گمرك اعلام كرد

صادرات ۳ برابر واردات در روزهای كرونا

صادرات ۳ برابر واردات در روزهای كرونا

به گزارش تولیدو طبق آنچه سخنگوی گمرك اعلام نموده، كارنامه تجارت خارجی كشور در بازه زمانی اول بهمن ۱۳۹۸ تا ۱۵ فروردین سال جاری ۲۷ میلیون و ۶۱۳ هزار تن به ارزش ۱۴ میلیارد و ۴۳۱ میلیون دلار بوده كه از لحاظ وزنی صادرات ۲.۹ برابر واردات را شامل می شود.


به گزارش تولیدو به نقل از ایسنا، سید روح اله لطیفی اظهاركرد: میزان صادرات كشور در دوره اول بهمن ماه سال ۱۳۹۸ تا ۱۵ فروردین ۱۳۹۹ معادل ۲۰ میلیون و ۵۱۱ هزار تن به ارزش شش میلیارد و ۵۰۴ میلیون دلار بوده است كه در مدت مشابه سال قبل ۲۵ میلیون و ۹۰۲ هزار تن به ارزش هشت میلیارد و ۹۵۹ میلیون دلار صادرات كالای غیر نفتی را از كشور شاهد بودیم.
وی ادامه داد: صادرات كشور از لحاظ وزنی نزدیك به ۲۰ درصد و از لحاظ ارزشی هم ۲۷ درصد نسبت به مدت مشابه كاهش داشته است كه فراگیری ویروس كرونا، محدودیت های مرزهای زمینی و كاهش مصرف برخی از كالاها مانند مواد غذایی و كاهش قیمت جهانی مشتقات نفتی در این مدت از علل این كاهش به حساب می آید.
دبیر شورای اطلاع رسانی گمرك در مورد واردات كشور هم اعلام نمود: میزان واردات كشور هم در این بازه زمانی دو ماه و نیم، یعنی از اول بهمن ماه سال ۱۳۹۸ تا ۱۵ فروردین سالجاری، هفت میلیون و ۱۰۲ هزارتن به ارزش هفت میلیارد و ۹۲۷ میلیون دلار بوده كه در زمان مشابه قبل، شش میلیون و ۴۷۴ هزار تن به ارزش هفت میلیارد و ۳۶۷ میلیون دلار كالا به كشور وارد شده است.
به قول او، واردات كشور كه بیشتر از ۸۵ درصد آن نهاده های تولید، كالاهای اساسی و ماشین آلات را تشكیل می دهد نسبت به مدت زمان اول بهمن سال ۱۳۹۷ تا ۱۵ فروردین ۱۳۹۸ از لحاظ وزنی ۱۰.۳ درصد و از لحاظ ارزش ۷.۵ درصد رشد را شاهد می باشیم.
لطیفی در مورد عدم تأثیر شرایط بر واردات هم توضیح داد: یكی از علل مهم تأثیر كم شیوع بیماری كرونا بر واردات كشور، واردات كالاهای اساسی و نهاده های تولید از مسیر دریایی و بنادر و از مبدا كشورهای با فاصله دور با رعایت پروتكل های بهداشتی است كه در حمل و نقل دریایی كشورها موظف به توجه به آن هستند.
وی اظهار داشت: گمرك ایران برای ممانعت از توقف یا كند شدن روند صادرات كشور طی نامه های جداگانه ای به گمركات كشورهای تركمنستان، پاكستان و تركیه، خواهان اجرایی كردن پروتكل های كنترلی و بهداشتی در راه ورود و خروج مرزهای مشترك توسط تیم شبكه های بهداشتی طرفین شد و در مكاتبه های دیگری به سازمان جهانی گمرك خواهان همراه سازی اعضا برای توجه به پروتكل های بهداشتی به جای مسدودسازی مرزها شد تا در این برهه هم با محوریت این سازمان مهم، همه اعضا و كشورها همانند دوران فراگیری سارس، ابولا و آنفلوآنزای حاد با رعایت دستورالعمل های بهداشتی، ضمن توجه به سلامت جامعه بشری، به تجارت روان بین كشورها هم پرداخته شود.1399/01/27
23:22:54
5.0 / 5
2963
تگهای خبر: تولید , سازمان , صادرات , قیمت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
تولیدو