پسته زرندیه مقهور كرونا نشد

پسته زرندیه مقهور كرونا نشد

به گزارش تولیدو مركزی رئیس هیأت مدیره تعاونی تولیدكنندگان پسته استان مركزی اظهار داشت: با وجود اینكه مشكلاتی در صادرات پسته تولیدی استان مركزی به ویژه شهرستان زرندیه به سبب شیوع بیماری كرونا بوجود آمد، اما خوشبختانه این ویروس منحوس نتوانست مانع از صادرات این محصول راهبردی قطب تولید پسته استان شود.


محمود بارانی در گفت و گو با ایسنا، با تاکید بر اینکه مشکلات تولید پسته زرندیه جدای از مشکلات کشور نیست، اظهار نمود: با شیوع ویروس کرونا همانطور که پیش بینی می شد حوزه صادرات کالا در کشور به سبب اعمال برخی محدودیت ها با چالش مواجه گردید.
وی بیان کرد: درعین حال که تولیدکنندگان ایرانی در ایام شیوع بیماری کرونا با موانع و مشکلات صادرات دست و پنجه نرم می کردند، اما خوشبختانه صادرات پسته تولیدی این شهرستان به نسبتی کمتر از صادرات سایر کالاها برای متقاضیان کشورهای اروپایی و خاورمیانه انجام شد.
بارانی اضافه کرد: تولید و صادرات پسته شهرستان زرندیه با مشکلات مختلفی روبروست و کرونا نیز باصطلاح قوز بالاقوز شد اما با این وجود با تدابیر صورت گرفته مشکل جدی پیش روی صادرات این محصول بوجود نیامد. عدم گشایش LC از طرف بانک ها و قبول نکردن بار از طرف شرکت های بیمه باعث شده بود که تحویل بار به دست مشتری با ریسک همراه باشد گرچه تقاضا برای خرید محصول پسته از طرف کشورهای خارجی وجود داشت.
وی اعمال برخی محدودیت ها در مرزهای خاکی بر اثر شیوع ویروس کرونا را مشکل دیگر صادرات پسته در ایام کرونایی بیان کرد و اضافه کرد: محدودیت های کرونایی منجر به متوقف شدن مقطعی ورود و خروج شد، اما با برنامه ریزی و پیگیری های صورت گرفته صادرات این محصول از شهرستان زرندیه بوسیله مرزهای هوایی و دریایی و در بعضی موارد با سختی فراوان بوسیله مرز خاکی برای کشورهای همسایه انجام شد.
رئیس هیأت مدیره تعاونی تولیدکنندگان پسته استان مرکزی اشاره کرد: پسته زرندیه به نسبت سایر کالاهای کشور بمراتب بیشتر صادر شد و الان مقدار محدودی پسته در انبار وجود دارد. گرچه میزان صادرات در یک مقطع تا حدودی کم شد.
وی بیان کرد: الان صادرات پسته بوسیله مرزهای هوایی و دریایی و گاهی بوسیله مرز خاکی در حال انجام می باشد و خوشبختانه مشتاقان پسته زرندیه در سراسر جهان همچنان متقاضی خرید این محصول هستند.
بگفته بارانی بیش از ۹۰ درصد محصول تولیدی پسته شهرستان زرندیه قابلیت صادرات دارد و الان بیش از ۵۰ درصد محصول صادر گردیده است و مابقی آن در حال صادرات است. میزان صادرات صورت گرفته پسته زرندیه امسال به میزان صادرات صورت گرفته در سال قبل و در همین مدت تفاوتی نداشته است که بیان کننده آن است که کرونا تاثیر چندانی در صادرات پسته نداشته است.
منبع:

1399/02/10
20:14:04
5.0 / 5
2795
تگهای خبر: تولید , خرید , شركت , صادرات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۲
تولیدو