برای حمایت از بنگاه های كوچك آسیب دیده از كرونا

به ازای هر شاغل ۱۲ میلیون تومان تسهیلات پرداخت می شود

به ازای هر شاغل ۱۲ میلیون تومان تسهیلات پرداخت می شود

به گزارش تولیدو معاون حقوقی، مجلس و استان های وزارت صنعت، معدن و تجارت (صمت) اعلام نمود كه برای پشتیبانی از بنگاه های صدمه دیده از كرونا، به هر بنگاه فعال به ازای هر نفر شاغل ۱۲ میلیون تومان تسهیلات اعطا می شود و پیشبینی شده ۵۰ یا ۷۰ درصد از این مبلغ، بسته به وضعیت بنگاه به شاغلین پرداخت گردد و بقیه آن صرف سرمایه در گردش واحد شود.به گزارش تولیدو به نقل از ایسنا، افشار فتح الهی با حضور در گفت وگوی ویژه خبر ۲۱ شبكه یك سیما اظهار داشت: برنامه ریزی دولت پرداخت ۵۲ هزار میلیارد تومان تسهیلات جهت حفظ اشتغال موجود بنگاه ها و تأمین سرمایه در گردش مورد نیازشان است كه پیشبینی می شود كسب و كارهایی در حوزهای گردشگری، تولیدكنندگان، صنوف، باشگاه های ورزشی و مراكز فرهنگی و هنری به تشخیص دستگاه های مربوطشان مشمول این تسهیلات شوند.

او اضافه كرد: همینطور آئین نامه ای برای پرداخت این تسهیلات پیشبینی شده كه در نخستین فرصت پس از این كه به تصویب ستاد مدیریت كرونا برسد جزئیات آن منتشر خواهد شد.

فتح الهی با اشاره به صدمه خیلی از كسب و كارها به دنبال شیوع كرونا اظهار نمود: اولویت پرداخت این تسهیلات بنگاه های كوچك و كسب و كارهایی است كه تعداد شاغلین آنها خیلی زیاد نیست. ازاین رو امكان دارد حجم این بنگاه ها زیاد باشد ولی تعداد شاغلین پایین است؛ چونكه مبنای ما پشتیبانی از میزان شاغلین است. ازاین رو امكان دارد تعداد واحدها زیاد باشد اما ارقام پایین خواهد بود.

به گفته معاون حقوقی، مجلس و استان های وزارت صنعت، معدن و تجارت شرایط كلی پرداخت تسهیلات یاد شده این است كه واحد در سال ۹۸ فعال بوده باشد، پس از شیوع كرونا یعنی از اول اسفند سال قبل تعدیل نیرو نكرده باشد و امسال هم بتواند با شاغلین اش قرارداد همكاری ببندد.

وی با بیان این كه پیشنهاد نهایی كارگروه تشكیل شده كه باید به تصویب ستاد مدیریت كرونا برسد، پرداخت ۱۲ میلیون تومان به ازای هر شاغل است، خاطرنشان كرد: پیشبینی شده ۵۰ یا ۷۰ درصد از این مبلغ، بسته به وضعیت بنگاه به شاغلین پرداخت گردد و بقیه آن صرف سرمایه در گردش واحد شود.

فتح الهی درباره ابزارهای نظارتی كه تضمین كند این كه حتما این مبلغ صرف تولید شود و به واحدهای صدمه دیده برسد، خاطرنشان كرد: دستگاه های نظارتی مختلفی پیشبینی شده كه باید بر پرداخت و هزینه كرد صحیح این تسهیلات نظارت داشته باشند. همینطور جرایم و محدودیت هایی هم پیشبینی شده كه اگر واحدی مصرف كننده تسهیلات باشد اما در محل دیگری هزینه كند برخی خدمات بانكی و سایر خدمات برای او محدود می شود و نرخ پیشبینی شده در تحصیلات هم یك بار افزایش می یابد و جرایمی به واحد تعلق می گیرد؛ ازاین رو به مصلحت هیچ بنگاهی نیست كه این تسهیلات را در سایر مصارف استفاده نماید. همینطور جزئیات بیشتر طرح نظارتی پس از تصمیم نهایی اطلاع رسانی خواهد شد.
1399/02/01
14:11:26
5.0 / 5
3059
تگهای خبر: ابزار , تولید , خدمات , دستگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
تولیدو