یك كارشناس اقتصادی پاسخ داد

موانع جهش تولید كدامند؟

موانع جهش تولید كدامند؟

به گزارش تولیدو یك كارشناس اقتصادی سیاست گذاری های بانك مركزی و تشویق بخش خصوصی به سرمایه گذاری توسط دولت را در تحقق جهش تولید لازم دانست و مواردی همچون نرخ بیكاری و تورم بالا، نوسانات نرخ ارز، تحریم ها، رشد اقتصادی و تولید ناخالص داخلی منفی را موانع تحقق شعار سال اعلام نمود.


كمیل طیبی در گفتگو با ایسنا، درباره موانع تحقق جهش تولید امسال اظهار نمود: با عنایت به سال استثنائی ۱۳۹۹ و مشكلات اقتصادی همچون رشد منفی اقتصادی، تورم، شدت تحریم ها، در فهرست سیاه FATA قرار گرفتن، نوسانات نرخ ارز و گسترش ویروس كرونا كه در سال ۱۳۹۸ وجود داشت، ركود و تورم مزمن شده پارسال وارد سالجاری می شود.
وی افزود: علاوه بر موارد ذكر شده در بالا، تعطیلی كسب وكارها به دنبال انتشار كرونا تحقق درآمدهای مالیاتی را به علت مشكلات بوجود آمده در كسب وكارها به تاخیر می اندازد كه می تواند كسری بودجه را برای دولت به همراه بیاورد.
در ادامه این كارشناس اقتصادی با اشاره به اینكه عوامل ذكر شده تاثیرات منفی بر بخش های مختلف خرد و كلان اقتصادی خواهند داشت، اظهار داشت: مشكلات اقتصادی مذكور به صورت نرخ بیكاری و تورم بالا، كاهش سرمایه گذاری و نوسانات نرخ ارز در اقتصاد كلان دیده می شود و این موارد تاثیرات منفی بر فعالیتهای خرد اقتصادی می گذارد.

اهمیت سیاست گذاری های بانك مركزی در جهش تولید
طیبی اضافه كرد: در این حوزه سیاست گذاری های بانك مركزی بسیار مهم می باشد و باید سیاست های هدفگذاری تورم را مدنظر قرار دهد تا ثبات و آرامش در بازار ایجاد شود. بعنوان مثال عملیات بازار باز بعنوان یكی از سیاست های پولی و بانكی می تواند بازار دارایی را كنترل كند و نقدینگی سرگردان را به این بازار هدایت كند. همچنین، باید ضربآهنگ تحریم ها گرفته شود و اگر فرصتی برای دیپلماسی اقتصادی به وجود آمد، تعدیل تحریم ها در این حوزه كمك می نماید.
این اقتصاددان درباره نقش بخش خصوصی و دولت در تحقق شعار سال، توضیح داد: مرز مشترك بین دولت و بخش خصوصی سرمایه گذاری است كه بین این دو بخش اشتراك بوجود می آورد. بخش خصوصی باید بازوی فعالیتهای اقتصادی باشد زیرا، این بخش می تواند انگیزه برای سرمایه گذاری را ایجاد كند كه دولت در این حوزه باید با تسهیلات، تشویق و حمایت، انگیزه های لازم برای سرمایه گذاری را ایجاد كند. همینطور از راه سیاست هایی همچون تأمین منابع مالی، ایجاد انگیزه برای سرمایه گذاری، تعدیل محیط كسب وكار، اصلاح قانون كار می تواند در تقویت نقش بخش خصوصی در اقتصاد و جهش تولید نقش داشته باشد.

عدم وقوع رونق تولید به معنای واقعی پارسال
وی در پاسخ به اینكه تفاوت رونق تولید (شعار سال گذشته) و جهش تولید(شعار سال جاری) در چیست؟ اظهار داشت: این دو مفهوم تفاوت ماهوی اقتصادی ندارند چونكه ابزارهای یكسانی همچون سرمایه گذاری، ایجاد اشتغال، بهبود محیط كسب وكار و... دارند. رونق تولید یا جهش تولید به مفهوم ایجاد ظرفیت های جدید برای تولید، كسب درآمد، سرمایه گذاری، اشتغال و... است اما اگر مراحل توسعه در این دو مفهوم را مقایسه نماییم، در رونق تولید باید به تولید انبوه برسیم درحالیكه در جهش تولید باید گام های بلندتری در ظرفیت های اقتصادی برداشته شود تا جهش صورت بگیرد.
این كارشناس اقتصادی در انتها سخنانش درباره تحقق رونق تولید در سال گذشته، تصریح كرد: امكان دارد كه در بعضی بخش ها كه امكان صادرات داشتند همچون محصولات غیرنفتی رونق تولید اتفاق افتاده باشد اما در مجموع با رشد اقتصادی و تولید ناخالص داخلی منفی نمی توانیم بگوییم كه به معنای واقعی رونق تولید اتفاق افتاده است.1399/01/15
21:26:32
5.0 / 5
3890
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۲
تولیدو