهای خبر: بازار , قیمت , كالا , كشاورزی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
تولیدو